Altın yumurtlayan tavuk

A+A-
Esfender KORKMAZ

Turizm sektörü ekonomik krizden en az yara alarak çıkan sektör oldu. Gelen turist geçen yıla göre yüzde 1.47 oranında arttı. Aynı dönemde turizm geliri geçen yıla göre yüzde 4.6 oranında geriledi. Diğer ülkelere bakınca  “buna da şükür”  diyoruz. Zira, bu dönemde turizm geliri Fransa’da yüzde 9 ve İngiltere’de yüzde 11 oranında bir gerileme yaşamıştır.
Turizm sektörü için son elli yıldır  “turizm altın yumurtlayan tavuktur”  sözü söylenmektedir. Türkiye’nin doğal, tarihi, kültürel mirasları turizmde daha büyük hamleler yapmamız, döviz gelirini arttırmamız ve Türkiye için lobi oluşturmamıza çok elverişlidir.
Türkiye’de dinlenme turizmi olarak mevcut altyapı hem yeterli hem de kalite açısından diğer ülkelere göre daha iyidir. Ancak turist başına harcama giderek düşmektedir.
Örneğin, turist başına harcama 1997 yılında 876 dolar, 2001 yılında 717,5 dolar iken, 2009 yılında 647 dolara geriledi.
Avrupa ülkelerinde turist başına harcama 1047 dolardır.
Turizmde fiyatları indirerek kapasiteyi artırmak veya doluluğu devam ettirmek uzun vadede zengin turist gelmesini engeller.
Türkiye’yi orta veya alt gelir düzeyindeki turistlerin geldiği bir ülke haline getirirsek, mevcut yatırımlarımızın etkinliği azalır.
Öte yandan dünya turizminde zaman zaman moda ülkeler oluyor. Örneğin bir ara Tunus moda ülke idi. Türkiye’nin moda olması devam ediyor. Bu anlamda Türkiye’yi sürekli gündemde tutmak ve potansiyel imkanlarımızı kullanmak zorundayız.
Deniz, güneş ve dinlenme turizmi yanında, turizm çeşitliliğini artırmak gerekir. Özellikle yayla turizmi, kış turizmi, yat turizmi önemli turizm imkanlarımızdır. Yat turizmi tüm Akdeniz’e hitap eden bir sektördür. Yat limanlarının artması, Akdenizdeki yatları çekmek için iyi bir imkan olabilir. Bu çeşitlerde, bakanlığın yatırımlara gerekli veri ve bilgi sağlayarak, fizibilite çalışmalarına destek vermesi çok doğru olur.
Türkiye’nin önemli bir turizm imkanını hiç tartışmıyoruz. Bu imkan bağcılık turizmidir. Toskana bölgesi bu anlamda İtalya turizmi için büyük oranda destek sağlıyor. Üzümün anavatanı Kafkasya ve Anadolu’dur.
Bağcılığa özel destek verilmesi, bağ ürünleri ve şarap ihracatı için de ilave bir imkan sağlayacaktır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları