Akil adamları kim seçecek?

A+A-
Savaş SÜZAL

Güncel bir konuyla başlayacağım. Konu; CHP’nin meşhur Kürt açılımı. Her siyasi girişimi bozgunla sonuçlanan ve kurucusu Mustafa Kemal’in kemiklerini mezarda sızlatan bu parti, bildiğiniz gibi, gerçekte kendi girişimini yapmadı. Evet, MHP lideri Bahçeli bu konuda yerden göğe kadar haklı. CHP, Abdullah Öcalan ve uluslararası patronlar adına masaya oturmaya aday oldu.
İster inanın ister inanmayın ben bu çıkışı, Kılıçdaroğlu’nun parti başına geçişinden beri bekliyordum. Nedeni basit. Kemal Bey nereli? Tuncelili. Kendisini her ne kadar Oğuz Boyları ile eşleştirse de genel mantık Zazaca içinde gömülü. Erdal İnönü görünümündeki Kemal Bey’in siyasi patlaması, Baykal döneminde yaratılan skandallar ve o dönemde yolsuzluklar üzerine giden siyasetçi izlenimi verilmesi.
Atatürk’ün partisi ilk kez kendisini inkâr eden ve Kılıçdaroğlu’nun akrabası Kürt asıllı bir kişiyi milletvekili seçtirdi. Bunlarla bölgeden Halk Partisi’ne oy çıkacağını sanmak olsa olsa ancak saflık olur. Tutuklu milletvekilleri konusunda AKP ile masaya oturup anlaşma imzalayıp havalarını alan sanki başkaları. Halen Erdoğan’ın anayasasını hazırlayan komisyonda suç ortağı değiller mi? Hiç aklınıza gelmiyor mu, siyasi beceriksizlik mi, yoksa daha önce yazılmış bir senaryonun yeniden uygulanması mı diye?
MHP’nin bu son senaryoda haklı olduğu en önemli nokta “akil adamlar” konusu. Gerçekte bu öneriler, evinde bir internet ve bilgisayar olan herkesin görebileceği gibi, bebek katili Öcalan’ın önerileri. Amaç, Güney Afrika’da Mandela oyununda olduğu gibi konuyu uluslararası hale getirmek. Dönün, eski açıklamaları bir daha okuyun. Akil adamları kim belirleyecek? CHP, AKP ve MHP ile BDP. Ya da Batılı patronlar. Bunların seçeceği kişilerin akil olacağı nereden belli?
Peki, bu öneriye AKP’nin yanıtı olan, “MHP de bu sürece katılmalı” şartı neden, biliyor musunuz? Gayet açık, suça ortak olunması ve bu tezgâhta kimsenin dışarıda kalıp kendilerini suçlamaması. Zira CHP içindeki Kemalist seçmenler, partinin gidişatı ve yönetilmesinden memnun değil. Eğer bu kanatta yeni bir AKP yaratılacaksa neden Kemal Bey’e oy versinler. Ortada hazır biri varken. PKK güdümündeki parti BDP, gördünüz mü nasıl onay verdi?
Neyse, bence Kemal Bey ve takımı bu çıkışla misyonunu tamamlamış ve Türkiye’nin içinde elleri olan güçlere kendince ben de sizler için çalışırım mesajını vermiştir. Tam da Erdoğan anayasası hazırlanırken. CHP yapısı gereği de ‘Sosyal Demokrat’ tanımını yitirmiştir. Arada bir işçi lehine açıklamalar yapmasına rağmen. İşte seçtikleriniz. Siz düşünmeye ve evlatlarınızın cenaze törenlerine katılmaya devam edin.
Gelelim uluslararası konulara. İstanbul’da ABD’li yetkililerle yapılan görüşmeler için herhangi bir açıklama görüyor musunuz bizim boyalı basında? Göremezsiniz ama toplandıklarını biliyorsunuz. Hillary Clinton Azerbaycan’a gitmeden önce Ermeni askerlerin Azeri askerlere saldırıp bir takımı öldürmesine ABD, gördüğünüz gibi tepkisiz kaldı. Haddine mi düşmüş seçim yılında Obama yönetiminin Ermeni asıllı Amerikalı seçmeni kızdırması.
Ama Hillary, Erivan’dan “Top Türklerin sahasında ve girişimi Türkiye yapmalı” diye açıklama yaptı. Tabii bu açıklamayı Erdoğan hükümeti derhal reddetti ama İstanbul’da Dışişleri Bakanlarının terör adıyla maskelenen Suriye toplantısı sırasında Amerikalıların “Pilli Tavşan”  diye ad taktıkları bizim Davutoğlu’nun kulağına fısıldanacağından adım gibi eminim.
Ha bitmedi; biliyorsunuz, İsrail’in de İran’ı vurmaya hazır olduğunu açıklaması tesadüf mü dersiniz? Bu arada Rusya da elindeki kartları açarak, Suriye toplantısına İran’ın da katılmasını önerdi. Tayyip Bey ne dedi? “Bizim Suriye’nin iç işlerine karışmaya niyetimiz yok”. Aslında doğru, ülkeyi karıştırmak tam dış güçlerin işi. Tabii bu arada anlayacağınız gibi sınırlarımız da tam bir arapsaçı.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları