“AKP de Hürriyet ve İtilaf Partisidir”

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Sıkı takip ettiğim beş gazetenin yanına “Karşı”yı da ekledim. Dünkü  “GÖTÜRGEV” manşeti mükemmeldi. SİT alanlarından nasıl da imar geçirildiğini yıllardır duyuyorduk. Ama yolsuzluğun ve rüşvetin belgesine ulaşmak zordu. Dinleme kayıtlarının yayınlanmasıyla gölgede kalan karanlıklar aydınlanıyor. AKP’nin iktidara geldiği günden bu yana diz çöktürmeye karar verdiği Aydın Doğan’a ceza verdirme işi de patladı. Bilal Erdoğan’ın KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım’a “Siz bu kanunu çok ciddiye alıyorsunuz” sözlerinin nasıl tevil edileceğine gelince... AKP’nin bakanları, milletvekilleri:  “Kültür seviyesi yükseldikçe AKP oyları düşüyor...” demedi mi? Dahası bir başka vekil: “Bizim seçmenlerimiz gazete okumaz! Dolayısı ile olup bitenlerden haberdar değildir... Yine oylarını AKP ye verir” itirafı vaziyetin de göstergesidir.
Gelelim “Alo Fatih”in gidişine.. Başbakan Erdoğan’ın Habertürk Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fatih Saraç’a verdiği talimatlar ortaya serilince geçtiğimiz gün künyede değişiklik yapıldı. Saraç’ın kendi isteği ile görevden ayrıldığı açıklansa da kazın ayağı öyle değil. Habertük televizyonunda Didem Aslan’ın yönettiği tartışma programları da bir bir kaldırıldı. Altı hafta boyunca İsmail Kahraman, Feridun Yazar, Şahin Mengü ve Şevket Bülent Yahnici’nin katıldığı program da Saraç’ın giderayak verdiği talimatla sona erdi. Geçtiğimiz hafta konu İttihatçılardı. İlgi ile seyrettim. Kültür eski Bakanı İsmail Kahraman İttihatçılara verip veriştirirken Şahin Mengü’nün savunma gayretleri güldürdü. Yahnici devreye girip:  “İttihat bu anlattıklarınız değil. Kuruluşu, işleyişi ve sonu farklıdır. Kuruluşunda Müslüman olup Türk olmayanlarla Ermeni, Yahudi azınlıklar da vardı. Çanakkale Savaşına Türk Milletini Türk Ocakları ve İttihatçılar götürmüştür. İttihatçılar orada şehit olmuştur. 1918’den sonra İttihatçıları kimse yanında görmek istemedi. Ama 1921’den sonra Kuvva-i Milliyenin cephelerine koşanlar da İttihatçıların Müslüman Türk unsurlarıdır”  deyince İsmail Kahraman mal bulmuş Mağribi gibi atladı. “Türkiye’nin problemi de budur. 1908’de kışlasından çıkan asker bir daha geri girmedi” deyince Yahnici dayanamadı, “1908’de kışlasından çıkan asker Türk Ordusu  değil Osmanlı ordusuydu” sözleri ile AKP sözcülüğüne soyunan Kahraman’ı,  “Sizin İttihat mantığınızla gidecek olursak AKP’nin de Hürriyet ve İtilaf Fırkası olduğu ortaya çıkar” sözleri ile susturdu. Yahnici’yi yıllardır tanırım. Taşı gediğine koymayı bilir. “Türkiye’de sivilleşme ve demokratikleşme projeniz TSK’nın sivilleşmesine kadar varır. Türk Hava Kuvvetlerine THK’dan planör, Türk Deniz Kuvvetlerine de şehir hatları vapurlarından çarkçıbaşı alırsınız”  deyince stüdyoda soğuk rüzgarlar esmeye başladı. Ama Yahnici’yi durdurmak mümkün değil. “AKP’li cemaat arasında 11 yıldır gayri meşru metres hayatı vardı. Aynı yatakta yatıyorlardı. Şimdi şiddetli geçimsizlikten mahkemeye gitmek yerine ortalığa düştüler.. Madem devlet içinde paralel yapıdan bahsediliyor. Derhal dava açılmalı. Örgüt ortaya çıkarılmalı. Tayyip Erdoğan da asıl olarak yargılanmalı” deyince program alelacele bitirildi. Bitiş o bitiş. Gece geç saatlerde tekrarı bile verilmedi.
Ankara kulislerinde TÜRGEV ile ilgili Şanlıurfa’dan gelen koku  konuşuluyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba geçtiğimiz seçimde aday gösterilmeyince Saadet Partisi’nden seçilmişti. AKP’ye geri dönüşü ayrı hikaye, bu defa aday gösterilmesi için Şanlıurfa’dan 300 dönüm araziyi TÜRGEV’e bağışladığı yine de aday gösterilmeyişinin sebebini de AKP ile BDP arasındaki gizli anlaşmaya bağlayanlar var. İddiaya göre AKP, Şanlıurfa’yı Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir’in kazanması için Fakıbaba’yı aday göstermemiş. Dedik ya iddia. Üstelik Şanlıurfa’da AKP ile BDP arasında 400 bin fark var. Yakında bu işin kokusu çıkar. Fakıbaba ile TÜRGEV  bağışı arasında belge ve dinleme kayıtları çıkarsa şaşırmayalım.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları