AKP nasıl hezimete uğratılır?

A+A-
Arslan BULUT

Anayasa referandumundan evet çıkması halinde AKP’nin artık rejimi değiştirmek için son adımları atacağı bellidir. Daha önce denediler, yapamadılar, şimdi evet çıkarıp psikolojik üstünlük elde ederek Anayasa’nın değiştirilemez temel ilkelerini de değiştirmeye kalkışmayı planlıyorlar. Tayyip Erdoğan’ın bu hedefe ulaşmak için gösterdiği çabaya karşı muhalefet liderlerinde aynı enerjiyi göremiyoruz. Üstelik hafif konular ile uğraşıyorlar.
Biz birkaç defa hangi konular üzerinde durulması gerektiğini inceledik. Fakat herkes durumun farkında ve muhalefetin ipe un serdiğini görüyor!

* * *

Altay Bozkurt, “AKP, referandumda nasıl hezimete uğratılır?” sorusunun cevabını aramış. Muhalefet faydalanır mı emin değilim ama hatırlatmakta fayda var:
1- Başbakanın söylemleriyle ilgili olarak bir komisyon oluşturulmalı ve yalan söylediği konular belirlenerek cevapları da hazırlanmalıdır.
-Ofer’le hiç görüşmedim dedi, 5 defa
görüştüğü ortaya çıktı.
-İstanbul’daki villalar benim değil, kiracıyım dedi, kendilerinin olduğu ortaya çıktı.
2- Habur sınır kapısında kendilerini PKK’lı olarak ifade eden 34 kişilik grup, kurulun seyyar mahkemede pişman olmadıklarını, Öcalan’ın talimatıyla geldiklerini beyan ettikleri halde etkin pişmanlık maddesinden faydalandırılıp serbest bırakıldı ve Diyarbakır’a kadar zafer kazanmış komutan gibi resmi geçit yaptılar. Devamlı bu fotoğraflar kullanılmalıdır.
3- AKP, 15 Temmuz 2003’te yaptığı bir değişiklikle bölücülük propagandasını tamamen serbest bırakmıştır.
4- Başbakan, kendisini, Filistin kahramanı gibi gösterirken İsrail’in OECD üyeliğini veto etmemiştir.
5- ABD Dışişleri Bakanlarından Rice, BOP projesinin şöyle açıklamaktadır. BOP projesi 22 İslam ülkesinin sınırını değiştirmeye dayalıdır. Başbakan Erdoğan ise 13 Ocak 2009 tarihli TBMM grup toplantısında “Bize BOP projesi kapsamında eş başkanlık görevi verildi ve biz görevi üstlendik” demektedir. ’Ey millet bu ne manaya geliyor siz bundan ne anlıyorsunuz?’ diye sorulması lazımdır.
6- Terörle mücadelede önemli görevlerde bulunmuş, TSK’nın üst düzey görevlileri sabahın erken saatlerinde evinden alarak Silivri’ye tıkan güç aynı uygulamayı, ’ayrı bayrak açacağız’diyen Diyarbakır Belediye Başkanı Baydemir için neden uygulamamaktadır. Adana Belediye Başkanı’nı görevden alan güç Baydemir’i neden alamamaktadır.
7- Erdoğan 31 Mart 2003 tarihli The Wall Street Journal isimli gazeteye yazdığı bir makalede aynen şöyle demektedir. “Irak’ta savaşan ABD’li kahraman bay ve bayan askerlere, en az zayiatla ülkelerine mümkün olan en kısa zamanda dönmeleri arzusuyla dua ediyoruz.” Dua ettiği askerler ise bir milyondan fazla Müslüman’ı katletmiştir.
8- Hakkari’nin Çukurca ilçesi yakınlarında operasyona giderken PKK’lı teröristlerin ateşi sonucu şehit olan Halil Kömür’ün babası Ahmet Kömür, cenaze töreninde Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle 11 Ay 25 gün hapis cezasına çarptırıldı. Şehit babası, ‘Türklüğünden utanan Başbakan utansın. Türk’üm diyemeyen Başbakan utansın’ demişti.
9- Erdoğan, bir olan milleti çeşitli etnik gruplara ayırarak ayrışmaya tabi tutmuş ve Türkiye’de 36 tane etnik grup var Türk Milleti de bunlardan bir tanesi diyerek Türk Milletini yok saymıştır.
Bakara suresi 11. ayet, “Biz onlara yeryüzünü fesada vermeyin dediğimiz zaman onlar, ‘hayır biz ıslah edicileriz’ dediler” diyor. Bugünküler de barış ve demokrasi getirdiklerini iddia ediyor. Bütün bunlar halka anlatılırsa, halk doğru kararı verecektir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları