Alioba’da köy halkı talebe yetişemiyor, bugüne kadar hiç korona vakası görülmedi

Alioba’da köy halkı talebe yetişemiyor, bugüne kadar hiç korona vakası görülmedi
Türkiye’de hiç korona virüs vakasının görülmediği Bartın’ın Amasra ilçesi Aliobası köyünden vatandaşlar ev ve arsa almaya çalışırken köy halkı da köye gelen organik ürün taleplerine yetişemiyor. Konuyla ilgili konuşan köy muhtarı Ramazan Tığ, “Her gün bizden bal ve dut pekmezi istiyorlar. Bununla ilgili çok sipariş aldık. Artık yetişemiyoruz.

Amasra ilçesinin 120 haneli 600 nüfuslu Aliobası köyünde pandemi süresince hiç korona virüs vakası görülmedi. Yapılan haberler sonrasında Türkiye’nin her ilinden arsa, ev ve köyde yetişen organik ürünlere talep arttı. Günlük yaşamlarına devam eden Aliobası köyünde vatandaşlar maske ve mesafe kurallarına harfiyen uymaya devam ediyor.

koronavirusun-gorulmedigi-koyden-arsa-satin-almak-istiyorlar-5606-dhaphoto5.jpg

MASKE DAĞITIMINA DEVAM EDİYOR

Muhtar Ramazan Tığ, köydeki bütün evleri tek tek gezerek, tedbirlere uyulması konusunda uyarılarda bulunuyor. Şu ana kadar köyde binlerce maske dağıtan muhtar Tığ, sabahın erken saatlerinden itibaren vatandaşlara maske dağıtımı yapmaya devam ediyor.  

koronavirusun-gorulmedigi-koyden-arsa-satin-almak-istiyorlar-5606-dhaphoto6.jpg

“10 AYDIR VAKA GÖRÜLMEDİ”

Kendileriyle gurur duyduklarını belirten Tığ, “10 aydır hiç vaka görülmedi. Bugün itibariyle yine hiç vaka yok, yine bu süreci devam ettiriyoruz. Vatandaşlardan bizleri arayan çok oldu, İzmir’den, İstanbul’dan, Ankara’dan, Çanakkale’den yani çok yerden arayan oldu. Adeta telefonum kilitlendi. Arayanlardan arsa talep eden çok oldu.

koronavirusun-gorulmedigi-koyden-arsa-satin-almak-istiyorlar-5606-dhaphoto3.jpg

“BOŞ ARSA VE EV İSTİYORLAR”

Boş arsa ve ev istiyorlar. Villa yapmak isteyenler de beni arıyor. Bazıları, ‘bunu nasıl başardınız’ diyorlar, ben de onlara, ‘maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak bunu yaptık’ diyorum. Dışarıdan köyümüze insan almıyoruz. Köyümüzdekileri de acil bir durum olmadığı sürece dışarıya çıkartmayarak, bu süreci atlatacağız. Benim köyümde yaşayan insanlar çok duyarlı davranıyorlar” diye konuştu.

koronavirusun-gorulmedigi-koyden-arsa-satin-almak-istiyorlar-5606-dhaphoto2.jpg

“ORGANİK ÜRÜNLERİMİZE GÜVENİYORUZ”

Köylerinde ürettikleri ürünler için sipariş aldıklarını söyleyen Tığ, “Her gün bizden bal ve dut pekmezi istiyorlar. Bununla ilgili çok sipariş aldık. Artık yetişemiyoruz. Bizler organik ürünlerimize güveniyoruz” dedi. 

koronavirusun-gorulmedigi-koyden-arsa-satin-almak-istiyorlar-5606-dhaphoto1.jpg

"KURALLARA UYMAYA DEVAM EDİYORUZ"

Köyde yaşayan Ali Özer, “Köyümüzün her şeyi güzel, havası temiz, her şeyimiz organik. Bizler, söylenen kurallara harfiyen uyarak, köy dışına gitmiyoruz. İçeriye de misafir kabul etmiyoruz. Beslenmemize çok dikkat ediyoruz. Şu anda virüs yok, inşallah virüs bu köye uğramayacak” diye konuştu.

Kaynak: DHA

 

İlgili Haberler
Korona virüs bu köye hiç uğramadı, nasıl başardıklarını anlattılar
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58