AKP kaybettiğini anladı; KHK ile kazanabilir mi?

A+A-
Arslan BULUT

Yozgat Valiliği'nce, il sınırları içinde yolcu taşımacılığı yapanların, "yol izin belgesi" olmayan Suriyeli sığınmacılara bilet satışı yapılmayacağı bildirildi.

Açıklamada, alınan kararla Yozgat'ta yaşayan ve geçici koruma kapsamında bulunan Suriyelilerin, kendilerine verilen hak ve hizmetlerden gereği gibi faydalanabilmesi, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanması, özellikle göçmen kaçakçılığı suçuna karışan veya terör örgütleriyle ilişkisi bulunanların tespitinin yapılmasının amaçlandığı belirtildi.

Yasaklara uymayan ulaşım hizmeti veren firma, şirket ve duraklara, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 66. maddesi delaleti ile 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesinde öngörülen idari para cezası uygulanacağı belirtildi.   

***

Yasalara uygun bir uygulama ama olağanüstü halin geçerli olduğu Türkiye'de, yabancı sığınmacı da olsa insanların seyahat özgürlüğü kısıtlanmış oluyor. 

Bizim çocukluk çağlarımızda, MİT Müsteşarı Fuat Doğu'nun yönlendirmesiyle Musa Öğün'ün yönetimindeki TRT'de komünizm aleyhinde yapılan yayınlarda, Sovyetler Birliği'nde bir kentten diğerine gitmek için izin belgesi almak gerektiği propaganda edilirdi.

Bu sebeple "yol izin belgesi" denilince, bizim neslin aklına Sovyet rejimi gelir!

Fuat Doğu, o dönemde Türkiye'nin nasıl yönetildiğini itiraf etmişti. AKP milletvekili Selçuk Özdağ, Fuat Doğu'nun; "Ben MİT müsteşarlığı yapmadım, CIA'nın şube müdürlüğünü yaptım. Bir CIA yetkilisi gelse, beni Sinop'a götür dese onu oraya götürmekle memurum." şeklindeki itirafını bir televizyon programında açıklamıştı.

***

Burada, "Türkiye şimdi farklı mı yönetiliyor?" diye bir soru akla gelebilir.  Türkiye, Kudüs, PYD gibi konularda ABD'ye meydan okuyor ama nedense, Tayyip Erdoğan, "Esed gitmeli" derken ABD Dışişleri Bakanı Tillerson da "Esad'sız ve birleşik Suriye istiyoruz" diye açıklama yaptı. 

Tillerson'un "Birleşik Suriye"si ne demek?

PYD kantonları, özerk devlet olacak ve Suriye federasyona dönüştürülecek demek!

Peki ABD, IŞİD'i örgütleyerek iç savaş çıkarmadan önce Suriye, zaten birleşik değil miydi?

Rusya da Suriye için aynı modeli savunmuyor mu? Rusya'nın projesinin tek farkı, Esad'ın en azından geçiş sürecinde ülkenin başında kalmasını istemeleri değil mi?

Bu durumda, Türkiye'nin politikalarını kendisi mi belirlemiş oluyor?

***

Yozgat Valiliğinin dayanak olarak kullandığı İl İdaresi Kanunu'nun 66. maddesinde, mülki amirin kararlarına uymayanlara Kabahatler Kanunu'nun 33. maddesine göre para cezası verilebileceği öngörülüyor. Ancak 2015'te 66. maddede yapılan değişikliğe göre ilan olunan karar ve tedbirlere aykırı davrananlar, üç aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla da cezalandırılabiliyor! 

Anayasa'nın 23. maddesinde ise "Yerleşme hürriyeti, suç işlenmesini önlemek, sağlıklı ve düzenli kentleşmeyi gerçekleştirmek, kamu mallarını korumak; seyahat hürriyeti ise suç soruşturma veya kovuşturması sebebiyle, genel sağlığı korumak yahut suç işlenmesini önlemek amaçlarıyla sınırlanabilir." deniliyor!

Kısacası, bugün Suriyeli mültecilerden istenen "yol izin belgesi" yarın herkesten istenebilir!

***

"Bu kadar ileri gidemezler" mi diyorsunuz?

Daha ne kadar ileri gidecekler? 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile bir ilçeyi taşıyorlar! Yetmiyor, Varlık Fonu'ndaki şirketlerin dış borç almasına, tahvil yoluyla yabancılara satılmasına izin veriyorlar! Yetmiyor, 15-16 Temmuz darbe girişiminin "devamı" olarak değerlendirilecek eylem yapanları öldürecek sivillere de "ceza muafiyeti" tanınıyor!

Ne deniliyor, futbol maçlarında?

"Vur, kır parçala, bu maçı kazan" deniliyor değil mi?

İşte iktidarın yapmaya çalıştığı tam da budur! Hakemleri bile satın aldılar ama 90'ıncı dakikada mağlup durumdalar. Kararnamelerle maçı kazanmaya çalışıyorlar!

  • Yorumlar 11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları