AKP Meclis'teki komisyonlarda çoğunluğu kaybediyor

AKP Meclis'teki komisyonlarda çoğunluğu kaybediyor
24 Haziran seçimlerinde Meclis'te istediği çoğunluğa ulaşamayan AKP, TBMM Genel Kurulu'nda olduğu gibi komisyonlarda da çoğunluğunu kaybedecek.

24 Haziran seçimleri sonucunda oluşan tabloyla AKP, yalnızca TBMM Genel Kurulu’ndaki değil Meclis’teki tüm komisyon ve kurullardaki çoğunluğunu da kaybedecek.

Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre, milletvekillerinin yemin töreninin ardından ilk olarak TBMM Başkanı’nın seçimi yapılacak ve partiler Başkanlık Divanı’nda görev yapacak TBMM Başkanvekili, katip üye ve idare amirlikleri için seçim yapacak. TBMM İçtüzüğü’ne göre, Başkanlık Divanı, 1 başkan, 4 başkanvekili, 7 katip üye ve 3 idare amirinden oluşuyor.

TBMM Genel Kurulu, gerektiğinde Danışma Kurulu’nun önerisi üzerine katip üyelerin veya idare amirlerinin sayısını artırabiliyor. TBMM Başkanı, siyasi parti gruplarının parti grupları toplam sayısı içindeki yüzde oranlarını ve bu oranlara göre her siyasi parti grubuna düşen üye sayısını hesaplayarak partilere bildiriyor. Partiler de bu sayılara göre kendi içlerinde seçimlerini yaparak divan üyelerini belirliyor. TBMM başkan vekilliklerinin 2’si üye tam sayısının salt çoğunluğuna (301) sahip parti grubuna veriliyor. Kalan 2 üyelik ise parti gruplarının milletvekili sayısına göre paylaştırılıyor. AKP’nin milletvekili sayısı Meclis’te salt çoğunluğu geçmediği için geçen yasama döneminde 2 olan TBMM Başkan Vekilliği sayısı 1’e düşecek. Sırasıyla CHP, HDP ve MHP’li birer TBMM Başkan Vekili olacak.

AKP'nin 5 olan grup başkanvekilliği sayısı da 4’e düşecek. Ancak TBMM Başkanlık Divanı’nın partilerin grup başkanvekillikleri sayısını artırma yönünde karar alabileceği belirtiliyor. Divan, geçen yasama yılında 300’ün üzerinde milletvekili olan partilerin 5 grup başkanvekili, 100-200 arasında olan partilerin 3, 100’ün altında olan partilerin 2 grup başkanvekili olabileceği yönünde karar almıştı. AKP yöneticileri, divanda bu sayıların değiştirilebileceği, partinin grup başkanvekili sayısının yeniden 5’e çıkarılması yönünde karar alabileceğini belirtti. 

TBMM’deki ihtisas komisyonları ile araştırma ve soruşturma komisyonlarının üye sayısı da partilerin milletvekili sayısına göre belirleniyor. 

Anayasada daha önce “Bütçe tasarıları ve rapor, 40 üyeden kurulu Bütçe Komisyonu’nda incelenir. Bu komisyonun kuruluşunda, iktidar grubuna veya gruplarına en az 25 üye verilmek şartıya siyasi parti gruplarının ve bağımsızların oranlarına göre temsili göz önünde tutulur” hükmü yer alıyordu. Ancak bu hüküm, son yapılan anayasa değişikliğiyle kaldırıldı. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda da diğer komisyonlarda olduğu gibi partiler arasında bir dağılım olacak.

  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.