AKP’li belediyeden, festivale ihalesiz 682 bin TL ödeme!

AKP’li belediyeden, festivale ihalesiz 682 bin TL ödeme!
Sayıştay raporunda, Konya'nın AKP'li Meram Belediyesi'nde 2018 yılında düzenlediği 'Bacı Bey Festivali'ne ihalesiz 682 bin lira harcadığı ortaya çıktı. Ayrıca festival için KDV hariç 136 bin TL'ye dört adet karavan aldığı tespit edildi.

Sayıştay raporunda, Konya’da AKP’li Meram Belediyesi hesaplarında yaptığı denetim ve incelemelerde 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’na göre ihale usulü ile yapılması gereken bazı mal ve hizmet alımlarının doğrudan temin usulü ile yapıldığı yer aldı.

Denetçiler, 57 milyon borcu bulunan AKP’li belediyenin eski başkanı Fatma Toru döneminde düzenlediği Bacı Bey Festivali için ihaleye çıkmadan 682 bin lira harcadığını ortaya çıkardı.

4 ADET KARAVANA 136 BİN TL HARCAMA

Sayıştay’ın raporunda ayrıca, AKP’li belediyenin festival için doğrudan temin yoluyla aynı tür dört karavan alımı yaptığını ve bu alımların toplam değerinin KDV hariç 136 bin TL olduğu da yer aldı.

Sayıştay denetçileri konuya ilişkin rapora şu notu düştü:

“Meram Belediyesi hesapları incelendiğinde bir festival kapsamında temel ihale usullerinden biriyle yapılması gereken organizasyon hizmet alım işine ait ihtiyaçların doğrudan temin usulü ile yapılan toplam 26 adet alımla karşılandığı ve aynı organizasyon kapsamında yapılan bu alımların toplam tutarının KDV hariç 682.386,61 TL olduğu; yine Belediyenin farklı harcama birimleri tarafından aynı yerden, üç adedi aynı gün olmak üzere dört ayrı doğrudan temin ile aynı tür karavan alımı yapıldığı ve bu alımların toplam değerinin KDV hariç 136.000 TL olduğu tespit edilmiştir”

BELEDİYEDEN SAYIŞTAY'A YANIT

Sayıştay’a verdiği cevapta zamanımız yoktu diyen Meram Belediyesi, şu savunmayı yaptı;

“Festival tarihinin, bahar ayları olarak belirlenmesi ve Hıdırellez’in de Türk Kültürü üzerindeki etkisinden faydalanmak için başkanlığımız tarafından, 04-06 Mayıs 2018 tarihleri uygun görülmüş; ancak gerekli hazırlıkların tamamlanabilmesi için Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne fazla bir zaman tanınmamıştır. Ülkemizde ve Türk dünyasında bir ilk olan festivalin başarılı olabilmesi için şartlar gereği sıklıkla doğrudan temin yolunun kullanılması tamamen bir zaruretten doğmuş ve festival bir bütün olarak ihale edilememiştir”

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58