AKP neden sıfırlanamıyor?

A+A-
Arslan BULUT

Başka bir siyasi parti olsa, bu kadar yolsuzluk ve beceriksizlikten sonra siyaset sahnesinden tamamen silinirdi. Peki AKP nasıl ayakta duruyor? 
“Uzun adam” gibi bir sürü ideolojik laf edilebilir ama somut gerçek şu ki sorun tamamen duygusal!

***

Örnek verelim... AKP’li başkanlar, belediyeleri nasıl yönetiyor? 
Bu konuda en güvenilir ve tartışılmaz kaynak, belediyelerin kendi faaliyet raporlarıdır. 
Elimde İstanbul’da bir ilçe belediyesinin faaliyet raporu var. Rapora göre yıllık bütçe 320 trilyon lira. Bazı harcama kalemleri ise şöyle: 
1-Özel güvenlik firması: Belediye Başkanı, kendisi ile halk arasında duvar oluşturmaktan başka bir işe yaramayan 200 kişilik güvenlik taburu için firmaya 12 trilyon ödedi. 
2-Belediye binalarının iç temizliği: 80 kişilik hizmet alımı yapılmış görünüyor ve harcanan para 1.5 trilyon. Oysa bu hizmet, belediyenin kendi maaşlı personeli tarafından yapılabilirdi. 
3- Meydanlara led ekran sistemi kurmak: Belediye Başkanı, kendi resimlerini ve faaliyetlerini yayınladığı bu sistem için 741 milyar lira harcadı 
4- Spor salonları onarım ve bakım teknik hizmet alımı: 926 milyar! Bu hizmetlerde 18 eleman görünüyor!
5- Özel günleri kutlama organizasyonları: 2 trilyon 452 milyar lira! 
-Sevgililer Günü kutlaması ve karanfil dağıtımı için 129 milyar lira! 
-Anneler Günü kutlaması ve çiçek dağıtımı organizasyonu için 153 milyar lira. 
-Piknik organizasyonu hizmet alımı için 301 milyar lira!
-24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları hizmet alımı için 171 milyar lira!
-Otobüsler ile düzenlenen kültür turları yani yandaş gezdirme hizmet alımı için 1 trilyon 698 milyar lira! 
6-Patates alımı: 153 milyar lira! Sosyal yardım amaçlı olduğu söylenen ancak yandaşlara dağıtılan, 300 ton patates alımı yapıldı. Patateslerin 80 tonu da çürük olduğu için elde kaldı. 
Bütün alımların kimlerden, yani hangi yandaş firmalardan alındığı faaliyet raporunda var! 
Bunların yanında, imar yolsuzlukları ve rantlar da faaliyet raporunu okuduğunuzda anlaşılıyor. 20 dairelik bir bina yapılabilecek yere 100 dairelik ruhsat vermek gibi...
Bu faaliyet raporu, İstanbul Bahçelievler Belediyesi’ne ait! 
Üstelik Bahçelievler’de vatandaşın bir bölümü, henüz açılışı yapılmamış, ruhsatı da bulunmayan, fakat yaklaşık bir yıldır, belediyenin sosyal yardım dağıtım merkezi olarak kullandığı yani tamamen belediyenin kontrolünde bulunan bir spor salonunda oy verecek? Böyle bir binada yapılan oy verme işlemine güvenilebilir mi?

***

Tayyip Erdoğan ise “İstihbarat teşkilâtımızı hallaç pamuğu gibi atmışlar, emniyet istihbarat öyle, MİT’imiz, diğer istihbarat kuruluşlarımız öyle. Bütün bunlar üzerinden demokrasi tahribata uğruyor. Bizim de bunları güçlendirmemiz lazım, onun için de önemli adımlar atmamız gerekiyor. Şu anda bütün bunların çalışmalarını yapıyoruz. Güçlü bir istihbarat teşkilatını bir an önce kurmanın gayreti içindeyiz” diyor. 
12 yıla yaklaşan iktidarı döneminde, devletin bütün istihbarat kuruluşları hallaç pamuğu gibi atılıyor ve bunun sorumlusu halkın karşısına geçmiş, şikâyette bulunuyor! 

***

A’dan Z’ye devletin çivisi çıkmış durumdadır. Bir ilçe belediyesini örnek olarak alırsanız, halkın vergilerinin yandaşları zengin etmek için nasıl çar-çur edildiğini görüyorsunuz; Başbakanlık makamında bulunan kişi ise devleti yönetemediğini, paralel bir örgütün, her yere sızdığını itiraf ediyor. 
Açıkça görülüyor ki bu kadroların, devleti, milleti daha ileri götürmek için hiçbir projesi yok! Bütün hesapları, yandaşları maddi olarak tatmin ederek iktidarı sürdürmek! Tatmin edilen yandaş sayısı da çok olduğu için evdeki paraları sıfırlamak gibi her alanda foyaları ortaya çıktığı halde tek bir seçimde tamamen sıfırlanamıyorlar! 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları