Akşener, gözaltındaki ülkücüler için Erdoğan'ı aradı

Akşener, gözaltındaki ülkücüler için Erdoğan'ı aradı
MHP Genel Başkan adayı Meral Akşener, 7 Eylül'de başlatılan Ülkücülere yönelik kumpas kapsamında aralarında Yeniçağ yazarlarının da olduğu ülkücülere sahip çıkmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aradı.

Gözaltına alınan isimlerle ilgili yanlışlık olduğunu anlatmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan randevu isteyen Akşener, daha sonra faks çekti. Faksta kendisine destek veren ve operasyon kapsamında gözaltına alınıp serbest bırakılan isimlerin ilgili yanlış yapıldığını savunan Akşener, "Gözaltına alınan isimler Türk milliyetçisi isimler. FETÖ ile bağlantıları yok" ifadelerini kullandı. İsimlerin milliyetçi olduklarına ilişkin bilgilerin de bulunduğu faksın ardından Cumhurbaşkanlığı'ndan Akşener'e, "İnceliyoruz" yanıtı verildi.

Kurban Bayramı öncesinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında 33 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti. Bu kapsamda Yeniçağ gazetesi yazarları ve bazı işadamları gözaltına alınıp sorgulanmıştı.

AKŞENER SAHİP ÇIKTI

Gözaltına alınan isimlerin önemli bölümüne Akşener sahip çıktı. Bu isimlerin ortak özelliği ise MHP'deki olağanüstü kurultay sürecinde Akşener'i desteklemiş olmaları. Hükümetin, MHP ve CHP ile FETÖ operasyonu kapsamında gözaltına alınan, tutuklanan veya görevine son verilen isimlere ilişkin yanlışlıkları düzeltmek için oluşturdukları mekanizmanın benzerini uygulamak isteyen Akşener, harekete geçti. Hükümet kanadından istediği sonucu alamayan Akşener, kendisini destekleyen isimlere ilişkin durumu anlatmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak randevu istedi.

"SİZE DÖNERİZ" 

Cumhurbaşkanı Özel Kalemi ile görüşen Akşener, Erdoğan'ın programının şu an için uygun olmadığı, talebinin not alınarak, daha sonra kendisine dönüş yapılacağı yanıtını aldı. Akşener, durumu, özel kaleme de özet ifadelerle anlattı. Özel kalemin kendilerine bilgilerin aktarılması halinde yanlışlık olup olmadığının araştırılabileceği bilgisini vermesi üzerine Akşener, bu kez Cumhurbaşkanlığı'na faks çekti. Faksta gözaltına alınan isimlerin Türk milliyetçisi olduğu, FETÖ ile bağlantılarının bulunmadığını ifade eden Akşener, "Operasyon kapsamında kendisini destekleyen isimlerin gözaltına alınmasının dikkat çekici olduğunu" dile getirdi. Akşener, "Türk milliyetçilerini FETÖ'cü ilan etmek yanlıştır. Bu isimler FETÖ'yle de mücadele eden isimlerdir" ekseninde ifadeler kullandı. Akşener, sorgulanan isimlere ilişkin Türk milliyetçisi olduklarına dönük bilgilere de yer verdi.

"İNCELİYORUZ"

Faksın alındığı bilgisini ileten Cumhurbaşkanlığı ise Akşener'e diğer bütün iddialar gibi kendisinin de gönderdiği iddiaların incelenmeye tabi tutulacağını ifade etti.

 

 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58