"Amanoslar'da kaybolan çanta" ve sonrası!..

A+A-
Mehmet FARAÇ

"PKK, 1984 yılının Ağustos ayında Siirt'in Eruh ilçesine baskın düzenledikten sonra terör eylemlerini yoğunlaştırdı... Ancak örgüt, 1990'a gelindiğinde şiddet yorgunuydu!..

Suriye'de gizlenen Abdullah Öcalan dikkat çekmeyecek yeni bir "barınma hatta tedavi merkezi" arayışına girdi... Kısa bir süre sonra hem Suriye'ye yakınlığı, hem deniz bağlantısı, hem de metropollere iniş olanağı nedeniyle Hatay bölgesindeki Amanos Dağları PKK'nın "batı üssü" olarak belirlendi.

Devlet, Güneydoğu'da PKK'yla mücadele ederken, örgüt dikkat çekmeden ilk timlerini Suriye'nin Lazkiye bölgesinden Samandağ ve Arsuz kıyılarına çıkardı.

Aralarında Güneydoğu'daki çatışmalarda yaralanmış ve ameliyat geçirmiş teröristler de vardı. İkinci bir tim ise Suriye sınırındaki Hassa, Yayladağı ve Reyhanlı ilçelerinin kırsalından Toros Dağları sisteminin güney noktasındaki Amanoslar'a sızdırıldı.

PKK önemli bölümü Hatay sınırlarında olan ve Amik Ovası ile Akdeniz'i birbirinden ayıran dağlara küçük gruplar halinde yerleşti... Arap kökenli yurttaşların nüfus yoğunluğu ve oluşabilecek toplumsal tepkiye rağmen bölge sarp yapısı nedeniyle teröristlere çekici geliyordu!..

1991 yılının Haziran ayında Erzin ilçesi kırsalında dolaşan köylüler bir 'sırt çantası' buldu... Bunun bir avcıya ait olduğu düşünüldü... Oysa içinde el bombaları, dürbün, giyecek ve gıda maddeleri vardı. Olay jandarmaya iletildi.

Çantada yapılan incelemede ceplere gizlenmiş bazı 'şifreli notlar'a ulaşıldı... Bu notlar PKK'nın bölgedeki varlığının ilk habercisiydi!.. Bu çanta bir unutkanlığın eseri de olabilirdi, şiddetin habercisi olarak kasıtlı atılmış bir imza da!.."

***

150 militanın dolaştığı dağ!..

"Örgüt, bu çantanın güvenlik güçlerinin eline geçmesi üzerine iki yıl boyunca eylem sessizliğine büründü... PKK bu suskunluğu, örgütlenmesini tamamlamak için bir kamuflaj olarak da kullanmıştı!..

Militanlar ilk eylemi 1993 yılında yaptı... İskenderun'da Feyazan kanalında bulunan cesedin PKK'nın dağ kadrosundan bir kadın militana ait olduğu saptandı. Çok sonraları örgütün bu militanı 'ajan-itirafçı' olduğu gerekçesiyle öldürdüğü anlaşılacaktı...

Güvenlik birimleri 1990'ların başında Hatay bölgesinde 5'er kişilik timler halinde '35-40 civarında terörist' bulunduğunu saptamıştı...

Militanlar Erzin'in Karıncalı, Dörtyol'un Kozlu, Toftak, Mırır, Kapulu ve Çatlar yaylalarıyla Hassa'nın Akbez beldesi kırsalı ve İskenderun-Kırıkhan arasında, bin metre yüksekliğindeki Alan Yaylası'nda barınıyordu...

Örgüt ilk yıllarda "ERNK" makbuzlarıyla Hatay bölgesindeki yurttaşlardan zorla para toplayarak ayakta kalmaya çalıştı, güvenlik güçlerine yönelmeden bazı kaçırma, kundaklama eylemlerine girişti...

İlk başta Amanos Dağları'nı örgütün 'dinlenme merkezi' olarak kullanmak isteyen Öcalan, ne olduysa 1996'da planın kapsamını genişletti...

PKK'nın, Kürt kökenli yurttaşların yaşadığı Akdeniz illeri ile metropollerde örgütlenme kararı uygulamaya konuldu. Öcalan Kuzey Irak'ta bulunan Şemdin Sakık'a Akdeniz bölge sorumluluğunu verdi.

Sakık, 1996'da Suriye üzerinden Hatay bölgesine geçti ve Amanos Dağları'na yerleşti. PKK'nın bölgedeki gücü bu tarihlerde zirveye ulaştı... Dönemin yetkililerine göre Sakık'ın gelmesiyle birlikte PKK'nın Hatay bölgesindeki militan sayısı 150'ye kadar ulaştı...

Ancak örgütün bu kadar önemli bir isminin bölgeye sızması ve yaşanan hareketlilik güvenlik güçlerini teyakkuza geçirdi. Deşifre olan Sakık, 6 ay sonra Öcalan'ın talimatıyla Kuzey Irak'a geri çekildi."

***

Bitmeyen eylemler!..

"PKK 1993'ten 2005'e kadar bölgede çoğu kundaklama, şantiye basma, adam kaçırma olmak üzere 50 kadar eylem yaptı. Biri yüzbaşı 6 asker çatışmalarda şehit oldu, PKK'nın ise 20 civarında militanı öldürüldü. Bölgede 140 kadar örgüt militanı da yakalandı...

Teröristlerin Serinyol 121. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı'nın yakınındaki Bedirge Köprüsü'nün altına 11 Eylül 2006'da yerleştirdiği bombalar yapılan bir ihbar üzerine etkisiz hale getirildi...

2 Mayıs 2007'de Hassa ilçesi Amanos Dağları eteğindeki Söğüt beldesi kırsalında eylem yapmaya çalışan üç teröristten kadın olanı öldürüldü... 11 Temmuz 2007'de, Serinyol beldesi, Kisecik köyü yakınlarında özel bir şirkete ait maden ocağını basan teröristler 8 iş makinesini yaktı.

PKK'lılar 2008 yılı başlarından itibaren eylemleri yeniden yoğunlaştırmak istedi... 7 Mart 2008'de Dörtyol ve Erzin ilçeleri arasındaki Çağlalı köyü Kocadüz Yaylası yakınlarında bulunan bir maden ocağını basan teröristler Mehmet Şimşek adlı şoförü öldürdü.

18 Eylül 2008'de Hassa ilçesinde, altyapı çalışması yürüten bir şirkete ait iş makinelerini yakan teröristler köy muhtarı ile bir şantiye görevlisini kaçırdı. Söz konusu grup 21 Eylül'de Dörtyol ilçesi Totak Yaylası'nda kıstırıldı. Çatışmada 2 uzman çavuş yaralandı.

Bir grup terörist ise 29 Ekim 2008'de Hatay'ın Kisecik köyündeki hava radar üssüne roketatarlı saldırı düzenledi. Roket, üssün 200 metre yakınına düştü."

***

10 yıl sonra hareket...

"PKK'nın kuruluş yıldönümü nedeniyle 26 Kasım 2008'de Amanos Dağları'ndan İskenderun'a inerek bir bekçiyi rehin alan militanlar, otoyol turnikelerinde denetim yapan trafik ekibine uzun namlulu silahlarla saldırdı.

İbrahim Darıcı ve Halil Aksak adlı özel harekât polislerini şehit eden PKK'lılar Bitişik köyü kırsalında izlerini kaybettirdi.

O eylem de gösterdi ki, Amanos Dağları PKK için stratejik önemini koruyor... 1990-2008 arasında bölgede en az 35-40 militan barındıran örgüt, bunları Kürt kökenli yurttaşların yoğun olarak bulunduğu Adana, Mersin, İskenderun ve çevresinde "intifada" gibi toplumsal eylemler için baskı gücü olarak kullanıyor.

Amanoslar'ın sarp ve ormanlık yapısını, gizlenme ve kaçış kolaylığını önemli bir avantaj olarak gören PKK, yıllar önce Suriye'nin desteğiyle uygulamaya koyduğu Hatay planını şiddeti Batı'ya taşıyabilme uğruna ayakta tutmaya çalışıyor!.."

Diyeceksiniz ki; Türkiye, Afrin'le Menbiç'le uğraşırken yukarıdaki yazı ne ola ki?..

3 Aralık 2008 tarihinde yayımladığım, "Amanoslar'da kaybolan çanta" başlıklı bu yazıyı anımsatmamın ilk nedeni, PKK'nın tıpkı Kuzey Irak'ta olduğu gibi Lice ve Hatay bölgesinde de kurduğu Kandil'e benzer karargahlar!!!

İşte yukarıdaki yazıdan 10 yıl sonra (26- 31 Mart 2018), o karargâhlardan biri olan Amanoslar'a havadan ve karadan yapılan operasyonlarda 7 PKK'lı öldürüldü...

O halde asıl soru şu olmalı; Devlet, Irak ve Suriye'deki PKK ile mücadele ederken, örgütün Akdeniz'in ortasında tam 28 yıldır karargâhını koruyabilmesi ne kadar da şaşırtıcı değil mi?..

  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları