AKP'li Belediye, 'evet' için gıda kolisi dağıttı

AKP'li Belediye, 'evet' için gıda kolisi dağıttı
Şanlıurfa'nın Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, düzenlenen açılışta 'evet' propagandası yaptı, Demirkol buradaki konuşmasının ardından gittiği Şanlıurfa Aşevi Derneği'nde referanduma sayılı günler kala bin 6 aileye gıda kolisi dağıttı.

Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Karaköprü İlçesinde bir sivil toplum kuruluşunun referandum bürosu açılışına katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli ve AKP teşkilat üyelerinin de katıldığı açılışta Başkan Demirkol, 16 Nisan Başkanlık Sistemi referandumu ilgili konuşma yaparak vatandaşlardan ‘evet’ oyu istedi. Başkan Demirkol buradaki konuşmasının ardından gittiği Şanlıurfa Aşevi Derneği’nde, dernekten yardım alan bin 6 aileye gıda kolisi dağıttı. AKP’li başkanın referanduma sayılı günler kala ‘gıda yardımı’ yapması dikkatlerden kaçmadı.

"100 SENEDİR SERGİLENEN OYUN…”

Başkan Fevzi Demirkol, “Bunlar daha öncesinde, 100 senedir sergiledikleri oyunlarla bu içinde bulunduğumuz günlerde de, geçmişte hep oyunlar, hep sahneler sergilediler. Ayrıca, ecdadımızın bize bırakmış olduğu mirası, şanlı tarihimizi bize unutturmak istediler. Biz şimdi o şanlı tarihimizi yeniden canlandırmak için, yeniden bu gençliği, yeniden aziz milleti, ümmetin umudu, mazlum milletlerin umudu ve kainata Cenab-ı Hakk'tan sonra nizam veren bir devlet haline getirmek için 16 Nisanda evet diyeceğiz” diye konuştu.

TUNCELİ’DE BEYAZ EŞYA DAĞITILMIŞTI

2009 yılında da Tunceli Valiliği, kentte 5 TIR dolusu beyaz eşya dağıtmış, şehir suyu şebekesine sahip olmayan evlere de çamaşır makinesi dağıtılması tartışmalara neden olmuştu. Tunceli Valiliği konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Tunceli merkez ilçe ve köyleri için, 1677 aileye 881 buzdolabı, 475 çamaşır makinesi, 887 kanepe, 414 ocaklı fırın, 191 televizyon ve uydu cihazı, 42 elektrik süpürgesi, 61 halı, 56 bilgisayar, 8 şofben ve 5 bulaşık makinesi vatandaşlara verilmeye başlanmıştır” demişti. Dönemin CHP il yöneticileri, özellikle Kemal Kılıçdaroğlu’nun doğum yeri Nazımiye’de beyaz eşya dağıtılmasını seçim rüşveti olarak değerlendirmişti.

HALİLİYE BELEDİYE BAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Haliliye Belediyesi göreve geldiği 1 Nisan 2014 tarihinden bugüne kadar ihtiyaç şahinlerine 15 bin 550 gıda kolisi dağıtmıştır. 5393 Sayılı Belediye Kanunu’na göre Haliliye Belediyesinde Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü kurulmuş ve yönetmeliği Haliliye Belediye Meclisince onaylatılmıştır. Bu yönetmeliğin 4'üncü maddesine göre sosyal  mesuliyetin bilincinde bir yönetim olarak yardımlarımız 1 Nisan1 2014 tarihinden itibaren başlamıştır. Belli periyotlar halinde devam etmektedir, devam edecektir.

Haberde ismi geçen Şanlıurfa Aşevi Derneğine referandum öncesinde de, defalarca yardımlarda bulunulmuştur. Şanlıurfa Aşevi Derneği bölgemizdeki hayırseverlerin, çeşitli kurum ve kuruluşların kurban, çeşitli gıda maddesi, ayni ve nakdi yardımları ile 1.006 aileye sıcak yemek ve gıda dağıtmaktadır.

Referandum kararı öncesinde Haliliye Belediye Meclisinin 8 Kasım 2016 tarihli toplantısında Şanlıurfa Aşevi Derneğine 450.000 ekmek yardımı yapılması için karar alınmış ve bu ekmek yardımımız gerçekleşmiştir. Yine referandum kararından önce Şanlıurfa Aşevi Derneğine 23.06.2016 tarihinde Haliliye Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere 1001 gıda kolisi daha teslim edilmiştir. Yeniden ihtiyaç olduğunun belirtilmesi üzerine 10.03.2017 tarihinde 1.006 adet gıda kolisi Şanlıurfa Aşevi Derneğine teslim edilmiştir. Bahse konu seçim bürosunun açılışı ise daha sonraki günlerde 15.03.2017 tarihinde olmuştur. Bu nedenle önce evet kampanyası ardından gıda kolisi haberi gerçeği yansıtmamaktadır.

Haliliye Belediyesi 2014, 2015, 2016 yılları Ramazan Aylarında her akşam 5000 kişiye iftar, her gece ise 2000 kişiye sahur yemeği ikram etmiştir. Yaşlılık veya hastalık nedeniyle, sofralarımıza gelemeyen ailelerimize ise evlerinde iftar ikramı yapılmıştır. Bu tarihlere bakıldığında referandumdan bahsetmek mümkün değildir. Haliliye Belediyesi 'Haydi Şanlıurfa Halep için yardım zamanı' kampanyası kapsamında, Halep'e ise 6 tır malzeme ve 1000 koli gıda maddesi göndermiştir. Suriyeli mazlumlara yapılan bu yardımların da oy malzemesi olması söz konusu değildir.

Kamuoyunun Bilgisine Sunulur."

Haliliye Belediye Başkanlığı Vekili

Av. Fulya KÜRKÇÜOĞLU

 

  • Yorumlar 21
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş