AKP’nin belediye hamlesinde yeni gelişme!

AKP’nin belediye hamlesinde yeni gelişme!
AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki yeni belediye yasasında son aşamaya geldiklerini belirterek, belediyelerin yüksek borçlarını yeniden aday olmak isteyen başkanların yüksek maliyetli projelerine bağladı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, 31 Mart seçiminden sonra AKP’nin yaptığı büyükşehir hamlesiyle ilgili konuştu. Yeni yasa tasarısında son aşamaya geldiklerini belirten Özhaseki, belediyelerin yüksek borçlarıyla ilgili “Seçimler yaklaşırken, yeniden aday olmak isteyen belediye başkanı arkadaş boyundan büyük işlere giriyor. Kendini göstermek istiyor” ifadelerini kullandı.

AKP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, uzun süredir üzerinde çalıştıkları yerel yönetim yasası değişikliğiyle ilgili hazırlıklarda son aşamaya gelindiğini söyledi. Özhaseki, muhalefetin, belediyelerin yetkilerini sınırlayacağı gerekçesiyle eleştirdiği yasa değişikliğinde “geriye götürücü düzenleme olmayacağını” savundu.

Özhaseki, “Kolaylaştırıcı, belediye başkanlarının önünü açıcı maddeler var genellikle” dedi. Yasayı konsensüsle çıkarmak istediklerini belirten Özhaseki, yeni düzenlemede belediyelerin “ayaklarını yorganına göre uzatmalarını gerektirecek” hükümler olacağını ifade etti.

Mehmet Özhaseki, yerel yönetimler yasa teklifi hazırlığı konusunda bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı. BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre; Yasa teklifi üzerinde çalışmaların son aşamaya geldiğini ve rötuşların yapıldığını belirten Özhaseki, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, başkanlığında yapılacak toplantıda da son biçiminin verilebileceğini ve “1-2 ay içinde TBMM’ye sunabileceklerini” söyledi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin açıklamalarından satır başları şöyle:

“YENİDEN ADAY OLMAK İSTEYENLER BOYUNDAN BÜYÜK İŞLERE KALKIŞIYOR”

“Neden borç içindeler? Seçimler yaklaşırken, yeniden aday olmak isteyen belediye başkanı arkadaş boyundan büyük işlere giriyor. Kendini göstermek istiyor. Bunu ben A partisi, B partisi için söylemiyorum. Ortalama psikolojiyi anlatmak için söylüyorum. Arkasından dayanamıyor, çevreden insanlar tek tük elemanlar almaya çalışıyor ‘beni desteklesin’ diye. Oluyor ya da olmuyor, o gidiyor veya yeni birisi geliyor. Geldiğinde yeni adam bocalamaya başlıyor. Kocaman işlere başlanmış, işler yarıda kalmış, borç var, harç var, merkezi idare ne yapsın buna? Merkezi idare, ben bundan sonra projelerinize bakacağım dese, bu da merkezileşme gibi bir başka sorunu getirir, onu da diyemiyor haliyle.”

'AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZATMASI GEREKTİREN MADDELER VAR'

Özhaseki, “Teklifinizde buna engel olacak, örneğin ‘Seçime 3 ay kala işçi alınmayacak, kadrolar kapalı’ gibi düzenlemeler var mı?” sorusu üzerine, “Norm kadro hikayesi biraz daha belirginleşiyor. Ben belediyelerden belli bir miktarın üzerinde kesinti yapılmaması ile ilgili teklif hazırladım. Ama Maliye ne der bilemem. İller Bankası ve Maliye’nin belediyelerden kesintisi yüzde 60’ları buluyor. Belediye gitmiş, 10 yıllığına para almış, her ay kesiliyor. İller Bankası'ndan faizli para almış, o kesiliyor, DSİ ile taahhüte girmiş, iş yapmış, kesiliyor. Yapılandırma yapmış. Dış borç yapmış, kesiliyor. O kesintiler geliyor yeni başkanın karşısına. Merkez de gelecek 10 liranın 6 lirasına el koyuyor. Merkezin ne günahı var?” dedi. Özhaseki, gazetecilerin “10 liranın 6 lirası değil, 3'ü mü kesilsin diyeceksiniz?” sorusuna da, “Ona benzer teklifler var. Yani burada biraz daha ayağını yorganına göre uzatması gerektiren maddeler var. Belediyelerin gelirlerini, öz kaynaklarını artırıcı maddeler var” yanıtını verdi.

  • Yorumlar 11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş