AKP heyeti, ABD'ye ne diyecek?

A+A-
Savaş SÜZAL

Başbakan Erdoğan, bir yandan Türkiye’de esip gürlerken yüksek düzey parti yetkililerini Washington’a gönderiyor. Tahmin edin bakalım ne için. AKP’nin Genel Başkan yardımcılarından Ömer Çelik, Murat Mercan, Suat Kınıklıoğlu ve Zeynep Dağı ile Erdoğan’ın dış politika danışmanı İbrahim Kalın bu hafta Washington’a Obama yönetimi yetkilileri ile görüşmeye geliyor. Ancak duyduğumuz kadarı ile bu heyete verilen randevular bile ABD’nin güvenlik Konseyi oylamasına duyduğu rahatsızlığı yansıtıyor.
ABD Dışişleri Bakanlığında bu gurupla Müsteşar Yardımcısı Philip Gordon’un görüşeceği söylendi. Bu arada kamuoyundan gizli olarak Washington’daki Musevi gurupları ile de biraraya gelirlerse hiç şaşmayın. Şimdilik bunu doğrulatamadık ama geçmişi göz önüne alırsanız bu iddialar doğru olabilir. Bu AKP heyeti buradayken TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner de Washington’da olacak. Ancak Amerikalılar kendisine, AKP heyetinden daha fazla itibar gösterip yüksek düzeyde bir yetkili ile görüştürecek, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton. Washington’a gelecekler arasında bir de MHP’li var. Tuğrul Türkeş. Onun görüşme programı henüz elimize ulaşmadı.
Şimdi oturup düşünün. Tayyip Bey miting alanlarında bağırıp herkesi hainlikle suçlarken kapı arkasından ne yapmaya çalışıyor. Buraya Amerika’yı iknaya geldikleri açık, ama hangi konuda? Arada o kadar çok sorun doğmaya başladı ki. Ama hangi konular ve kimlerle görüşüldü göreceğiz. Yaptıkları temasları size ileriki yazılarımda aktarmaya çalışacağım.
Bu arada ilginizi çeker diye geçenlerde bir sohbet sırasında Erdoğan Beyin bir ziyareti ile ilgili duyduğum iki dedikoduyu aktarayım. Hatırlarsanız geçen yıl Doğan Grubu medyanın üzerine vergi borcu diye çöreklenen AKP iktidarı savaş baltalarını meğer Obama yönetiminden duydukları bazı laflar yüzünden toprağa gömmüş. Beyaz Saray’a yakın bir arkadaşım, Erdoğan’ın Beyaz Saray’a geçen yıl Aralık ayında yaptığı ziyaret sırasında Doğan Medya Grubuna baskılar konusunda eleştirildiğini söyledi. Bu görüşme sırasında AKP heyeti de ellerinden geleni yapacakları teminatını vermişler. Ben böyle duydum ama gelişmeler de sanki doğrular nitelikte.
Bir de size o ziyaretle ilgili magazin haber vereyim. Ama bunda isim vermeyeceğim, onu da siz bulun. Başbakana eşlik eden bir AKP’li yetkilinin eşinin Washington civarındaki bir DSW Shoe Warehouse’dan 80 çift ayakkabı aldığını duyduk. Acaba bu hanım bu kadar ayakkabı ile dükkân mı açacak. Bir zamanlar Semra Özal kızı Zeynep’in açtığı butiğe ABD ziyaretlerinde elbise taşırdı. Diyoruz ya AKP, ANAP’ın kötü bir modeli diye, işte size örnek.
Başbakan Araplar ve de Hamas için arabuluculuk yaparken yanı başında Kırgızistan’da, Kırgızlar ile Özbekler çarpışıyor. Bizim kandaşlarımız, ırkdaşlarımız değil mi onlar? O kadar itibarlı olduğunuza inanıyorsanız, gidin itibarlı bir ağabeyi gibi aralarına girin ve kardeş kanı dökülmesini önleyin.
Bakmayın bugün Erdoğan’ın posterlerini taşıdıklarına, Araplar da Türkleri sevmez.  Türkiye ne zaman uluslar arası arenada desteğe ve yardıma ihtiyaç olsa Araplar istisnasız aleyhimize hareket eder. Petrol krizi sırasında yabancılara sattıklarından daha pahalı petrol sattılar. Başbakanın kankası Suriye devlet dairelerinde Hatay’ı sınırları içinde gösteren haritalar var. Suriye ve Irak, nehirlerimizdeki suyun peşinde. Mısırlılar Türkleri sevmez. Suudlular Türkleri sevmez. Özetle Araplar kendilerini 600 yıl yöneten
Türkleri sevmez.
Bu arada ekonomi kötü. Türk televizyonlarının Avrupa yayınlarını izleyemiyorsunuz. Bu yayınlarda Türk müteahhitlerin “şimdi al 2015’de öde” veya “60 metrekare daire 30 ila 40 bin lira” ilanları var. Anlaşılan Türkiye içinde müşteri bulamıyorlar şimdi yurt dışına açıldılar. Ama Almanya ve öteki Avrupa ülkelerindeki Türklerin durumu da kötü, bir kısmı memlekete dönüyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları