AKP, referandum için meydanlarda!

AKP, referandum için meydanlarda!
MHP’nin desteğiyle 330’u garanti gören Zeybekçi ve Eroğlu, anayasa referandumu konusunda kampanyayı erken başlatıp vatandaşa “evet” oyu kullanma çağrısı yaptı.

Denizli’de anayasa değişikliğine ilişkin açıklamalarda bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, “Değişiklikle birlikte bir daha asla koalisyon olmayacak” dedi. Zeybekçi, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Denizli’de AKP Baklan İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı binasının açılışını yaptı. İlçe meydanında halka seslenen Bakan Zeybekçi şunları söyledi: “Meclis’te, tamamen milletin iradesiyle seçilen icracı bir cumhurbaşkanı olsun diye AK Parti ve MHP birlikte hareket edecek gibi görünüyor. Gönlüm istiyor ki CHP de olsun. Ama ’Ne olursa olsun, hayır de’ gibi bir şey duymuştum. Oysa bu parti meselesi değil, ülkenin meselesi, milli bir mesele. Eğer Meclis’ten bu anayasa değişikliği geçerse, ‘Oyunuzu kime veriyorsunuz?’ diye sorulmayacak. Bir daha koalisyon gibi, her seçimde milletin yüreği ağzına gelsin mi, gelmesin mi? Değişiklikle birlikte bir daha asla koalisyon olmayacak. Cumhurbaşkanını halk seçecek. Hükümetini kuracak. Bakanları, milletvekillerinden olmayacak. Milletvekilleri bakanlardan ve hükümetten hesap sorabilir olacak. Hesap veren, hesap sorulan bir cumhurbaşkanı olacak. Bu değişiklikle, bu dönemde, AK Parti ve MHP ile mutlaka bu çözüme kavuşacak. Bu referandum geçecek.” Denizli’de “Türkiye ortalamasının üzerinde bir oran çıkarabilecek mi?” durumuna bakılacağını belirten Zeybekçi, “Ortalamanın üstünde olanlar farklı yürüyecek, altında olanlar süklüm püklüm yürüyecek. Denizliler de horoz gibi yürür mü, yürür” dedi. Konuşmasında Türkiye ve dünyanın çok önemli dönemden geçtiğini, birilerinin dünya haritasını yeniden çizdiğini de belirten Zeybekçi, Amerika’dan Kanada’ya, Avrupa’dan Rusya’ya, Japonya’dan Çin’e, Orta Doğu’dan Balkanlar’a kadar yeniden şekillendirilen dünyanın merkezinde Türkiye’nin bulunduğunu söyledi.

Eroğlu: 330’u bulacağız

Öte yandan, Afyonkarahisar’da Danışma Meclisi İstişare toplantısında konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da, Anayasa’nın değişmesi gerektiğine işaret ederek şunları kaydetti: “Çok uzun maddeler yerine 12+1 maddelik bir tasarı hazırlandı. MHP ile müzakereler devam ediyor. İnşallah 330’u yakalayacağız. Bu anayasa değişikliği millete getirilecek. Milletin de büyük bir çoğunlukla başkanlık değil, cumhurbaşkanlığı sistemine karar vereceğine inancım tamdır. Çünkü milletimiz gerçekten feraset sahibi. Bu millet zamanında gereğini yapıyor. Başımıza ne zaman bir dert gelse millet hemen çözümü buluyor, kararını veriyor. Türkiye’de milli iradenin üstünde bir irade yoktur” Eroğlu, Avrupa Birliği kapısında bekletilmenin teknik bir husus değil, siyasi bir mesele olduğunu da belirterek, “Türkiye’den çekiniyorlar, işin özü budur. Çünkü biz büyük bir milletiz. Türkiye’nin büyüyen, gelişen kalkınmasının önünü kesmek için maalesef bazı ülkeler planlar yapıyorlar” dedi.

  • Yorumlar 10
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş