Akif’in şiiri müftüyü yedi

A+A-
Behiç KILIÇ

Gazeteci “Sinan abi” Sinan Yurtkulu bir süredir Bakırköy Müftüsü Zakir Uzun’un başına gelenlerin peşindeydi.. Köşesinde yazınca biz de ondan öğrendik.. Bakırköy Müftüsü, birdenbire tayin edilivermiş..! Sebebi?.. İşte “Sinan abi”nin araştırıp ulaştığı sonuç..
Tokat’ın Reşadiye İlçesi’ndeki terörist saldırıda şehit olan 7 askerimizden biri Jandarma Onbaşı Cengiz Sarıbaş, İstanbul’da toprağa verilmişti..
Şehit komando Sarıbaş’ın Ataköy 5. Kısım Camii’nde düzenlenen cenaze töreninde bir konuşma yapan Bakırköy Müftüsü Zakir Uzun, şehidi uğurlarken yaptığı konuşmasını, “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” diye bitirmişti.. Müftü konuşmasında Mehmet Akif’ten dizelere de yer vermişti..
Şehit cenazelerine iktidarın yaklaşımı malum. Müftünün konuşması cemaati heyecanlandırmış, PKK aleyhine sloganlar atılmıştı.. Cenazeye katılan iktidara mensup vekiller rahatsız olmuşlar.. Sonuç, Müftü mimlenmiş!! Hatta bazı iktidar vekilleri Müftü Uzun’a ‘şehit ve vatan’ sözlerinden dolayı ‘bölücülük’ yaptığını bile söylemişler!!
12 Aralık 2009 tarihinden itibaren Uzun’un soruşturulması ve ceza alması yahut tayin edilmesi yönünde önce Kaymakamlık daha sonra Valilik ve Bakanlık kapsamında girişim başlatıldığı belirtiliyor..
Bakırköy Müftüsü Zakir Uzun birkaç gün önce Mersin Mut ilçesine tayin edildi.

Memura “referanduma evet” kıskacı
Bir “memur” olduğunu yazan ve adını gizleyen okuyucumuzun satırlarına bakalım..
“Ben kimliğimi gizlemek zorundayım. Çünkü bir devlet memuruyum. Çoğu devlet memurunun başına gelen bir olayı anlatmak istiyorum. Devlet dairelerindenki AKP kadroları (müdürler) gerek şaka yollu gerekse oluşan bazı tartışma ortamlarında Referandum sürecinde “evet” dememiz için baskı yapıyorlar. Eğer “evet’’ demezsek ilerideki seçimlerde AKP nin iktidardan gidebileceğini ve bunun sonucunda devlet dairelerindeki memur kadrolarının zamanla değişeceğini ima ederek bizlere zorunlu olarak AKP’ye oy verme ve Referandumda ‘evet’ deme baskısını uyguluyorlar. Bu önceki seçimlerde de olmuştu. Zorunlu olarak AKP mitinglerine götürülmüştük. Gitmek istemeyenler belli bir zaman sonra nasıl oluyorsa işlerini kaybediyorlardı!!!
Bundan ayrı olarak dolaşan haberlere göre ise Ramazan’da iftar çadırlarının kurulmamasının nedeni olarak AKP’li belediyeler ramazanda iftar için yemek götürünce yoksullardan EVET sözünü alacakları yönünde. Mahalle aralarında belediye başkanlarının dolaşacağı ve halkla iftar açıp aynı zamanda referandum için “evet” oyu isteyeceği yönündedir. Benim gibi binlerce devlet memuru zorunlu olarak evet diyor. Zorunlu olarak AKP mitinglerine katılıyor...”

* * *

Selamlar Behiç Bey,
“Benim için iki Mustafa vardır: Biri peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa diğeri de Mustafa Kemal Atatürk...
Her ikisi de karanlıklardan çekip çıkardığı insanların ihanetine uğradı...
Ne yazık ki milletimiz Atatürk’ün şu öğüdünü unuttu “Necip Türk milletine ve nesl-i atiye tavsiyem şudur ki, sinesinde yetiştirerek başına geçireceği kişilerin kanındaki ve vicdanındaki cevher-i asliyeyi tahlil etmekten bir an feragat etmesin! “
Atatürk henüz Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduğu andan itibaren kurduğu devletin başına neler geleceğini biliyordu ve bu yüzden de bizleri uyanık tutmak için her türlü uyarıda bulundu..
Güneyhan.”

Yazarın Diğer Yazıları