Akif Beki: "Sakındığı bütün lafları, gazeteciler üzerinden sokuşturdu"

Akif Beki: "Sakındığı bütün lafları, gazeteciler üzerinden sokuşturdu"
Karar yazarı Akif Beki, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyaretini bugünkü köşe yazısında değerlendirdi. Trump'un Hilal Kaplan'ın sorduğu soruya verdiği cevapla ilgili "Sakındığı bütün lafları, soru soran misafir gazeteciler üzerinden sokuşturdu" ifadelerini kullandı.

Karar yazarı Akif Beki, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyaretini değerlendirdi. Beki, Trump için “İnceden yerme, aşağılama sanatındaki maharetini Sabah yazarı Hilal Kaplan üzerinden konuşturması, her şeyin önüne geçti.” diye yazdı

Beki’nin yazısının bir bölümü şöyle:

Amerikan tarafı, Barış Planı Harekatı’nın hedefinden yine ‘Kürtler’ diye söz etti. Tepki ve eleştirilerini münasip dille, diplomatik adap içinde tekrarladılar.

Cumhurbaşkanı ise ‘Kürtler’le ‘terör örgütünün Suriye kolu YPG’ arasındaki ayrımı bir daha anlatma fırsatı buldu.

Senatörlerle ya da yönetimle görüş ayrılıklarını gidermedi gerçi. Taraflarda bir kanaat değişikliğine yol açmadı bu karşılaşma. O yönde bir işaret yok.

Yine de tezlerin çatışmasından bir patlama çıkmadı, ortam elektriklenmedi, kötü senaryo yaşanmadı.

Bilakis, basın toplantısında Trump’ın ağzından espri ve ironi kılığında gazetecilerin başına patladı gerilim. Hiç umar mıydınız!

Sakındığı bütün lafları, soru soran misafir gazeteciler üzerinden sokuşturdu.

Evsahibi Başkan’ın, manalı gülücüklerle güya yumuşatarak yaptığı kaba göndermeler, yakışıksız ve alaycı imalar yenilir yutulur cinsten değildi.

İnceden yerme, aşağılama sanatındaki maharetini Sabah yazarı Hilal Kaplan üzerinden konuşturması, her şeyin önüne geçti.

Varsa yoksa…Trump nasıl ‘yandaş’ demeye getirdi, ne biçim ‘gazeteci olduğundan emin misin, memur olmayasın’ diye alaya bozdu, nasıl da anladı, rezil etti bıraktı…

Zirvenin aradaki keskin ihtilafları çözüp çözmediğini, olumlu ve verimli görüşmenin somut ne sonuçlar verdiğini, başarılı geçip geçmediğini meyveleriyle tartışacakken dikkatler başka yöne kaydı.

Şimdi, Trump’ın şov performansını tartışıyoruz. Kamuoyunu eğlendirerek oyalamayı beceriyor, daha boş meşgaleyle saptıramazdı.

Ankara’yla Washington’u karşı karşıya getiren, ilişkileri inceldiği yerden kopacak kadar geren kriz konularını unutturarak zor günü kurtardı bile. Sonrasına Allah kerim, planlanır kıvrak bir hınzırlık…

Baştaki açıklamalarında, Erdoğan’ın bütün rahatsızlık bildirimlerine rağmen Trump, bildiğini okudu. ‘Konuştuğu Kürtlerin de ateşkesten memnun kaldığı’ gibi laflar etti.

Sondaki basın toplantısında da pozisyonundan dönmedi. ‘General Mazlum’la çalıştıklarını’ söylemeye devam etti, ezberinden şaşmadı.

Cumhurbaşkanı, giderken çantasında ne götürdüğünü muhataba duyurduğu, aynı serzenişi orada da yinelediği halde…

Rusya da ABD de YPG’yi güvenli bölgeden çıkarma sözlerini tutmamıştı. Mutabakatın gereğini yerine getirmemişlerdi.

Türkiye’yi durdurdukları için YPG’den uzatılan teşekkürleri çekinmeyip kabul etmişlerdi bir de.

Yine de ‘ey’ ihtarını onlardan esirgeyip Avrupa’ya çekerek gitti Erdoğan.

En azından Trump, kıymetini bilip sözünü tutacak mıydı? Cıvıtarak geçiştirmese öğrenecektik ama nerede!

  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.