Âlem kör, herkes sersem mi?

A+A-
Altemur KILIÇ

İçişleri Bakanı - “Koordinatör” -, yani nafile turlarıyla, “açılımı” “koordine” etmekle,  “abesle” iştigal eden Beşir Atalay, uğraşlarının sonucunu anlatmak için bir basın toplantısı yaptı... Atalay, laf kalabalığıyla, somut olarak ne söyledi? Çok şey söyleyip de, hiçbir şey söylememek, politikacılık sanatı; Koordinatör Atalay, önceki gün söyledikleriyle bu  “san’atın” erbabı olduğunu gösterdi. İşte kanıtı; bir aydır süren turlarının sonucunu özetliyor: “Sorunun çözülmesi gerektiği konusunda toplumda çok net ve güçlü bir mutabakatın var olduğunu gördük”. Aklıma hemen Ziya Paşanın terkibibendinden şu sözler geldi “Siz âlemi kör-herkesi sersem mi sanırsınız?” Atalay Türk halkını (kamuoyunu) kör-sersem mi sanıyor! “Mutabakat” varsa, önce PKK’nın, terörün, bitirilmesi hususunda, tabii ki genel bir mutabakat var. Fakat, “açılımın” hâlâ açıklanmayan içeriği hususunda, bu içerik açıklanmadan “nasıl bir mutabakat” olabilir ki? Derin endişeler ve şüpheler var! 

Taşın altındaki akrepler
Atalay’ın basın toplantısında verdiği ipuçları, bir takım “cekler-caklar”, sarahat yok... Önce “taşın altına” ellerini koymaları istenen muhalefet partileri, sivil toplum kuruluşları, Türk halkı, devlet sırrı gibi gizlenen içeriğini bilmeden, anlamadan, “açılım” konusunda, nasıl “tam mutabakat” halinde olabilirler? Hele taşın altından ne akrepler çıkacağı bilindiğinde! Atalay, temel ilkeler... “Devletin bütünlüğü, milletin birliği, resmi dilin Türkçe olduğu, bayrağımızın ay yıldızlı bayrağımız olduğu ve milli marşımızın İstiklal Marşı olduğu tartışılamaz” dedi ama bu temellerin altı kazılmakta!

DTP dağı ve fare
Hakkını vermek gerek, DTP Eş Başkanı Ahmet “açılım açıklamasını” doğru değerlendirmiş... “Dağ fare bile doğurmadı”... Ahmet (sözde) Türk: “Mutlaka bu Anayasa’nın değiştirilmesi lazım...
Mevcut anayasa ile bırakın Kürt açılımını, demokratik açılım yapma şansı bile yok hükümetin” diyor.

Haklı!
İster kabul edin ister etmeyin, “Açılımın” resmen muhatapları sayılmasalar da, “belirleyici aktörleri”, Apo-PKK ve vekilleri. Onları tatmin etmeyecek, “Apo’nun yol haritasına”  uymayacak hiç bir formülün gerçekte uygulama imkânı yoktur!  
Atalay’ın açıklamasında somut olan bir şey var: “sürpriz paketi” Ekim sonunda TBMM açıldığında “açıklanacak”. O zamana kadar, Parlamento içinde ve dışında tartışmalar sürecek. Ve o zamana kadar da, terör, durmayacak durdurulmayacak:  Kırda, kentte devam edecek, canlar alacak! Baskı unsuru olarak, Türk milletini bezdirmek, dize getirip, teslimiyete razı kılmak için, devam edecek. Hele  “Ergenekon Davasının” ülkeyi, kafaları karıştırdığı, mecalsiz bıraktığı şu ortamda!

Zamanlama
İnsanın aklına ister istemez, bu zamanlama ile ABD’nin, Irak’tan çekilirken, arkasını ve Ortadoğu’daki çıkarlarını emniyete almak  “zamanlaması” arasında bir “mutabakat” mı var, sorusu geliyor...
ABD, Irak’tan çekeceği binlerce askerini Türkiye’de “yerleştirmek” için büyük hazırlıklar yapıyor... Buyurun “Birinci Tezkereye”  ve çeşitli mazarratına!
Bu “açılımdan” sonra başka iyi şeyler “Ermenistan açılımı, Kıbrıs açılımı, Patrikhane açılımı” vb,  gelirse, hiç şaşmamalı... Ermenistan’la uvertürler, gene başlamış! Zaman  “Türk Barışı” değil “Amerikan Barışı” zamanı! Amerika için “iyi şeyler”, Türkiye için  “iyi şeyler” değil!
Bütün bunlar olurken, siz “Türk milletini kör-sersem mi sanırsınız?” İyi ki, Türkiye’yi bu tehdit ve tehlikelere karşı koruyacak, hiç de, kör-sersem olmayan  “güçlü bir ordu”  var.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları