Almanlar da Alman adını Anayasa'dan çıkarsın mı?

A+A-
Arslan BULUT

Rıza Aydın, Cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan ve tarihteki 16 büyük Türk devletini sembolize eden 16 yıldız arasında Safevi Türk İmparatorluğu’nun neden bulunmadığını soruyor ve ekliyor; “MHP’li belediye başkanları da parklarda buna göre düzenlemeler yapıyor. Onlar da 16 Türk devleti arasında Safevi Türk devletine neden yer verilmediğini sorgulamayacak mı?”
Gerçekten, Safevi Türk devletine bu forsta yer verilmemiştir. Ancak bu uygulama, zannedildiği gibi Atatürk döneminde değil 1969’da başlatılmıştır!

***

Safevilerin, Türkiye tarafından neden Türk devleti olarak tanınmadığı meselesini elbette konuşalım da bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasası’ndan Türk kavramının çıkarılması, iktidar partisi tarafından gündeme getirilebiliyor. Yani tarihteki bir Türk devletinin 16 büyük Türk devleti arasında sayılmamasını bir kenara bırakın, 17’nci Türk devletinde egemenlik, kağıt üzerinde Türklerin elinden alınmak istenmektedir. Üstelik bu icraatı yapacağını söyleyen iktidar partisi de Türklerin oylarıyla seçilmiştir.
Peki bunu yapabilirler mi? Kamuoyunu insan hakları ve İslam kardeşliği ninnileriyle uyutarak yapabilirler.
Biz zaman zaman hatırlatıyor ve “Türk Milleti egemenliğini önce Anayasa ile kazanmadı, önce egemenliğini eline aldı sonra bunun Anayasasını yazdı” diyoruz hatta milletin direniş hakkından söz ediyoruz ama milletin böyle konularda direnmesi için aydınların öncülük etmesi gerekir. Türk aydınları yakın tehlikeyi görüp ona göre tavır geliştirmeli; en azından Türkiye’de Türk olmayanların da bulunduğu iddiasıyla, herkese Türk denilemeyeceğini söyleyenler kadar bir çaba içinde bulunmalıdır.
Almanya’da herhangi bir Almanya vatandaşı, “Anayasa’dan Alman adını çıkaralım” diyebilir mi veya Fransa’da böyle bir teklif öne sürelebilir mi? Böyle bir saldırı, sadece Türkiye’de yapılabilmektedir. Bu da Türklükten rahatsız olanların dini kalkan olarak kullanıp güçlenmesinden kaynaklanmaktadır.

***

Onur Öymen, bu konuda “Kurulduğu günden beri Atatürk devrimlerinin en kararlı savunucusu olan Cumhuriyet Halk Partisinin Anayasadan Türk kelimesinin çıkartılmasına izin vermeyeceğine inanmak istiyoruz. Başka partilerin rejimi değiştirmek veya terörü bu yolla yatıştırmak amacıyla Türk milleti kavramını anayasadan çıkartmak isteme girişimlerine en güçlü tepki CHP’den gelmelidir. Anayasal yurttaşlık gibi kavramlar hiçbir zaman Türk milleti kavramının yerini alamaz” diyor.

***

Gelelim Safevi meselesine.. Bu konuda büyük Türkçü Nihal Atsız’ın 1969’de Ötüken dergisinde ortaya koyduğu bakış açısı, bugün için de geçerlidir. MHP’li belediye başkanları da bu makalenin aslını bulup okumalıdır. Ben özetini vereyim:
“Şimdiye kadar 16 büyük Türk devleti kurulduğu hakkındaki kararı kimin verdiği belli değildir. 16 Türk devleti efsanesini, sayın Tekin Erer’in Ocak 1969‘da kendi sütununda yazdığı ‘Türklüğün 16 Avizesi’ başlıklı makaleden öğrendim. Bu makalede sayılan 16 devlet arasında Samanlılar gibi Türk olmayan devlet bulunduğu gibi Akkoyunlular, Karakoyunlular, Safeviler, Mısır Kölemenleri gibi büyük ve muhteşem Türk devletlerinden bahsedilmeyişi, hele cihan tarihinin en büyük imparatorluğu olan Çengiz devletinin anılmayışı konuyu daha başlangıçta sakat hale getirmektedir .
Türk tarihi bir bütündür. Devlet denilen nesneler ayrı hükümdarlar, hanedanlardır. Böyle olunca 16 Türk devleti masalı kendiliğinden yıkılır ve birbirinin devamı olan hanedanlarla Türk tarihindeki birlik karşımızda parıldar.
Türkiye Cumhuriyeti gökten zembille inmemiştir.Yani biz, biri yıkılıp biri kurulan ayrı ayrı devletlerin değil, bir bütün halinde sürüp gelen bir devletin milletiyiz.
16 muhayyel Türk devletinin l6 bayrağı da tamamen hayalî, uydurma ve yakıştırmadır. Bir kere, eski Türkler‘de bayrak yok, tuğ vardır. Bayrak, tuğun gelişmesiyle daha sonraki yüzyıllarda doğmuştur.”

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları