Akıncı ile 32. yılda daha güçlü KKTC

A+A-
Hüseyin Macit YUSUF

Devletimiz KKTC'nin 32. Kuruluş Yıldönümü'nü 15 Kasım Pazar günü büyük bir coşku ve gururla kutladık. Kıbrıs Türkünün adadaki varoluş mücadelesinin taçlandırıldığı bu önemli günde düzenlenen etkinliklerde önemli açıklamalar yapıldı. Özellikle KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın kutlama töreninde yaptığı konuşma gündeme oturdu. Akabinde her zaman olduğu gibi Rum tarafından tepki yağdı. Rum tarafındaki çözüm karşıtları her yıl olduğu gibi bu yıl da protesto eylemlerini sürdürürken gerçek yüzlerini bir kez daha gösterdiler. Faşist ELAM örgütü Güney Kıbrıs'ı ziyaret eden KKTC vatandaşlarına  saldırıda bulunacak kadar ileri gitti. Günün sonunda yıllardır yazdığım üzere Rum tarafı ile anlaşma olamayacağının, olmasının neden mümkün olamayacağının cevaplarını 15 Kasım günü bir kez daha yaşadık. KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ve ekibinin, adil ve yaşayabilir bir anlaşma için ortaya koydukları çaba ve enerji, maalesef Rum tarafının malum tutumu yüzünden istenen sonuca ulaşılmasına engeldir. Rum Yönetimi geçmişte ve şu anda KKTC'nin seviyesi yükselecek veya KKTC tanınacak korkusuyla iş birliğinden, iki halkı yakınlaştıracak adımları atmaktan kaçınmaktadır. En basit güven artırıcı önlemlerin uygulanmasında dahi sıkıntı vardır. Daha geçtiğimiz hafta, Güney ve Kuzey Kıbrıs GSM şebekelerinin roaming çerçevesinde daha iyi hizmet verebilmesi amacıyla yapılan çalışmaların olumsuz sonuçları ortaya çıkmıştır.

Cumhurbaşkanı Akıncı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, iki taraftaki mobil telefon operatörleri arasında iş birliği yapılması için çalışma başlattıklarını anımsatırken, siyasi iradenin ortada olduğunu kaydetmiş,                       sorunun çözümüne yönelik terminoloji ve uluslararası bir merkez konusunda mutabakata vardıklarını ancak Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis'in, "çözümün hayata geçirilmesi noktasında sorun yaratan bir 'yasa denetçisi' bulunduğunu" ve sorunu gidereceğini sözünü vermesine rağmen her defasında "yasa denetçisini aramayı unuttuğunu" öne sürdüğünü belirtmiştir. En sonunda sorunun, Kuzey Kıbrıs'taki mobil telefon operatörleri ile iş birliğini engelleyen bir yasa maddesinden kaynaklandığını öğrendiklerini kaydeden Akıncı, "Bir yasada değişiklik yapamazsak Kıbrıs sorununu nasıl çözeceğiz" diyerek tepkisini ortaya koymuştur.

Bölge kırılgan ve sorunlarla dolu

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, geçtiğimiz Pazar günü KKTC'nin 32. Kuruluş Yıl Dönümü nedeniyle Lefkoşa'da Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'nda yer alan resmi geçit töreninde yaptığı konuşmada içinde Kıbrıs'ın da bulunduğu bölgenin kırılgan ve büyük sorunlarla dolu olduğunu, Kıbrıs sorununun da bu coğrafyada yıllardır çözülmeye çalışıldığını kaydederek Kıbrıs'ta yaşanan süreçle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Akıncı daha önce de belirttiği üzere, Anastasiadis ile aynı yaş kuşağının insanları olduklarını, yıllardır politik platformda birbirini tanıdıklarını, bunun ötesinde, 2004 yılındaki referandumda çözüm planına olumlu yaklaşım göstermiş olan liderler olduklarına dikkat çekerek "Eğer ikimiz, bu dönemde de karşılıklı kabul edilebilir bir sonuca varamazsak ayrılığın daha da derinleşeceği ve federal çatıda birleşmenin gelecekte daha da zor olacağı aşikârdır. Bugün çözümü sağlamak 10 yıl öncesine göre nasıl daha zor hale gelmişse; 10 yıl sonra çok daha zor ve belki de bugün öngördüğümüz çerçevede artık imkansız olacaktır" dedi.

 Akıncı, bulunacak çözümün asıl sahiplerinin iki toplum olacağını ve çözümün sürdürülebilirliğinin en başta toplumların bunu ne kadar benimsedikleriyle yakından ilgili olacağını vurguladı.

Adım atması gereken Rumlardır

Akıncı, çözüme ulaşmak için uğraş verirken, içteki düzenlemelerin de ihmal edilmemesi gerektiğini belirterek, her şeyi çözüm sonrasına erteleme anlayışından daha yanlış bir şey olamayacağını; "Çözüm olunca her şey düzelir" anlayışıyla, bugün yapılması gerekenleri, alınması gereken önlemleri erteleme lüksüne sahip olmadıklarını vurguladı.

"Ekonomisi ve demokrasisi ile iyi işleyen, yurttaşlarına ilgi ve saygı gösteren, sorunlarını ertelemeyip çözümü için uğraş veren bir KKTC olası bir çözümün de sigortası anlamındadır" diyen Akıncı, KKTC, anlaşabilmeleri halinde oluşacak Federal Cumhuriyetin iki eşit kanadından biri olacağına göre, iç yapısal sorunları aşarak, sağlıklı bir konuma ulaşmanın, kendilerini gelecekte federal çatıda ve Avrupa Birliği içinde yaşayabilir ve yarışabilir kılacağını kaydetti.

Anlaşma ve çözüm için adım atması gereken Rum tarafıdır. Başta Cumhurbaşkanı Akıncı ve ekibi olmak üzere, Anavatan Türkiye çözüm için gerekli inisiyatifi ve samimiyeti fazlasıyla ortaya koymuştur.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları