AKP, sanıldığından daha büyük oynuyor

A+A-
Arslan BULUT

Mehmet Ali Şahin, Meclis Başkanlığı tarafsızlığını koruyormuş gibi sözler söylese de Anayasa değişikliği taslağı ile ilgili olarak, “Türkiye’de demokratik standartları yükseltecekse, halkımızın sosyal ve ekonomik gelişmesini sağlayacaksa kimden gelirse gelsin her türlü kanun teklifi ve tasarısı beni memnun eder” dedi.
Oysa paket, kuvvetler ayrılığına dayalı demokrasiyi ortadan kaldırmak için getirilmektedir.
Nitekim Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanvekili Kadir Özbek, “Yapılan değişiklikle yürütme, yargıda yer tutma amacını taşıyor. Seçilecek gruplar arasından da bir takım meslek gruplarına adeta ’sus payı’şeklinde düzenlemelerin mevcut olduğunu düşünüyorum” dedi.
***
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, “Kapatılma korkusuyla yaşayan ve gelecekte Yüce Divan’da yargılanmaktan korkan AKP, Anayasa Mahkemesi’nin Yüce Divan olarak görev yapma sorumluluğunu ve bağımsız yargıyı, bağımsız yargının güvencesi olan HSYK’yı hedef almaktadır. Bu değişiklik girişimi, AKP’nin korkularının Anayasa değişikliğine yansımış halidir” diye konuştu.
Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş da AKP’nin hazırladığı Anayasa paketinin Türkiye Cumhuriyeti’nin sonunu getirecek bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Savaş, Anayasa Mahkemesi ve HSYK’nın yapısında yapılacak değişikliklerle Türkiye’nin hukuk devleti olmaktan çıkarılacağını ifade ederek, “Büyük bir oyun oynanıyor. Bu oyun gerçekleştiğinde ne devletin toprak bütünlüğü kalacak ne laik yapısı.. AKP, Yüce Divan’da hesap vereceğini biliyor. Şimdiden oraya kendisine yakın kişileri getirmeye, Cumhurbaşkanı eliyle, Meclis eliyle değiştirmeye çalışıyor. Başarırsa arlık Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuk devletinden çıkarılıp korku imparatorluğunda devamlı yaşamasının sağlanmasının yolu açılacaktır. Bu nasıl yapılacak; Anayasa Mahkemesi’nce laikliğe aykırı eylemlerin odağı haline geldiği saptanan AKP, Meclis çoğunluğu ile bölücülükten partileri kapatılmış milletvekilleri el ele Anayasa değişikliği yapacaklar. Yandaş basın bunun propagandasını çok iyi yapacaktır ama bu değişikliklerin ne getirip götüreceğinin halka çok iyi anlatılması gerekiyor” dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen de hükümetin Türkiye’yi ekonomide, siyasette, basında, yargıda süratle geriye götürdüğünü belirterek, “Bu AKP iktidarı içerde gericidir, dışarda vericidir, yakında gidicidir” dedi.
***
AKP iktidarı, esas olarak Türkiye’nin ekonomik alt yapısını değiştirmiş ve milli güç olan stratejik kuruluşları yabancılara devretmiştir. Şimdiki hedefleri, üst yapıyı de değiştirmek, böylece Türkiye’yi bir ulus devlet olmaktan çıkarmaktır. Zaten Tayyip Erdoğan, milletin milli kimliğini bile değiştirmeye kalkışmıştır; hâlâ da bu yönde propaganda yapmaktadır.
Dünyayı küreselleştirdiklerini iddia edenler, bütün ulus devletleri, etnik ve dinî farklılıklarına göre parçalayarak, eski Yunan siteleri gibi şehir devletlerine bölmeyi ve tek merkezden yönetmeyi plana programa bağlamış durumdadır. Tayyip Erdoğan, partisini kurmadan bir ay önce kendisine bir memorandumla bildirilen bu küresel planı kabul ettiğini, parti programında ortaya koymuştu... İşte bu programın gereklerini tek tek yerine getirdiler. Şimdi önlerinde tek bir engel kaldı: Anayasa!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları