Ahlaksız teklif

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in  “Anayasa’ya aykırılığı görmezden gelin” mealindeki sözlerine CHP lideri Baykal’dan beklenen tepki geldi. Baykal,  “Adalet Bakanı’nın CHP paketi Anayasa Mahkemesi’ne götürmezse hala uzlaşma ihtimali var sözlerini büyük bir üzüntüyle karşılıyor ve kırılıyorum. Bir Adalet bakanı böyle bir öneriyi yüzü kızarmadan nasıl yapabilir ? Bu öneriyi yanıtlarken bile çok rahatsızlık duyuyorum. Çünkü bu öneri hükümetin hukuka saygısızlığı ile hukuk devleti anlayışını pazarlık konusu yapan, hukuki denetimden kaçan bir anlayışı yansıtmaktadır. Bu bir ahlaksız tekliftir” sözleriyle RTE Anayasası için rüşvet teklif edildiğini ima etti.  “Hatay’da yaşanan Ali Dibo rezaletinin baş aktörü ödüllendirilerek Adalet Bakanlığı’na terfi ettirilirse olacağı buydu”  demeyi de ihmal etmiyor Sayın Baykal.
AKP iktidarının ilk döneminde Anayasa’yı tek başına değiştirme gücü olduğu halde bunu yapmayıp şimdi yangından mal kaçırılırcasına buna tenezzül etmeleri ise  “Yolun sonu göründü” sözleriyle açıklık getiriliyor. Dün gazetelere yansıyan son kamuoyu araştırmasını bütün Türkiye ilgi ile takip etti. 2002’den bu yana en düşük oy oranıyla yüzde 28’lere gerileyen AKP’nin erimesi küresel ısınmaya benzer şekilde önlenemiyor artık. Ensesinde yüzde 26.70 ile CHP, yüzde 21.15 ile MHP’yi hisseden AKP, kurulduğundan bu yana her ay ayrı ayrı firmalara en az üç araştırma yaptırıp sonuçlarına göre yandaş medyası ve toplum mühendisi kadrosuyla çareler üretip gündem değiştirerek oylarını muhafaza etmeyi ya da yükseltmeyi beceriyordu. Ama deniz bitti. Bünyesindeki söz konusu danışman kadrosundan tanıdığım bazı isimler var. “Çare üretemiyoruz çünkü sözlerimiz, önerilerimiz dinlenmiyor. Hırs aklın önüne geçtiği için pervasızca hareket ediyorlar oysa biz Habur’daki karşılama rezaletinden sonra anayasa tartışmalarına hiç gerek olmadığını, bunun TBMM’de mutabakat ile gerçekleşmesini ya da seçim sonuna bırakılarak seçimlerdeki propagandada koz olarak kullanılmasını önermiştik ama dinletemedik. Sonucuna katlanırlar, erimenin önüne geçemezler”  sözleriyle açıklıyorlar.
Daha önce ifade ettiğim gibi soldan sağdan işinin ehli profesyonel kadroların bedeli mukabili antrenörlük yaptığı AKP takımı küme düşme kaygısıyla sık sık hoca değiştirmeye başladı bile. Araştırma raporlarına inanmayıp firma değişikliği yaptıkları gibi şirketlerin birbirlerine bilgi sızdırdığı yönünde suçlamalarda bulunup kesilen faturaları beklemeye alıp ödemediklerine dair ciddi söylentiler de var.
Aynı kaynaklarla bu yazıdan hemen önce bir daha görüşüp ahlaksız teklifin zamanlamasını ve kimden geldiğini sordum.  “AKP tek patronlu bir şirkettir. Tayyip Erdoğan’dan izinsiz sinek bile uçamaz. Sadullah Ergin’in Erdoğan’dan habersiz böyle bir teklifi CHP’ye götürmesi eşyanın tabiatına aykırıdır. Söz konusu ahlaksız teklifin kabul görmeyeceği elbette biliniyordu. Birkaç gün içinde teklifi reddedenlere belden aşağı vurmak için bazı dosyalar gündeme getirilerek üste çıkma yani yavuz hırsızın ev sahibini bastırma taktiği kullanılacak. Yandaş medya ile beraber korsan tv’ler devreye girip bazı ses kayıtları yayınlanarak toplumun kafası karıştırılacak”  dediler. Doğrusu hiç şaşırmadım. Bu görüşmede başka detaylar da var. Bir sonraki yazıda söz  konusu tezgahları bu sütundan yazacağım gibi Erdoğan’ın yurt dışı seyahati sırasında yeni tutuklama dalgasının işaretlerini de vermeye gayret edeceğim. Sonuçta iyi kokular gelmiyor. Ahlaksız tekliflerin arkasından ahlaklı gelişmeler beklemek gibi iyimserlik içinde değilim.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları