AKP'nin umudu Çinli turist  yaylalar ve kereste!

A+A-
Arslan BULUT

"Rakamlar yalan söylemez" derler ama Türkiye'de bu sözün de pek hükmü kalmadı. Zira enflasyon ve işsizlik rakamları açıklanırken, gerçek durumu örtbas etmek için verilerle oynanıyor. Enflasyonu belirlemek için kullanılan ürünlerde değişiklik yapılıyor. Yine işsizlik verilerinde değişiklik yapılınca gerçek tablo gizlenmiş oluyor.

Cari işlemler açığı rakamları böyle değildir herhalde. Zira açıklamayı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yapıyor. Merkez Bankası verilerine göre, cari işlemler açığı, Temmuz'da bir önceki yılın aynı ayına kıyasla 2 milyar 686 milyon dolar artarak 5 milyar 121 milyon dolar olarak gerçekleşti. Böylece 12 aylık cari işlemler açığı 37 milyar 112 milyon dolar oldu

Açıklamaya göre açığın artmasında, dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 3 milyar 485 milyon dolar artarak 7 milyar 267 milyon dolara yükselmesi etkili oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu ise Türkiye'de işsizlik oranının, Haziran'da geçen yılın aynı dönemine göre değişim göstermeyerek yüzde 10,2 seviyesinde gerçekleştiğini bildirdi.

***

Peki buna karşılık AKP iktidarı ne tedbir alıyor?

Bilindiği gibi önce Rusya sonra Almanya ile yaşanan kriz, turizm sektörünü de vurdu.

Çin'in Çıngdu şehrinde düzenlenen Dünya Turizm Örgütü 22'nci Genel Kurul Toplantısı'na katılan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, "Çin başta olmak üzere diğer Güneydoğu Asya ülkelerini önümüzdeki dönemde yeni pazarlarımız olarak görüyoruz." dedi.

Kurtulmuş, "Önümüzdeki dönem Çin, Türkiye için büyük bir pazar olacak. Bu pazardan belki milyonlarca turistin Türkiye'ye gelmesi için imkân yakalamış olacağız" diye umutlu konuştu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi de 2017 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 6 arttı.

***

Sanayide bir gelişme var mı?

Anadolu Ajansı, Kibar Holding'in başkanı Ali Kibar'ın "Alüminyum sektöründe önemli bir yatırımla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Projede bazı revizeler yaparak teşvik için başvuruda bulunduk. Karasu'da planladığımız yatırımın toplam tutarı 800 milyon doları bulacak" sözlerine yer verdi. Kibar, "Biz ülkemize güveniyoruz, yatırıma devam edeceğiz. 2017, firmalar için iyi geçti." diye konuştu.

Başka!

Bir de kereste üretimi var. AKP iktidarı, nakit ihtiyacını gidermek için ormanlara saldırıyor! Yeşil yol projesi kapsamında Sinop'tan Artvin'e yaylaları birbirine bağlayan yolları sekiz metre genişliğinde asfalta dönüştürmek için habire ağaç kesiyorlar. Bu projeyle bağlantılı oteller için yüksek gerilim hatları döşeniyor. Fakat direkler,  yol boyunca değil, yeni yollar açılarak dikiliyor. Bu hatların güzergâhındaki bütün ağaçlar kesiliyor. Elektrik verildiği zaman, tellerin sağında ve solunda toplam 600 metre genişliğindeki şeritte zaten canlı yaşamayacak! Yine "yolları havalandırmak" diye uydurma bir gerekçeyle özel sektöre, ihaleyle her geçen gün artan bir oranda, kereste üretimi yaptırılıyor. Özel sektör de üç ağaç devlete kesiyorsa bir ağaç da kendine ayırıyor.

Yaylaların Katar emirine adeta ikram edildiğini de unutmayalım! 

***

2010 yılında yapılan bir araştırmada Türkiye'nin 5,8 milyon metreküp ile dünya kereste üretiminde 166 ülke arasından 13'üncü üretici olarak yerini aldığı bildiriliyordu.

Kısacası AKP iktidarı, umudunu, Çinli turiste, yaylaları Katar'a pazarlamaya ve keresteye bağlamış durumda! Bilgilerinize sunulur!

  • Yorumlar 7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları