Ahi Evran'ın torunları kararlı

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Uzun bir beklemeden sonra MHP Genel Başkan adaylığını açıklayan Süleyman Servet Sazak "Adım Türkiye" sloganı ile basın ve izleyicilerin önüne çıktı. Sazak, aileden gelen geleneği sürdürerek 14 yıl aradan sonra siyasete yeniden döndü. Milliyetçi-ülkücü harekette "tazelenme" ihtiyacı olduğunu vurgulayan, "tarihimizde tazelenme müjdedir, geleceğin güvencesidir" diye konuşan Sazak, "yenile yenile büyüyen bir zafer yoktur" sözlerinden sonra "kesintisiz zafer"e işaret etti. "Ülkücü hareket MHP'nin kiracısı değil ev sahibidir" vurgusunu yapan Sazak, "düşün peşime sizi iktidara getireceğim demiyorum, ben fark oluşturacağım diyorum entelektüel mirasımıza  sahip çıkacağız. Siyasi iktidar kadar, sosyal iktidarı da hedefleyeceğiz" dedi.

Kuva-i Milliyenin kurucularından Emin Sazak'ın torunu, şehit Gün Sazak'ın oğlu Süleyman Sazak ayrıca MHP için önerilerden oluşan kitapçık ile hazırlıklı olduğunu kanıtladı. Sazak'ın basın toplantısına Ozan Arif, Namık Kemal Zeybek, Hanifi Tiryaki, Ahmet Çakar, Türkmen Onur, Azmi Karamahmutoğlu, Hakkı Şafak Ses, Lütfü Şehsuvaroğlu, Nuh Mete Yüksel, Necip Dinçer, üniversitelerin öğretim görevlileri, Türkmen, Kırgız, Kazak, Uygur, Kırım'ın milli kıyafetlerini giyen gençler ile çok sayıda kişi katıldı. Süleyman Bey'i tanırım, başarılı bir iş adamı olmanın yanında, tevazu sahibi kişiliği ile Milliyetçi camianın gözbebeklerindendir. Adaylığını geç açıklamasının handikap olduğu kadar avantajları da var. Yolu da, bahtı da açık olsun.

Sazak'ın basın toplantısının hemen ardından Meral Akşener'in Kırşehir programı için düştük yola...

Kırşehir'in merkez nüfusu 120 bin ve 2 milletvekili var. 7 Haziran'da 1 milletvekili kazanan MHP, 1 Kasım'da onu da kaybetti. AKP 2-0 yaptı. Kırşehir girişinde yüzlerce araçla karşılanan Akşener için toplam 6 delegesi olan Kırşehirliler 3 imza vermişlerdi. Ali Şahin Mucur Belediye Başkanı, Kaman ilçe başkanı Erhan Talu ve Mucur İlçe başkanı Ali Rıza Budak imzalarını vermişti. Merkez ilçe başkanı olan Abdullah Doğan ise Akşener'i karşılayanlar arasında yerini aldı. MHP Kırşehir il başkanı Arif Ekici ve eski il başkanı Arif Kılıç genel merkez tarafında kaldılar. Yani durum 4'e 2... Akşener'i alanda beklerken Büyük Birlik Partisi eski il başkanı Basri Avşaroğlu'yla görüştüm. Avşaroğlu, Akşener heyecanı ile Kırşehir'deki birçok Alperen'in MHP'ye yeniden döneceğini ifade etti. Bu arada DYP eski il başkanı Burhan Korkmaz da meydanda yerini alarak tüm eski DYP'lilerin Akşener'i desteklediğini söyledi. Kırşehir büyük oranda gurbetçilerin bulunduğu bir kent. Almanya Düsseldorf'tan gelmiş Murat Demirel. Değişimin Avrupa'da da heyecan yarattığını ifade ediyor. 7 Haziran'da MHP Adana Milletvekili adayı olan Prof. Dr. Abdulkadir Yuvalı'da Kayseri'den koşup gelmiş. Emekli öğretmenlerle yaptığım sohbette alanda sadece MHP'lilerin değil CHP'li, BBP, Vatan Partili, Saadet Partili insanların da bulunduğunu söylediler. Olağanüstü bir tezahürat ile kürsüye çıkan Akşener konuşmasına başlamadan önce "o bariyerleri kaldırın vatandaşımızla aramıza kimse bariyer kuramaz" diyerek bariyerleri kaldırttı ve öncelikle kadınların platforma yaklaşmasını istedi. "Ahi Evran'ın torunları, Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş'ın hemşerileri" diye başladı konuşmasına. Genç kızlar, genç erkekler ilk defa meydanda çoğunluktaydı. "Yeni yasa diyorlar! İşte Ana, işte Yasa" pankartı dikkat çekti. Akşener, Ülkücülerin ferasetle davrandığını bir an önce iktidara gelmek için de heyecanlandığını söyledi. Kentin yerel gazetecileri ile yaptığım görüşmede son yıllarda yapılan mitinglerin en kalabalığının bugünkü olduğunu belirttiler. 1 Kasım öncesi Başbakan Davutoğlu'nun bile bu kadar kalabalık toplayamadığını söylediler.

Yarın Nevşehir ve Kayseri notlarında buluşmak üzere...

  • Yorumlar 7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları