AKP ve sadaka

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Son yıllarda yaptığı sosyal içerikli araştırmalarıyla dikkat çeken İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası bu defa sosyal yardımları mercek altına aldı.
Devlet, 2003’ ten bu yana 7 milyar 55 milyon 930 bin YTL’ lik sosyal yardım yaptı. Bunun en az yüzde 10’u doğru adrese ulaşmazken en fazla suiistimal edilen kalemler gıda ve kömür yardımları oldu.
İSMMMO’nun “Sosyalleşemeyen Yardımlar” raporuna göre, “primsiz ödemeler” uygulamada çok başlılık ve politik kaygılara malzeme edildiğinden yoksulun hakkı olduğu halde suiistimaller yaşanıyor ve yararlananlar yeterince bilgilendirilmiyor.
Buna göre en fazla suiistimal kömür ve gıdada oldu.1000’e yakın vakıf ile bakanlıkların dağıttığı yardımların incelendiği İSMMMO raporunda hükümete “kömür yardımı dağıtımına son verecek ve tek elden yardım” öngören primsiz ödemeler tasarısının yerel seçimlerden önce yasalaştırılması çağrısı yapıldı.
Bu araştırmada yardımın sadece yüzde 10’unun doğru adrese gitmediği dikkat çekiyor. İnsanların en çok da dikkatini çeken bu. Yüzde 10’u ihtiyaç sahibi olmayanlara gidiyor.
Nitekim dünkü bir gazetede bir ilde yapılan kömür yardımının büyük bir bölümünün görevliler tarafından geneleve yapıldığı yazıldı.
Burada asıl dikkat çekilmesi gereken yardımın doğru adrese ulaşıp ulaşmaması olmamalı.Burada  acı olan Türkiye’nin içinde bulunduğu çıkmaz ve her geçen gün biraz daha çığ gibi artan fakirlik fukaralık olmalı.
Amerika’da hükümetler sık sık vatandaşa yıl sonu vergi iadesinde bulunur. Çünkü vatandaş aldığı o parayla ya arabasını yenileyecektir ya da evini... Bu da iç piyasaya hareket getirecektir. Sanayisi hareketlenecek ve aylık değil haftalık takip edilen işsizlik verilerinin biraz daha düzelmesi sağlanacaktır.
Yine çok uzaklarda değil Almanya’da da ilginç bir uygulama var.
İşsiz olan ve geçinemeyen insanlara devlet sosyal yardım yapıyor. Ancak  bu insanları da evde oturmaması için her hangi bir şirkete işe yolluyor. Sadece 1 euro karşılığı maaşla. O ülkede vatandaş evde oturmuyor İşçi Bulma Kurumu’nun bulduğu işe giderek ayda 1 euro maaş alıyor. Geri kalan ve geçimi için lazım olan örneğin 999 euro’yu da devletten alıyor. Ama dikkatinizi çekerim o insan her gün işe gidiyor.
Burada amaç üretimdir. Devlet tarafından sübvanse edilen bir üretim.
İşte bu nedenledir ki Almanya sanayi devi bir ülke.
Gelelim bize.
İşsizlik aldı başını gidiyor. Devletin elinde doğru dürüst bir işsizlik verisi bile yok. Var olduğu açıklanan veriler ise kesinlikle güvenli değil. Türkiye’de hangi üniversite mezunu iş aramak için İş ve İşçi Bulma Kurumu’na gidiyor veya hangimiz işsiz kalınca devlete başvuruyoruz?
Akbank’tan geçtiğimiz günlerde işten atılan yüzlerce çalışanın kaçı İşçi Bulma Kurumu’na gidip “işsizim” dedi ki resmi kayıtlara geçsin.
Recep Tayyip Erdoğan hükümeti ekonomi yönetiminde sınıfta kalmıştır. Başarısız bu yönünü ise sosyal yardımlarla kapatmaya çalışmıştır.
7.5 milyar YTL’lik kömür ve benzeri yardım dağıtılacağına bu parayla  her ilde küçük üretime dayalı fabrikalar açılsaydı hem devlet hem millet kazanacak ve en önemlisi koca Türkiye sadakacı bir millet olmayacaktı.
AKP’nin Türkiye’yi getirdiği tek nokta sadakaya muhtaç bir millet yaratmak olmuştur.
İş verme kömür ver, gıda fişi ver.
Eskiden “Allah devlete zeval vermesin” denilirdi şimdi ise “Allah AKP’ye zeval vermesin” deniliyor.
Alın size sosyal değişim.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları