AKP grubunda Yüce Divan savunması!

A+A-
Arslan BULUT

Tayyip Erdoğan, AKP grubunda, “Dikkat ediniz, 6.5 yıldır hangi meseleye el attıysak, karşımıza hamaset çıktı. Türkiye’nin meseleleriyle birlikte sadece ‘istemezük’ diyen bir muhalefetle de mücadele etmek zorunda kaldık” dedi.
Bence yanlış! Çünkü 6.5 yıldır muhalefet 1 Mart tezkeresi gibi bir iki konu dışında ciddi muhalefet yapmadı.

* * *

Bir de şöyle bir durum var. AKP iktidarı 6.5 yıldır, bir taraftan Türkiye’nin kuruluş felsefesine dayanan sistemini değiştirmeye çalışırken, diğer taraftan da ülkenin bütün ekonomisini yabancılara sattı. Bankalar, borsa, haberleşme sistemi artık yabancıların elindedir. Bunu da yabancı sermaye yatırımı diye tanıttılar.
Mayınlı arazi konusunda yapılan muhalefet de yetersizdir! Üstelik Erdoğan, mayınlı arazileri 44 yıllığına satışa sunmaya hazırlanırken, eleştirileri karşılayabilmek için yeni bir tartışma başlatarak, cumhuriyeti kuranları ve sonrakileri azınlıkları ülkeden kovmakla suçladı! Oysa Türkiye Cumhuriyeti nüfusunun önemli bir kısmı, Balkanlar’dan, Kafkaslar’dan ve Kırım’dan canını kurtarmak için Türkiye’ye sığınanlardan yani kovulanlardan oluşuyor.
Fakat bu tartışma ile mayınlı araziyi yabancılara satmak suçu unutturulmak istendi.
Erdoğan, eleştirileri “izan ve insaf dışı” olarak değerlendiriyor. Tam aksine böyle bir yasa tasarısının hazırlanması izan ve insaf dışıdır. Bir devlet, kendi sınır şeridini, açık artırmaya çıkarır mı? Bunun neresinde izan ve insaf vardır?
Tasarının neresinde İsrail yazıyormuş? Siz söylediniz ya! “İzak çalıştıracak, Ahmet, Mehmet, Hasan Ayşe, Fatma çalışacak” demediniz mi?
Yasa tasarısını muhalefet temsilcileri ve yazarlar tenezzül edip okumamış! Halbuki, tasarı didik didik edildi, bilinmeyen hiçbir yönü kalmadı.
“Adrese teslim ihale” diyenler bunu neye göre mi söylüyor? “Rafineri işini bizim Çalık’a söz verdik. Arada Putin var, Berlusconi var!” gibi sözleriniz ve Ofer ile önce  “görüşmedim”, sonra “görüştüm” demenize dayanarak söylüyor!
Ayrıca bir ihale için özel kanun çıkarmak dünyanın hangi ülkesinde görülmüş? Mevcut ihale kanununa dayanarak niçin ihale yapmıyorsunuz?
Suriye kendi mayınlarını temizlemek için uluslararası ihale mi açtı. Türkiye sınırındaki kendi topraklarını, 44 yıllığına yabancı şirketlere mi devretti?
Şimdi tasarıya yeni seçenekler koyuyormuşsunuz? Neden? Madem o kadar iyi bir tasarıydı niçin değiştiriyorsunuz?
Siz bırakın CHP ve MHP gruplarını, AKP grubunu bile ikna edemediniz? Yeni Şafak’ın yazarları bile isyan etti! Hâlâ nasıl bir fotoğraf verdiğinizi anlayamadınız!
Genelkurmay Başkanlığı ile hemfikir olduğunuzu söylüyorsunuz. Bu mantıkla sizi Genelkurmay Başkanı da kurtaramaz!
Ortada bir yanlış varsa, bunu kimse savunamaz! Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye sınırının 44 yıllığına satışa çıkarılmasına evet mi diyecek? Diyecekse, vatan, millet, ordu gibi kavramların ne anlamı kalır?
O zaman Türkiye’nin savunmasını da 44 yıllığına ihaleye çıkaralım, olsun bitsin!
Böyle bir mandayı kabul edecek idiysek, İstiklal Savaşı’nı neden yaptık? Cumhuriyeti neden kurduk?

* * *


“Recep Tayyip Erdoğan, kapalı kapılar ardında İsrail’le pazarlık yaptı? AKP el altından ülkeyi pazarlıyor. Bunu mu demek istiyorsunuz?”  diye soruyorsunuz.
Uluslararası bir başarıya ihtiyacınız olduğunu Davos’tan bir ay önce İsrail basını yazdı. Hem de Ehud Olmert’e dayanarak! Ayrıca ülkeyi el altından değil alenen pazarlıyorsunuz. Ne var ne yok satıyorsunuz! “Ben ülkemi pazarlıyorum”  diyen siz değil misiniz?
“Bu millete hizmet etmek suçsa, evet biz bu suçu işledik, işlemeye de devam edeceğiz”  diyorsunuz!
Yüce Divan’da değilsiniz, AKP grubunda konuşuyorsunuz. Savunma yapmanızın sebebi nedir?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları