AKP ve MHP'nin merdiven yöntemi!

A+A-
Arslan BULUT

Referandumda "evet" çıksın diye uğraşanlar, akla hayale gelmeyen yollara başvuruyor! Öyle ki, AKP iktidarında Yunan işgaline terk edilen 17 adadan Eşek Adası'nın Lozan'da verildiğini yazanlar bile var!

Yahu 12 Eylül yönetimi, hakaret amacıyla Necmettin Erbakan'ı Eşek Adası'na, Alparslan Türkeş'i Uzunada'ya göndermemiş miydi?

Peki bu yalanlara başvurmanın sebebi nedir? Diyebilirim ki herkes kendi fıtratına uygun davranıyor! Sürpriz yok! Türk'e Anayasa kefeni biçenlerin bir kısmı, bilerek büyük bir projeye ve o proje içinde yer alacak kendi etnik mensubiyetine hizmet ediyor! Bir kısmı da ne yaptığının farkında bile değil!

***

Ankara'dan Yavuz Gürler, Anayasa değişikliği metnini yazanlardan Mehmet Uçum'un "Şimdi ortaya çıkan ihtiyaç, Öcalan ile siyasi ilişki yürütme ihtiyacıdır, Öcalan'ın muhatabı devlettir" sözlerini Kübra Par'a değil, 24 Ağustos 2015'te Balçiçek İlter'e söylediğini bildirdi.

Doğrudur. Kübra Par'ın da Mehmet Uçum ile 9 Ocak 2017 Pazartesi tarihli bir röportajı var.

Uçum, o röportajda diyor ki, "Anayasa değişikliğiyle Türkiye'nin yeni anayasal sistem ihtiyacı tam olarak karşılanmıyor. Bu reform süreci devam etmek zorunda. Yeni Anayasa ihtiyacımız bu değişiklikten sonra çok daha güçlü hale gelecek. Sayın Bahçeli, 'merdiven teorisi' açıklaması yaptı, 'Türkiye'nin hukuk ihtiyacını adım adım karşılayalım' dedi. Bu bir iş birliği çağrısıdır. Bu iş birlikleri devam ettirilirse MHP ile birlikte yürünebilir. Gelecekte çok farklı siyasi aktörler de yeni anayasal sistem değişikliğinde rol alabilir."

***

"Farklı aktörlerle yeni anayasa yapmak", "İlk dört maddeyi MHP ile değiştiremedik ama bütün yetkileri bir kişide topladıktan sonra onu da başka bir parti ile yaparız" anlamına gelir. Artık CHP ile mi HDP ile mi yaparlar, hiç belli olmaz!

Bahçeli, 22 Kasım 2016 Salı günü grup toplantısında "Anayasa değişikliğini dar kapsamlı tutmanın yararlı olacağı kanaatindeyiz. Merdiven usulü ile basamakları adım adım çıkarak Türkiye'yi büyük bir sorundan kurtarabiliriz." demişti!

İşte Uçum, Bahçeli'nin bu konuşmasına dayanıyor ve merdivenin ilk basamaklarını, Bahçeli sayesinde çıkmakta olduklarını, sonraki basamakları çıkmak için MHP veya farklı aktörlerle iş birliği yapabileceklerini söylüyordu!

***

İnsanın aklına, bizim yaşlardaki her Türk'ün neredeyse ezbere bildiği Ahmet Haşim'in ünlü şiiri geliyor:

Ağır, ağır çıkacaksın bu merdivenlerden,

Eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak,

Ve bir zaman bakacaksın semâya ağlayarak.

Anayasa Mahkemesi pas geçildi; referandum adımı da tamamlanırsa Türkler, kendi egemenliğinden vazgeçen bir millet olarak tarih sahnesinden kaldırılmayı hak etmiş olacak! Türkler var olursa, şimdiki uyumuş kuşağa lanetler okuyacak, ağlayacak! Çünkü Türkiye Cumhuriyeti'nin yerine Arapların, Ermenilerin, Kürtlerin ve lütfederlerse Orta Anadolu'daki Türklerin ayrı ayrı federasyonlar halinde yer aldığı, Ortadoğu Birleşik Devletleri Konfederasyonu kurulması tasarlanıyor. Ege, Marmara, Akdeniz, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, çoktan parsellendi, satışı bile yapıldı!

Irak ve Suriye bu amaçla "kaos"a sürüklendi. Suriye nüfusu bu sebeple Türkiye'ye kaydırıldı! ABD Başkanı Trump'ın gönderdiği CIA Başkanı Pompeo öyle emir buyurduğu için "Suudi kardeşleriyle birlikte" İran'ın defterini dürme operasyonunu da Türkiye'ye yaptıracaklar.

Şimdi Türk milletini böyle büyük bir tuzaktan kurtarmak için Samsun'a çıkabilecek beyin kadroları var ama onlara bu yetkiyi verecek bir merci yok!

Merdiven oyununu, ancak Türk milleti bozabilir!

  • Yorumlar 14
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları