Ak mı-Kara mı?

A+A-
Altemur KILIÇ

“AKP” Başkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, madem ki, Partisine, resmi adıyla, AKP diyenlere, -bizlere-  “Edepsizler” diyor, bu konuda söylenecek, yorumlanacak çok şey var... Bu sadece bir semantik-terminoloji sorunu değil; açtırmasınlar kutuyu!
AK Partili Suat Kılıç, Başbakan’ın ’AKP diyen edep dışı davranıyor.’ sözleriyle ilgili,  “ ’AK Parti’ibaresi partinin tüzüğündedir. Başka kısaltmalar yapmak, bir hukuk metni olan parti tüzüğünü yok saymaktır.” demiş... Hiç de öyle değil!
Önceki gün yazmıştım; AKP’nin  “lakabı”  AK olarak tescil edilmiş olsa bile, sabıka kayıtlarında dendiği gibi,  “nam-ı diğer”  AK olsa da, bu partiyi, asıl resmi adıyla AKP,  “Adalet ve Kalkınma Partisi” olarak yazmak-söylemek, hukuki bakımdan, yanlış değil; hukuki müeyyidesi yok! En azından, bu parti mensupları, dokunulmazlıkları kaldırılıp, mahkemelerde aklanıncaya kadar! Biz de, “AKP” demekte ısrar edeceğiz. Hatta bundan sonra da, “AKP” demenin de, hukuki sakıncası olamaz!
Türk Dil Kurumu da  “AK Parti”  ifadesinde kısaltmalarla ilgili kurallara aykırılık görmemiş. Kurallara göre öyle ama Adalet ve Kalkınma Partisi’nin şimdiye kadar teamül olmuş, kısaltılmış şekli AKP olarak yazmak hukuka kanunlara aykırı değildir.
Aykırı ve tuhaf olan; hele bu sırada AKP, şaibe bulutları altında iken, bu konuda, aşırı derecede hiddetli ve ısrarcı olmaları. Aslında  “AKP” ,  “AK” olmuş, “Kara”  olmuş, ne değiştirir? Olaylar, gerçekler meydanda!

Akman ve Karaman
Mesela RTÜK Başkanı Zahit Akman, Deniz Feneri davasındaki durumu dolayısıyla, savcılar tarafından takibat altındayken ve mal varlığına el konmuşken, Başbakanın adeta yargıya ve kamuoyu vicdanına meydan okuyarak, Onu korumakta ısrar etmesi, hâlâ onun arkasında olması, Yardımcısı Bülent Arınç’ın önerisine rağmen, onu koruması, ne demek olur? Zahit beyin adı,  “Ak-man”  olmuş ne fark eder! Gene aynı davada,  “zanlı”  olan Kanal 7 sorumlusu Zekeriya beyin soyadı da,  “Karaman” ... Şimdi ona da AK diyecğiz! Akman ve Karaman ikilisi, bana rahmetli büyük karikatür üstadı Cemal Nadir’in ünlü tiplemelerini hatırlattı. O karelede, birinin Ak dediğine diğeri kara derdi ve hiç anlaşamazlardı... Ama gelin görün ki şimdi akla kara aynı yerde.
“Karamanın koyunu sonra çıkar oyunu”  derler; kimlerin ak kimlerin kara olduğunu göreceğiz! Hemen söyleyeyim aklanmasalar, AKP’ye hala AK mı diyecekler? Cam evlerde oturanlar, etrafa taş atmasınlar!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları