AKP ve Mormonlar...

A+A-
Savaş SÜZAL

Memlekette geçirdiğim her an, içim daha fazla sıkılıp, umutlarım daha çok yıkılıyor. Artık halk öylesine bir açmaz içindeki, kendini alkole vermiş. Kadın erkek paso içiyor hem de AKP’nin alkollü içki fiyatını artırmasına rağmen. Ülkenin başında AKP olmuş, muhalefetteki partiler onu söylemiş, bunu söylemiş bir anlamı, umursadıkları da yok. Zaten muhalefet partilerini anlamak da mümkün değil.
Ortada bir anayasa yutturmacası almış başını gitmiş. Tutuklu milletvekilleri için yapılan anlaşmaları işletemeyen muhalefetten ülke parçalanmasına destek alabiliyorlar. Anladığım kadarı ile aslında ciddiye alınması gereken konular sıralamasında, kendinizce yeni bir düzen kurmuşsunuz. Mesela ülke bütünlüğü veya Türkiye’nin parçalanması listenin en sonlarında. Bazılarının listesinde bile yok.
Dün bir grup iş adamı ile oturmuş gazinoda çay içiyorduk. Şakayla karışık ne güzel para kazandıklarını anlattılar. Onlara ne ürettiklerini sordum, yoktu. Memleketin ekonomik krize doğru koştuğunu söylediğim zaman bana hayretle baktılar. Her halde akıllarından münafığın biri falan diye geçti. Bana iktidarı savunurken, yurt dışında hepsinin hesapları olduğunu, konuşmalarından çıkardım.
Konuşmalar bana yıllar önce Özal’ın etrafındaki sülükleri hatırlattı. Onların da Türkiye falan umurunda değildi, varsa yoksa sadece lüplettikleri paralar konusu vardı. Bu yüzden papatyalar denen grup oluşturulmuş, rüşvet dolaylı yoldan yetkililere ulaştırılmıştı. Ama yedirtmeyen Allah yedirtmiyor. Özal ailesi de yiyemedi. 
Türkiye’de AKP iktidarı ve tarikatların bir uygulama özelliği daha dikkatimi çekti. Bunu bana yıllar önce Özal biraderler söylemiş ama o zaman çok önemsememiştim. Şimdi, bazı parçaları biribirine ekleyince bulmaca çözülüyor.
Bilir misiniz, bizim dinci taifenin en çok merak edip imrendikleri grup ABD’de yaşayan Mormonlardır. Çoğunuz bu tarikatı duymuş olmalısınız ama ben bilmeyenler için biraz anlatayım.
* Bu tarikat üyeleri yıllık veya aylık kazançlarının bir bölümünün belirli bir yüzdesini hiç sorgulamadan Mormon kilisesine verir.
* Bu tarikatta çok evlilik vardır. Yani bir erkek birden fazla kadınla evlenebilir. Federal yasalar yasaklamış olmasına rağmen bu konu da hâlâ uygulanıyor.
* Bu tarikat üyeleri sigara, alkol ve kafeinli içkiler, çay, kahve içmez.
* Kürtaja ve sezaryenle doğuma karşıdırlar.
* Bizim şeriat mahkemelerine benzeyen kilise mahkemeleri vardır.
Daha bir sürü şey. Bu din, bizim şeriat yönetiminin Hıristiyan şekli gibi. Ama bence ilgi çekici olanı; yıllar önce bana Korkut Özal ile rahmetli Yusuf Özal’ın söyledikleri. Her ikisi de ABD’de Utah’ı ziyaret edip Mormonları incelemişler. Özellikle Korkut Bey bana Mormonları anlatırken hayranlığını gizlememişti. Unutmayın, AKP’nin fikir babalarından biri de Korkut Beydir.
İşte bu nedenlerle ben Tayyip Bey ve şürekâsının çıkışlarını garipsemiyorum. Bir şekilde geleceğini biliyordum. Ama bana garip gelen kürtaj protestolarının Kadıköy’de yapılması. Kadıköy, İstanbul’da AKP zihniyetinin ele geçiremediği az sayıdaki yerlerden biri. Ben bu gösterilerin Üsküdar’da, Konya’da, Sivas ve Kayseri’de yapılması durumunda önemli olacağına inanıyorum. Neyse.
Bu arada hani Erdoğan hükümeti Uluslararası Para Fonu IMF ile köprüleri atıyordu ya. Tabii doğal olarak bunun tersini yaptılar. IMF’deki Türkiye payını artırdılar. Bağları sağlamlaştırdılar. Yani onlar bir şey açıklıyorsa tersini beklemenin doğru olduğu bir kez daha kanıtlandı. Unutmadan; IMF, Türkiye ekonomisi için uyarıda bulunmuştu ama bizim yalaka basında bunu okuyamamıştınız. Şimdi bu pay artırmayı da bir şekilde mantıkla açıklamalarını bekliyorum.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları