Akşener, Kılıçdaroğlu görüşmesi sona erdi

Akşener, Kılıçdaroğlu görüşmesi sona erdi
İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP Genel Merkezi'nde bir araya geldi.

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener,  24 Haziran seçimlerinden sonra parlamenter sisteme hızlı bir geçişin yol haritasını şimdiden belirlemek için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelmek için CHP Genel Merkezi'ne gitti.

CHP Genel Merkezi'ne gelen Meral Akşener binaya girişinde açıklama yapmadı.

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin geçiş süreci için 2 yıl öngördüğünü söylemesinin ardından Akşener seçim beyannamesini açıkladığı toplantıda, Millet İttifakı’nda yer alan partilere çağrı yaparak parlamenter seçime geri dönmenin yol haritasını belirlemeyi önermişti.

CHP Genel Merkezi'nde bir araya gelen iki liderin görüşmesi yaklaşık yarım saat sürdü.

Akşener, görüşme sonrası yaptığı açıklamada cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerinin alınması durumunda parlamenter sisteme dönüş takviminin konuşulduğunu belirterek “Sayın Temel Karamollaoğlu ile de konuştum, o da bu konunun konuşulmasına olumlu baktı. Millet İttifakı’nın liderlerinden biri olan bu konuyu paylaştım” dedi.

"PARLAMENTER SİSTEMİ KONUŞTUK"

Kemal Kılıçdaroğlu ise şu ifadeleri kullandı:

Sayın Genel Başkana teşekkür ediyorum. Bütün engellemelere, hükümetin baskılarına karşın bu ülkeye demokratik parlamenter sistemi getirmek ve Meclis’i daha güçlü kılmak anlayışıyla yola çıktı. Vatandaşımız bizden şunu bekliyor, parlamentoda çoğunluğu sağladınız, cumhurbaşkanlığı seçimini aldınız. Bizim açımızdan büyük bir öneriydi bu. Birlikte yerine getireceğiz, birlikte parlamenter sistemi nasıl güçlendireceğimizi, Türkiye’nin önündeki engelleri nasıl kaldıracağımızı, tüm hukuksal sistemi darbe hukukundan nasıl ayıracağımızı konuştuk. Sayın genel başkana bir kez daha teşekkür ediyorum.

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin geçiş süreci için 2 yıl öngördüğünü söylemesinin ardından Akşener seçim beyannamesini açıkladığı toplantıda, Millet İttifakı’nda yer alan partilere çağrı yaparak parlamenter seçime geri dönmenin yol haritasını belirlemeyi önermişti.

GÖRÜŞMEDE NELER KONUŞULDU?

CHP Genel Merkezinde gerçekleşen görüşmede, alınan bilgilere göre Meral Akşener, Kılıçdaroğlu'na süreç hakkında bazı önerilerde bulundu.

Görüşmede Akşener'in önerisi olan, her üç partiden görevlendirilecek üçer kişinin katılacağı bir çalışma ekibi oluşturulması ve sistemin süreç içerisindeki isminin "İyileştirilmiş Parlamenter Sistem" olarak adlandırılması masaya yatırıldı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, oluşturulan çalışma ekibi tarafından hazırlanan bilgiler doğrultusunda yapılacak ortak açıklamanın açık ismi Türkiye Radyo Televizyon Kurumu olan TRT tarafından canlı olarak yayınlanmasını talep etme teklifini iletti.

KARAMOLLAOĞLU İLE GÖRÜŞECEK

Parlamenter sisteme dönüşün en kısa sürede tamamlanması gerektiğini savunan İyi Parti Genel Başkanı Akşener, Kılıçdaroğlu’nun ardından Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile bir araya gelecek. İki lider telefonda yaptıkları görüşmede miting programlarına bakarak bugün için randevulaşmıştı.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş