Akşener kitabına büyük ilgi

Akşener kitabına büyük ilgi
Vedat Erbaş'ın yazdığı, İYİ Parti lideri Akşener'in hayatını anlatan "Türk Siyasetinde Meral Akşener" isimli kitabın 4. baskısı yapıldı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Akademik Tez konusu oldu.

Akşener, Kocaeli Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Kamu yönetimi Anabilim Dalı, Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalında, Yüksek Lisans Tez Konusu oldu. “Türk Siyasetinde Meral Akşener” başlığıyla bilimsel jüri kurulu tarafından onaylanan tez, Vedat Erbaş tarafından hazırlandı. Vedat Erbaş ise ilginç bir öğrencilik serüveni yaşayarak eğitimini tamamladı. Vedat Erbaş, Yüksek Lisans eğitimine, ALES Sınavı, Dil Sınavı, Bilim Sınavı, Mülakat gibi çeşitli aşamalardan geçerek 2004 yılında başladı. Fakat yabancı dili yeterliliği olmadığı için İngilizce hazırlık sınıfına yönlendirildi. Erbaş, kendi imkânlarıyla çalışarak İngilizce engelini ancak 2013 yılında çıkarılan öğrenci affından faydalanıp girdiği sınavda başarılı olarak aştı. 2014 yılında bütün derslerinden başarılı bir şekilde geçip, 2014 yılının Haziran ayında ise tezini yazmaya başladı.

8b754e8c-8e1f-4112-9a3c-c0aed5bb9a92.jpg

2015’TE BİTMESİ GEREKEN TEZ 2018’DE BİTTİ

Vedat Erbaş Tezini yazmaya başladığında Meral Akşener, TBMM Başkan Vekilliği görevini sürdürmekteydi ve bugünkü gibi ülkemizin gündeminde üst sıralarda değildir. Erbaş, erkek egemen alan olarak görülen siyaset dünyasında yaklaşık 20 yıldan fazladır varlığını sürdüren tek kadın siyasetçi olması nedeniyle Akşener’i tez konusu olarak seçti. Son yüzyılda, Türkiye’de ve dünyada bu kadar uzun süre siyasi hayat içerisinde varlığını aktif olarak sürdürebilmiş başka bir kadın siyasetçi bulunmaması tezi ilginç hale getirdi. Erbaş’ın tezi yazmaya başlamasıyla birlikte Meral Akşener’in ülke gündeminin üst sıralarına çıkması ve yaşanan olaylar tezin yazımının uzamasına neden oldu. 2015 yılında bitmesi gereken tezin yazımı 2018 yılına kadar sürdü.

AKŞENER, AİLESİNDEKİ TEK BAKAN DEĞİL

Tez, Meral Akşener’in ailesinin köklerinden başlayarak, Selanik Drama’dan göç edişlerinden İyi Parti’nin kuruluşuna kadar geçen dönemi kapsıyor. 28 Şubat’ın yargılandığı Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinin 1000 sayfadan daha fazla olan ifade tutanakları, TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu Belgeleri ve Meral Akşener’in kişisel tanıklıklarına başvurularak 28 Şubat döneminde yaşananlar, 15 Temmuz sonrası Akşener’e yönelik siyaset ve medya baskısı da tezde incelenerek sergilenmeye çalışıldı. Tezin birinci bölümünde, dünyada kadın ve siyaset hakkında bilgilerin yer almasının yanında, kadın din ve siyaset, Eski Türklerde kadın, cumhuriyet öncesi ve Osmanlıdan günümüze kadın ve siyaset ilişkileri araştırılıp incelenerek kadın ve siyaset tarihi hakkında kısa hatırlatmalar yapılmış. Dünya ve Türkiye’de siyasette kadın konusuna genel bakışın ardından özelde Meral Akşener incelenerek “Türk Siyasetinde Meral Akşener” başlığıyla Meral Akşener’in hayatı ve siyasi hayatı anlatıldı. Meral Akşener’in ailesindeki ilk İçişleri Bakanı olmadığı, daha önce bu görevde bulunan çok yakın bir akrabasının var olduğu, ailede geçmişte siyasetle uğraşmış yakın akrabalarının bulunduğu, aile fertlerinin eğitime son derece önem veren kişiler olduğunun anlatıldığı tezde Akşener ve ailesi hakkında son derece ilginç bulgulara ve tespitlere yer verildi.

81dd448f-99e1-42db-b8d8-0fc3e3542587.jpg

BİRÇOK SİYASETÇİ İLE GÖRÜŞTÜ

Vedat Erbaş, Akşener’in siyasete atıldığı dönemde Kocaeli’de siyaset dünyasında var olan bütün aktörlerle görüştü. 1994 yılında görev yapan Merhum Karamürsel Belediye başkanı Özcan Özalgın, Sağlık Bakanı Kazım Dinç, DYP Genel İdare Kurulu üyesi Milletvekili İsmail Kalkandelen, Milletvekili İbrahim Artvinli, DYP il Başkanı, Metin Gürsoy, DYP Merkez İlçe Başkanı Muammer Biner ile görüşerek aldığı bilgileri tezinde aktardı. Erbaş, Akşener’in 1994 yılında yapılan belediye seçimlerindeki rakipleri, Kocaeli Büyükşehir Belediye eski Başkanlarından Sefa Sirmen ve Orman Eski Bakanı Osman Pepe ile de görüşerek aldığı bilgilere tezinde yer verdi. Erbaş, AKP Kocaeli Kadın Kolları Eski Başkanı ve Gebze Belediye Meclis Üyesi Oya Tuncel, DYP Gençlik Kolları Eski Genel Başkanı Fuat Kara, Kocaeli DYP İl Gençlik Kolları Eski Başkanı Ufuk Turan, Kocaeli DYP Merkez İlçe Gençlik Kolları Eski Başkanları Veysel Leblebicioğlu ve Yusuf Arıkan dahil bir çok siyasetçiyle görüşerek tezini hazırladı.

c2db2eb9-28e4-46c5-a595-1643dcaf3ab9.jpg

BİLGİ VE BELGE İÇİN DESTEK OLDULAR

Erbaş, Akşener’in siyasete başladığı günlere tanıklık etmiş kişilerin aktardığı ilginç bilgileri herhangi bir yorum katmadan teze taşıdı. Meral Akşener’in İzmit Büyükşehir Belediye Başkan Adayı yapılmasında Merhum Alparslan Türkeş’in desteği ve nasıl bakan olduğu tanıklarla anlatıldı. Meral Akşener ve Ağabeyi Merhum Nihat Gürer ve Vedat Erbaş’a her türlü bilgi ve belgeye ulaşmasında destek oldular. Erbaş, aile hakkındaki araştırmalarda en büyük desteği Meral Akşener’in Ağabeyi Merhum Nihat Gürer’den gördü. Meral Akşener, Erbaş’a TBMM Özlük Hakları Bölümü de dahil olmak üzere her yerden, her türlü bilgi ve belgeye ulaşması için gerekli bütün izinleri sağladı.

6e240e7d-e76b-48e6-863a-bae56869db3b.jpg

AKŞENER İLE RÖPORTAJ

Erbaş, Meral Akşener’i Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Adaylığına götüren süreci, Akşener’in MHP Genel Başkan Adayı olmasıyla birlikte İyi Parti’nin kuruluşuna kadar geçen zamanda yaşananları da inceledi. Akşener’in çeşitli yurt gezilerine mitinglerini de gözlemci olarak katılan Erbaş, kişisel gözlemleriyle birlikte medya ve televizyonlarda çıkan haberleri inceleyerek, Akşener ile yaptığı röportajları da tezinde aktardı.

Vedat Erbaşın “Türk Siyasetinde Meral Akşener” isimli tezi, akademik jüri tarafından onaylanmasının ardından Ulusal Tez Merkezine üç yıl kısıtlı olarak yüklendi. Ulusal Tez Merkezinde şu anda tezin sadece Türkçe ve İngilizce özetine ulaşılmaktadır. Tez, Aygan Yayınları tarafından kitap olarak basıldı 24 Nisandan itibaren kitap satış mağazalarında raflarda yerini aldı.

6a98d401-c5bd-4559-80ce-f24c29b74b3a.jpg

Öte yandan Türkiye'de ilk defa bu başlıkla yaşayan  bir siyasetci ile ilgili akademik tez yazılmış  Türk Siyasetinde Meral Akşener, isimli kitabın Önsözünü İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener yazdı. Türk siyasetinde defa bir siyasetçi kendi hayatını anlatan bir kitaba önsöz yazmış oldu

9b206e50-7026-4faf-b8a1-aac44a638c22.jpg

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş