Akdeniz’de sular ısınıyor Kuznetsov devreye girdi

Akdeniz’de sular ısınıyor Kuznetsov devreye girdi
Suriye’ye giden Rus Amiral Kuznetsov uçak gemisindeki jetler uçuşlara başlarken NATO da Doğu Akdeniz’de çok uluslu bir harekâta girişti.

Rusya’nın donanmasındaki tek uçak gemisi RFS Amiral Kuznetsov’u Doğu Akdeniz’e göndermesinin ardından NATO çok uluslu yeni bir harekât başlattı. AB ve NATO’nun Deniz Muhafızı Operasyonu (Operation Sea Guardian) adını verdiği harekâtaTürk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı da denizden fırkateyn, hücumbot, denizaltı ve korvetlerle havadan ise helikopter ve deniz karakol uçakları ile katılım sağlayacak. Harekâtta Aksaz Deniz Üssü de lojistik olarak kullanılacak. Karadeniz ve Akdeniz’de NATO ile Rusya arasında süren güç gösterileri, böylece yeni bir harekâtın doğmasına neden oldu. Rusya’nın Suriye’nin Tartus limanını kalıcı üs olarak kullanacağını açıklamasının ve tek uçak gemisini göndermesinin ardından NATO üyesi ülkeler, Deniz Muhafızı Operasyonu’nu başlattı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda açıkladığı harekâta Türkiye de katılıyor. Deniz Muhafızı Operasyonu, 3 fırkateyn ve iki denizaltı ile başladı. İtalyan fırkateyni ITSAviere, Bulgar fırkateyni BGS Verni, Türkiye’den TCG gemlik ile Yunan denizaltısı HS Papanikolis ve İspanyol denizaltısı ESPS Mistral ilk devriyelerine çıktı. Operasyona hava desteğini ise Portekiz, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye’ye ait deniz karakol uçaklarının vereceği öğrenildi. Operasyonun 2. kısmına 17 Kasım’da geçilecek. Uzmanlar, karşılıklı operasyonlara “yasa dışı göçle mücadele” kılıfının inandırıcı olamadığını belirterek, “Burada iki mesaj var: Birincisi Rusya’ya, ikincisi de NATO’ya menfi bakışı çok iyi bilinen Trump’a. Harekât eğer yasa dışı göç ile alakalı olsaydı çok önceden başlatılabilirdi” yorumunu yaptılar.

RUS JETLERİ HAVALANDI

Bu arada, Suriye kıyılarına gönderilen Rusya’nın tek uçak gemisi olan Amiral Kuznetsov üzerindeki jetlerin bölgede uçuşlara başladığı belirtildi. Uçak gemisinin Komutanı Sergey Artamonov, uçuşlara başlayan jetlerin kıyıdaki bir hava meydanıyla iletişim pratiği yaptığını ifade etti.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş