Alparslan Türkeş yaşasaydı...

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Alparslan Türkeş'in ölümünün 20'nci yılı...

Yaşasaydı, 16 Nisan'da yapılacak "Başkanlık sistemi" oylamasında "evet" mi derdi, "hayır" mı bilmiyorum. Ailesi dahi bölünmüş durumda, bir oğlu "evet" derken, bir kızı aktif olarak "hayır" kampanyasının içinde.

Kaldı ki, çok da ilgilenmiyorum aslında "halk oylamasında evet mi derdi, hayır mı" sorusunun cevabıyla.

***

Ne kadar çarpıtılsa da, cephelere sıkıştırılmaya çalışılsa da, en nihayetinde "partiler üstü" bir tercih yapacağız 16 Nisan'da. "MHP'li olmak"tan önce "milliyetçi", "milliyetperver", "vatansever" olup olmadığımız belirleyici olacak, "CHP'li olmak"tan önce "Cumhuriyetçi", "üniterci", "Atatürkçü" olup olmadığımız, "AKP'li olmak"tan önce, onların ifadesiyle "yeri ve milli" olup olmadığımız...

Dolayısıyla...

***

"Alparslan Türkeş yaşasaydı ne yapardı" mevzuunda benim asıl merak ettiğim;

Alparslan Türkeş yaşasaydı, ülkücülere hakaret nutukları atar mıydı avaz avaz; gün aşırı ülkücüleri aşağılayan hakaretnameler yayınlar mıydı sayfalarca mesela?

Alparslan Türkeş yaşasaydı, partisinde az veya çok ama emeği olan, "üç hilali iktidar yapmak" ümidiyle sabahlara kadar bayrak-afiş asmışlığı bulunan, ailesinin verdiği okul harçlığıyla seçim çalışmasına katılan, sandık başlarında nöbet tutan, büyük bölümü il başkanı olarak, ilçe başkanı olarak, ocak başkanı olarak eğitiminden, işinden, ailesinden çaldığı zamanları "dava"sı da saydığı partisine vakfetmiş yüzbinlerce "ülkücü"yü kırar mıydı "hayırsız" diye, "fitneci" diye, "nifakçı" diye, "safra" diye, "hain" diye, "alçak" diye?

Alparslan Türkeş yaşasaydı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bireysel iradelerine emanet edilmiş bir konuda, sırf "iradelerini kullanıyorlar" diye ekmekleriyle oynar mıydı ülkücülerin; işlerinden attırır mıydı, gelecekleriyle oynar mıydı, hayatlarını karartabilir miydi "ülküdaşım" dediği kişilerin?

Alparslan Türkeş yaşasaydı, tehdit eder miydi ülkücüleri, şantaj yapar mıydı onlara, kurşun sıktırır mıydı?

Alparslan Türkeş yaşasaydı, "MHP kandan besleniyor" diyen, "MHP diye bir parti kalmayacak" diyen, "kahrolsun Türkçülük" diyen millet düşmanını, parti teşkilatından içeri sokar mıydı, ülkücülerin oyları sayesinde oluşabilen bütçeyle kurulan sofralara oturtur muydu?

Alparslan Türkeş yaşasaydı, ülkücülerin ülkücülere "yumruk" sıkan elleri, 15 yılda bu ülkeye, en çok da Türk Milliyetçilerine etmediği zulüm kalmamış iktidar sahiplerini "bozkurt"la selamlar mıydı?

Velhasıl...

Aslında bütün mesele...

Alparslan Türkeş yaşasaydı, "şahsiyetçilik" ilkesinin ruhuna Fatiha okutur muydu, okutmaz mıydı?

***

#ÜlkesiniSevenOyunuKullanır

---------

2010 referandumunda çeşitli sebep/bahanelerle sandığa gitmeyenler, gidip de oy kullanmış olsaydılar -anket firmalarının kullandığı istatistik yöntemine göre- 2010 referandumunun sonucu "Evet" değil "Hayır" çıkacaktı.

Böylece;

Şimdi FETÖ olduğu iddia edilen yapı özel yetkili kumpas hukukunu meşru bir kalkanla koruyamayacak; hiç değilse bir freni olacak ve Türk ordusu Nemrut Mustafa Divanı'na öykünen mahkemelerce darmadağın edilemeyecekti.

Böylece;

15 Temmuz'un yolu döşenemeyecek, Türkiye o kâbus gecesini yaşamamış olacaktı.

"1 oy" işte bu kadar hayati.

Bu nedenle...

Ülkesini seven oyunu kullanır!

***

GÜNÜN SORUSU

-------

Barzani ve Talabani, Irak'ı bölen sözde Kürdistan'ın "bağımsızlık referandumu!"nda anlaştı;

16 Nisan'dan sonra!

Neden 16 Nisan'ı bekliyorlar dersiniz?

"Evet" desteğine karşılık "müstakbel Başkan"larından Türkiye'de de "özerk Kürdistan" sözü aldıkları için olabilir mi?

***

Paçavraya saygı

--------

Güneydoğu gazisi Tarkan Yılgün, BİMER'e sorduğu soruyu ve aldığı cevabı hatırlatmış. Günüdür, paylaşalım:

"26-27 Şubat 2017 tarihinde ülkemize gelen Barzani'nin sözde Kürdistan paçavrasının İstanbul Atatürk ve Ankara Esenboğa havalimanlarında şanlı bayrağımın yanında dalgalanmasını şiddetle kınıyorum.

Sözde Irak Kürdistan flamasını asarak Kürdistan'ı tanımış mı oluyoruz?

Bu hazin olaydan rahatsız olup olmadığınızı Bilgi Edinme Kanununa istinaden öğrenmek istiyorum."

BİMER'in cevabı:

"Burada önemli olan IKBY bayrağının Irak bayrağı ile yan yana kullanmak suretiyle Irak'ın toprak bütünlüğünün vurgulanması ve Irak Anayasasına duyulan saygının gösterilmesidir."

***

Enflasyonu kriz yılları seviyesine çıkarıp, milletten de ülkeyi "kriz yıllarına döndürmemek için" oy isteyebilmek için kösele gibi yüz lazım!

  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları