Ah, nerede eski muhtıralar

A+A-
Afet ILGAZ

Her şey tersine döndü. Resepsiyon resepsiyon diye tutturuyorlardı. Hanımların da resmi resepsiyonlara katılmalarını özlüyorlardı. Şimdi Otuz Ağustos resepsiyonlarına gitmeyeceklermiş, öyle anlaşılıyor. Yahut da Abdullah Bey kulağından rahatsızmış da gelemeyecekmiş, rapor almış. Genelkurmay Başkanı’nın yerine geçtiler. MGK toplantılarında yer değişikliği yaparak resepsiyonlara sahip oldular, bayramları alt üst ettiler.
Yandaş liberaller “Acaba endişeli Kemalistler haklı mıydı” diye yazılar yazmaya başladılar.

***

Muhtırada yazılanları bir çok kişi bilmece olarak yorumluyor. Bizzat Bülent Arınç bile anlayamamış da Cemil Çiçek’e soracakmış ne demek istediğini.
CHP’li Haluk Koç “Bunlar iyi polis, kötü polisi oynuyorlar. Bizim Meclis’te toplanma isteğimizi neden kabul etmediler” diyor.
Ah, nerede eski bayramlar ve eski muhtıralar. Bayramlarda ne güzel, tanklar, gaziler ve kurtuluş savaşı askerleri geçerdi. Şimdi Başbakan “tanklar yok” diye seviniyor ve müjde veriyor. Tanklar yok ama, bayram filan dinlemeyen teröristler bayramlarda askerlerimizi şehit ediyor; hem de dokuzar, onar.
Eski muhtıralar ne güzeldi! Hemen anlardık. Çünkü kimin kime verdiği belli olurdu.
Tanklar geçerken sevinirdik, alkışlardık, ağlardık. Şimdi Başbakan, bir yandan “tanklar yok” diye seviniyor, bir yandan tankları Suriye hududuna doğru yürütüyor, sevinemiyoruz.

***

En doğru ve dolambaçsız soruyu Doğu Perinçek sormuş, “Bu muhtıra milli mi gayrimilli mi?” Başka doğru sorularla da desteklemiş bu ana soruyu. Mesela bu sorulardan biri şu:
“Milletin güçlerini, ABD’nin Büyük Orta Doğu Projesi’nin vurucu gücü olmaya mı çağırıyor, Irak, Suriye ve İran ile birlikte bölge ülkelerinin bütünlüğünün emperyalist saldırıdan kurtulmasına destek için mi?”

***

Başbakan’ın Kılıçdaroğlu’nun mektubuna verdiği cevaptaki şu sözlere bakın şimdi:
 “Öte yandan, hükümetimiz Suriye meselesinde farklı bir tutum içerisinde olan Rusya, Çin ve İran’la, krizin aşılması amacıyla görüşmeleri devam ettirmektedir.”
Haydi hayırlısı!

Yazarın Diğer Yazıları