AKP'nin İsrail ile imzaladığı Konya ve Şanlıurfa projeleri!

A+A-
Arslan BULUT

Mehmet Ali Kışlalı, “Bölgeyi çok iyi tanıyan bir Amerikalı meslektaşın genel durum hakkındaki özet değerlendirmesi”ni yazdı:
“Obama Türk-İsrail gerginliğinden şikâyetçi değil. Kaygılanmaz. O da İsrail’e baskıya çalışıyor. Türkiye, İsrail için çok önemli. İsrail, ilişkilerin tam bozulmasına izin vermez. Türk Silahlı Kuvvetleri de siviller ne yaparsa yapsın, kendileri de çeşitli vesilede düş kırıklığına uğrasalar da İsrail ile ilişkilerini bozmaz. Bunun dışında şimdi olup bitenler, yanıltıcı gösterilerden ibarettir.”
Biz başından beri “one minute” gösterisinin bir tiyatro olduğunu söyledik. İsrail ile yaşanan son gerginlik de iç kamuoyuna yöneliktir.

***

5 Eylül 2006’da milletvekillerine açık mektup yazarak, Konya’daki tatbikatlarda kullanılan, “İslam hilalini parçalayan İsrail kartalı”nın fotoğrafını yayımlamıştık. İsrailli pilotların omuzlarındaki amblemde, bir hilal ve hilali pençeleriyle ve gagasıyla parçalayan bir kartal vardı. Hilal, İslam’ı temsil eder; İsrailli pilotların omuzlarındaki kartal da İsrail hava kuvvetlerini! Özetle, İsrailli pilotlar, İslam hilalini parçalama eğitimini, Konya’daki uçuşlarda alıyordu. O zaman Tayyip Erdoğan, İsrail’in Konya’daki tatbikata katılmasına hiç itiraz etmemişti.
Bunu not ettikten sonra devam edelim:
Tarım Bakanı Sami Güçlü’nün daveti üzerine, 14-15 Temmuz 2004 tarihlerinde, Türkiye’yi ziyaret eden İsrail Başbakan Yardımcısı Ehud Olmert ile imzalanan mutabakat zaptının onaylanması hakkındaki karar, 5 Ekim 2004 tarihli Resmi Gazete’de “Milletlerarası Anlaşma” başlığı altında yayınlandı.
Kararda, bütün hükümet üyeleri ile birlikte Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in de imzası vardı!
Ehud Olmert’in Sezer tarafından kabul edildiği, ayrıca Sami Güçlü dışında, Abdullah Gül, Ali Babacan, Binali Yıldırım, Mehmet Hilmi Güler ve Ali Coşkun ile görüştüğü mutabakat metninde belirtiliyordu.

***

Mutabakatın 12’nci maddesinde şöyle deniliyordu:
“İsrail tarafı, İsrail firmalarının ilgilendiği GAP projelerinin 2005 yılı bütçesinde uygulamaya konulmasını Türk yetkililerden talep etmiştir.
Türk tarafı Türkiye ve İsrail arasındaki karşılıklı ekonomik işbirliğini güçlendirmede GAP kapsamındaki yukarıda bahsedilen projelerin önemini vurgulayarak konuyu Türkiye’deki ilgili kurumlara iletmeyi kabul etmiştir.”
Mutabakatın 13’üncü maddesi ise Konya Ovası Projesi ile ilgili:
“Türk tarafı, Orta Anadolu’da yürütülen Konya Ovası Projesi’nin (KOP) önemini vurgulayarak su kaynaklarının geliştirilmesi alanında işbirliği imkanlarını değerlendirmek için ortak çalışma önermiştir. İsrail tarafı, bu teklifi incelemeyi kabul etmiştir.
Türk tarafı, Tuz gölü yakınlarında seçilmiş Orta Anadolu köyleri civarındaki kuru bölgelerde damlama ve diğer modern sulama tekniklerinin fizibilitesi konusunda ortak çalışma önermiştir. İsrail tarafı, bu teklifi incelemeyi kabul etmiştir.” 
Mutabakatın, 15’inci maddesinde ise özellikle Şanlıurfa merkezli GAP bölgesinde İsrail firmalarının hangi alanlarda nasıl çalışacağı tespit ediliyordu.

***

Bilindiği gibi tarım, artık dünyanın en önemli stratejik sektörüdür. AKP, bu mutabakat metni ile buğday ambarı Konya Ovası ve su deposu Güneydoğu’yu İsrail firmalarına altın tepsi içinde sunmuştur.
Bu mutabakat metnini biz yayımlandığı tarihte gündeme getirmiştik. Anlaşma, halen yürürlüktedir!
Abdullah Öcalan ve AKP hükümetinin son  “Mezopotamya Havzası Projesi”  de mutabakatın devamıdır. 
Tayyip Erdoğan’ın İsrail ile ilgili değerlendirmelerinin  “yanıltıcı gösterilerden ibaret”  olduğunu daha nasıl anlatalım?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları