AKP belediyeciliği sorgulanmalı

AKP belediyeciliği sorgulanmalı
İYİ Parti Yıldırım İlçe Başkanlığı, ilçeyi 14 yıldır yöneten AKP'ye seslenerek, "14 yılda Yıldırım'da ne yaptınız? Bu sorunların ne kadarını siz kattınız?" dedi.

İyi Parti Bursa Yıldırım İlçe Başkanlığı,  ilçedeki yerel yönetime dair açıklamalarda bulundu. Partisi adına açıklamada bulunan İYİ Parti Yıldırım İlçe Başkanı Erkan Subaşı'nın açıklamaları şöyle:

''Saygı değer basın mensupları, değerli arkadaşlar; Ülkemizin geçtiği bu zorlu süreçte gerek yurt içi gerek başta Afrin olmak üzere sınırlarımız dışında verdiğimiz terörle mücadelede şehit düşen Vatan evlatlarımızı rahmetle anıyor, ailelerine sabırlar diliyorum. 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinin üzerinden 4 yıl geçmiştir.  Yıldırım Belediyesi meclisinde Mehmet Temirtaş ile temsil edilen partimiz, sorumlu muhalefet anlayışımızın gereği bu dönemde, yararlı gördüğümüz projelere destek olma ve olumlu katkı koyma noktasında üzerlerine düşen görevi yerine getirmiştir. Belediye çalışmaları titizlikle takip edilmiş, halkımızın yararına olmadığına inandığımız çalışmalarda ise muhalefet anlayışımız gereği olumsuz görüş bildirmiştir. Kıymetli arkadaşlar sizleri buraya Yıldırım Belediyesi Başkanı İsmail Hakkı Edebali’nin 365 günlük icraatını değerlendirmek üzere davet ettik. Aslında her ne kadar başkan 1 yıllık icraat dese de bugün itibarı ile Başkan Edebali’nin 4, AKP belediyeciliğinin 14 yılının sorgulanması gerekir. Başkan Edebali basın açıklamalarında çok sıkça dile getirdiği “Yıldırımın 50 yıllık birikmiş sorunlarının son 14 yılında Ak Parti’nin iktidarda olduğunu birilerinin hatırlatması gerekir.

Ve buradan sormak gerekir “14 yılda siz Yıldırım’da ne yaptınız? Bu sorunların ne kadarını siz kattınız?”

ÇARPIK YAPILAŞMA

Örneğin kentsel dönüşümü ele alalım; Nüfusu Suriyeli vatandaşların göçleri ile 800.000 e yaklaşan Yıldırım, çoğunluğu plansız, düzensiz, çarpık ve kaçak yapıdan oluşan ve büyük çaplarda sorunları olan bir ilçemizdir. Bu sorunların birçoğu geçmişten gelmiş gibi görünse de 14 yıllık AKP belediyeciliğinin bu sorunların devam ediyor olmasında katkısı olduğu muhakkaktır. 10 yıllık AKP icraatını üstlenmeyen belediye başkanı 4 yıldır önce kentsel dönüşümde her şeyi sil baştan değerlendirirken Belediye, Devlet ve Özel sektör desteğini alarak mutlu sona ulaşacağını söylüyordu.

HÜSRAN DÖNEMİ

Dönüp bir etrafınıza bakın mutlu sona ulaşan kaç kentsel dönüşüm projesi var? Mutluluktan havaya uçan Yıldırımlılar nerede? Yok. Bunun yerine Hayalleri uçup gitmiş, hüsrana uğramış bir yıldırım var. Sayın Başkan si zin dediğiniz gibi Hasat döneminde değil, YILDIRIM’da “HÜSRAN DÖNEMİ” ndeyiz. 2017 yılı büyük umutlarla başlanan, maalesef Molla Arap hüsranı ile tamamlanan bir yıl oldu. Başkan Edebali 4 yıldır proje çalışmalarının bol, imalatın az olduğu bir dönem geçirerek görevinin son bir yılına girdi. İlçemizin son 4 yıldır tek bir gündemi oldu. Kentsel dönüşümle yattık, projeyle uyandık. Biz bu filmi 14 yıldır izliyoruz. Üniversite eğitiminde 1yıl hazırlık okuyup, 4 yıl mesleği eğitim alırsınız. Biz de bunun hep tersi. Ak Partili belediye başkanları ne hikmetse 4 yıl hazırlık okuyup son bir yılda icraata geçiyorlar. Sonuç hep fiyasko. 7 mahallede başlatılan dönüşüm projeleri, etütlerine iki belediye başkanı tarafından 5 yılda milyonlarca masraf yapıldı. Yapılan iş bir mahallede 800 konutluk devam eden proje. Kentsel dönüşümde on milyonlar harcanarak proje çalışması yapılan, etütleri hazırlanan kamuoyuna sunulan yığınla planlama var. Dışarıdan bakan sanki Yıldırım’da dev bir inşaat şantiyesi kurulmuş zanneder. Ama gelin görün ki hayata geçirilen bir kaç tane.  Yıldırımı 4 yıldır hatta 14 yıldır projelerle uyutuyorlar.

2009 yılından bu yana hakkında çok konuşulan, birçok üst düzey sözler verilen ama bir arpa yol gidilemeyen, ve tabela proje olmaktan öteye geçemeyen Yıldırım Tekstil Merkezi, Konfeksiyon merkezi ve Mobilya merkezi projelerinin durumu ne olacak. Ak parti Yıldırım Belediye Başkanları 14 yıldır Vişne caddesi Bebe Tekstilinin merkezi olacak dediler. Ama ortada hiçbir şey yok. Pardon var. Çok güzel tabelalarımız ve vişne heykellerimiz var, haklarını yemeyelim. Sayın basın mensupları gelin bir Yıldırım’da dolaşalım. Yıldırım’da bir kent parkı var mı yok? Alışveriş merkezi var mı yok, Adamakıllı bir kültür merkezi, kent meydanı yok, otel yok. Yıldırım ilçe olarak vatandaşlarımızı pikniğe, alışverişe, sinemaya diğer ilçelere göndermeye devam ediyoruz. Başkana sorsanız yapacağız, edeceğiz.

14 yıldır Yıldırım Belediyesini Ak Parti “CEK, CAK”la yönetiyor. Edebali’nin ve Ak Parti’nin biraz özeleştiri yapması gerekmez mi? Biz nerde hata yaptık demesi gerekmez mi? Faaliyetleri değerlendirirken dikkatimizi çeken bir konuda ihaleler ve bunların yapılış biçimi. Bunlara kısaca değinmek istiyorum. Son yıllarda ihalelerde görüntüde yasal ama arka planda kaçak yollarla işler yapılmaya başladı. Normal şartlarda 4734 sayılı yasanın 19. Maddesine göre çıkılması gereken birçok ihale, arka taraftan dolanılarak ilgili yasanın 21. Madde b ve f bentlerine göre yapılarak bazı işler hep aynı firmalara verilmiş.  Bu ihalelerde bazı firmalar Edebali döneminde Yıldırım Belediyesi’ni sanki mesken tutmuş. Her sene 3-4 ihale ve ilginçtir ki hepsi 21. Maddenin b ve f bentlerine göre çıkılmış. Örneğin, Ramazan iftar ve sahur, cenaze evlerine yemek ve çorba dağıtım ihalesi aynı maddeden ihaleye çıkılmış ve ne hikmetse son 3 yıldır hep aynı firma almış.

EVLERE ŞENLİK İHALE

Örneğin bir ihale var ki evlere şenlik. İhalenin adı “Hak sahipleriyle uzlaşma görüşmelerinin yürütülmesi konusunda teknik danışmanlık alınma işi”. İhale bedeli 2.496.000 TL. El insaf, görüşmeleri yapmak için belediye bu işi yapacak hiç mi teknik adamın yokta bu paraları israf ediyorsun. Sayın basın mensupları bunun gibi örnekleri çoğaltmak mümkün. Kısacası Yıldırım için “Hüsran Dönemi” olan bu yıllar yandaşlar için “hasat dönemi” olmuş. Başkan “hasat dönemi” derken herhalde bunu kastetti diye düşünüyorum. Yıldırım belediyesi bir borç sarmalının içine düşmüş, çırpınmaktadır. Bütçesinin %27’sini satarak, %10’unu borçlanarak yapan bir belediyemiz var. Borcu bu seneki 40.000.000 TL yapılacak borçlanma hariç 164.000.000 TL’ye ulaşmış bir belediyemiz var. Sormak gerekmez mi? Sadece projelere-etüdlere-maketlere harcanan paralarla bu kadar borca nasıl battınız sayın başkan.

HASAT DEĞİL KESAT

Saygıdeğer basın mensupları,

·    Bakın bizim pencereden görülen Yıldırım fotoğrafı nasıl;

·    Hasat dönemi değil, kesat dönemi yaşayan,

·    Unutulan ve uyutulan bir YILDIRIM

·    Sinema için  Osmangazi’ye, piknik için Nilüfer’e giden bir YILDIRIM

·    Var olan değil, yok olan, ovası talan edilen bir YILDIRIM

·    Projesi bol, icraatı az; Müteahiti bol, inşaatı az olan bir YILDIRIM

·    Sosyal alandan yoksun, sokaklarında nefes alamayan bir YILDIRIM

·    Vatandaşa değil, yandaşa çalışan bir YILDIRIM

·    Bir nitelikli lisesi ile eğitimde çığır açtığını zanneden YILDIRIM

·    Kentsel dönüşümü afişlerde, maketlerde kalmış bir YILDIRIM

·    Hava kirliliğinde 1 numara YILDIRIM

·    Gerçekleşmeyen projelerde 1 NUMARA

·    Otopark sorununda 1 NUMARA

·    Kaçak yapılaşmada 1 NUMARA

·    Güvensizlikte 1 NUMARA

·    İcraat fakirliğinde 1 NUMARA

·    Yandaşlıkta 1 NUMARA

·    Dar ve çıkmaz sokakta 1 NUMARA

·     Yoksullukta ve usülsüzlükte 1 NUMARA

Sayın Basın Mensupları, Yerel Yönetimlerle ilgili çalışmaların bir yılını değerlendirmek, görüş ve düşüncelerimizi halkımızla paylaşmak amacıyla düzenlediğimiz basın toplantımıza gösterdiğiniz ilgiden dolayı hepinize çok teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dileriz.
2018 yılının Yıldırım halkımıza, Bursa’mıza faydalı çalışmalar yapılacak bir yıl olması dileğiyle hepinize sevgi ve saygılar sunarız.                  

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.