AKP’de Bahçeli memnuniyeti!

AKP’de Bahçeli memnuniyeti!
AKP’li vekiller, ‘Başkanlık’ kapısını açması nedeniyle Erdoğan ve Yıldırım tarafından tebrik edilen MHP liderine övgü yağdırıyor.

Başkanlık sistemine referandum yolu konusunda ışık yakan MHP Genel Başkanı Devlet Bah- çeli’ye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldı- rım’ın ardından AKP’den takdir ve teşekkürlerin ardı arkası kesilmiyor. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, CNN Türk’te yaptığı açıklamada, Devlet Bahçeli’nin desteğinden emin olduklarını belirtti. Elitaş, Meclis’te 330’u bulacaklarını belirterek, Devlet Bahçeli’nin sözünde duran bir kişi olduğunu söyledi. Mustafa Elitaş, “Şunu biliyoruz ki MHP’nin Genel Başkanı bir konuda bir meseleyi deklare ettikten sonra onda çok çok olağanüstü bir şey olması mümkün değil. Görülen o ki anayasa değişikliği 330 ya da daha çok milletvekilinin desteğiyle önü- müzdeki günlerde halkın huzuruna çıkacak” dedi. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli de Bloomberg HT kanalının canlı yayınında Bahçeli’nin desteği ve reneferandum sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Nurettin Canikli, “MHP, eğer‘destek olacağız’ demişse kesinlikle destek olur, fire olmaz ya da çok minimum seviyede olur. Oylama yöntemi ve Meclisin yapısı itibarıyla ‘sıfır fire olmaz’ demek mümkün değil. MHP eğer böyle bir düzenlemeye ‘biz destek vereceğiz’ diye taahhütte bulunmuşsa ki Sayın Bahçeli’nin konuşması o anlama geliyor, MHP bunu aynen uygular. Meclisteki oylama ve müzakerelerde tam desteği verir. Bizden herhangi birfire olmaz. Dolayısıyla referandum sınırı olan 330’u rahatlıkla aşabilecek bir ço- ğunluğu Mecliste elde eder. Bunda herhangi bir sorun görmüyoruz” diye konuştu.

Nisan ya da mayıs

Başkanlık sistemine yönelik referandumun bahar aylarında yapılacağına yönelik açıklamaların anımsatılması üzerine de Canikli, “Kış şartlarında zaten seçim ya da referandum oylamalarının zor olduğunu biliyoruz. İradenin sandığa yansıma noktasında bazı eksikliklerin, sıkıntıların yaşandığını biliyoruz. Kışın şartlarının geçmesi daha arzu edilir. Nisan, mayıs uygun tarihler olarak değerlendirmek mümkün” dedi. Başbakan Yardımcısı Canikli, CHP’nin baş- kanlık sistemi konusundaki açıklamaları nedeniyle MHP’ye yö- nelik eleştirilerin hatırlatılarak, “Daha öncesinde AK Parti ile MHP arasında bir temas mı ger- çekleşti?” sorusuna karşılık, “Hayır, hiçbir temas, hiçbir görüşme olmadı” yanıtını verdi. Canikli, “CHP’nin eleştirilerine zaten MHP son derece mantıklı, doyurucu, ilkeli cevaplar veriyor. O konuda müdahale ya da destekte bulunmamıza gerek yok. Bundan önce hiçbir görüşme olmadı” ifadelerini de kullandı. Canikli, şunlarısöyledi: “Sayın Bahçeli bunun neteştirilmesini istiyor. Yoksa fiilen aslında anayasada yer almamasına rağmen, anayasaya aykırı bir şekilde başkanlık sistemi defakto olarak uygulanıyor diye bir şey söz konusu değil.”

  • Yorumlar 17
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş