AKP'li Şentop'tan ilginç FETÖ açıklaması

AKP'li Şentop'tan ilginç FETÖ açıklaması
AKP’li Mustafa Şentop, “Siyasette FETÖ’cüler var mı? Muhakkak tabii ki vardır, ancak ‘Asker içerisinde var polis içerisinde var, burada niye o kadar yok?’ demek yanlış” dedi.

15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanlık Divanı’nın tamamen AKP’li üyelerden oluşmasının siyasetteki FETÖ’cü yapılanmanın ortaya çıkarılmasına engel teşkil edeceği tartışmaları sürerken AKP’li Mustafa Şentop çarpıcı bir iddia ortaya attı. TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, FETÖ’nün yıllar boyunca siyasi iktidarı değil bürokratik iktidarı ele geçirmeyi hedeflediğini savundu. Şentop, AKP Çorum İl Başkanlığı’nca, belediye konferans salonunda düzenlenen AK Parti Siyaset Akademisi’nin yeni dö- nemdeki ilk dersini verdi.

Amaç bürokratik iktidar

Kendilerine, “FETÖ, asker içerisinde bu kadar örgütlenmiş, poliste, yargıda örgütlenmiş, siyasette yok mu? AK Parti’de yok mu?” diye sorulduğunu aktaran Şentop, şunları söyledi: “Siyasette FETÖ’cüler var mı? Muhakkak, tabii ki vardır. Ancak ’Asker içerisinde var, polis içerisinde var, burada niye o kadar yok?’ demek yanlış. Niye? Çünkü öyle bir hedefleri yok. FETÖ’cülerin siyaset içerisinde örgütlenme, parti kurma ya da partiler içerisine adam sokmak sayesinde siyasette etkili olmak gibi bir niyetleri yok, çünkü onlar siyasi mücadeleyi bir yol, bir tercih olarak benimsemiş değiller. Onlar bürokratik iktidarı elde etmek istiyorlardı.” Türkiye’deki sağ, muhafazakar ve dindar kesimlerin de1960’lıyıllarınsonunda“Siyasiiktidar mı, bürokratik iktidar mı?” sorusunu sormaya başladığına dikkati çeken Şentop, şu değerlendirmeyi yaptı:

Bu iş siyasetle olmaz

“Tabii kendi görüşlerimiz iktidar olsun, Türkiye’yi bu görüşler istikametinde yönetelim ama nasıl iktidar olacağız? Bir kısmı ’Bunun yolu siyasettir’ diyor. Bu yolun sembolü, öncüsü rahmetli Necmettin Erbakan Hoca’dır. Ama sağ, muhafazakar ve dindar çevrelerde başka görüşler de var. Bunlar içerisinde öne çıkan da FETÖ’cüler. Bunlar da ’Bu iş siyasetle olmaz. İktidar olsan ne olacak? Bir şey yapamıyorsun ki. Biz bürokrasiyi ele geçirirsek bu ülkede iktidar oluruz’ diyorlar ve 40 yıldır emek harcadıkları bütün mücadele bu. FETÖ’cüler 40 yıldır bürokratik iktidarı ele geçirmek için o kadar çalıştılar, gayret gösterdiler ve tam bürokratik iktidarı ele geçirdiler. Türkiye’de bürokratik iktidar bitti. İktidar sadece siyasi iktidardan ibaret hale geldi. AK Parti’nin 2002’den itibaren yürüttüğü mücadelede siyasi iktidar gerçek manada devlet iktidarı haline geldi. Esasen de mesele budur.” Konuşmasında Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu da ifade eden Şentop, şöyle dedi: “Türkiye değişti. Gerçek manada yegane iktidarın milletin seçtiği iktidar olduğu anlayışı, bu ülkedeki siyasi paradigmanın değiştiğini ortaya koyuyor. Yani 27 Mayıs 1960’dan sonra bir siyasi düzen, anlayış ortaya konuldu. AK Parti 2002’den bu yana yürüttüğü siyasi faaliyet ve çalışma ile bu anlayışı, bu zihniyeti, bu paradigmayı değiştirdi. Şimdi bu yeni zihniyetin yeni bir anayasaya ihtiyacı var.”

  • Yorumlar 10
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş