Almanya'da normalleşme adımları

Almanya'da normalleşme adımları
Almanya'da korona virüs tedbirleri kapsamında uygulamaya konulan kısıtlamalar kademeli olarak gevşetilmeye başlandı. 

Almanya'nın en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya'da (KRV) bazı mağazalar randevu ve kayıt yöntemiyle sınırlı sayıda müşteri alma şartıyla hizmete başladı. Müzeler de randevu alma yöntemiyle ziyarete açıldı. Büyük mağaza zincirleri internet üzerinden randevu alma sistemi kurarken, küçük mağazalarda ise kapıda randevu alınabiliyor. 

Özel buluşmalarda ise iki hane halkından en fazla 5 kişi görüşebilecek, bu görüşmelere14 yaş altı çocuklar dahil edilmeyecek.

Kuzey Ren Vestfalya'nın en büyük şehri olan Köln'de kitapçı, çiçekçi ve bahçe mağazaları önünde küçük bekleme kuyrukları oluştuğu görüldü.

Mağaza girişlerinde müşterilerin bilgileri alınıp korona virüs tedbirlerine uymak şartıyla sınırlı sayıda müşteri kabul edildi.

Almanya'da kuralların gevşetilmesinin ilk adımı olarak iki hafta önce bazı eyaletlerde okullar kademeli olarak yüz yüze eğitime başlamış, geçen hafta ise yaklaşık 3 ay kapalı kalan berber ve kuaförler hizmete başladı.

Federal hükümet ve eyalet yönetimleri geçen hafta gerçekleştirilen toplantıda, ülkede yaklaşık 4 aydır yürürlükte olan korona virüs tedbirlerinin bir kısmının 8 Mart tarihi itibarıyla gevşetilmesine karar vermişti.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58