Amazon yerlileri "vatan toprakları satılamaz" diyor!

A+A-
Arslan BULUT

Peru’da, yağmur ormanlarının yabancı enerji ve maden şirketlerine kiralanmasına karşı duran Amazon yerlileriyle polis arasında çatışmalar çıktı. Bu satırları yazdığım saatte olaylarda 27 gösterici ve 11 polis memuru ölmüştü.
38 polis de yerli halk tarafından rehin alınmış durumdaydı.
Anadolu Ajansı’nın haberine göre yerlilerin lideri Alberto Pizango, başkent Lima’da yaptığı açıklamada, can kayıplarıyla ilgili olarak, “Bu soykırım emrini verdiği için” Garcia hükümetini sorumlu tuttuğunu söyledi.
Son olayların, Lima’daki zengin seçkin tabaka ile ülke çapındaki yoksul yerli gruplar arasındaki derin ayrımı bir kez daha vurguladığı ve yoksulluk oranını aşağıya çekemeyen hükümetin zor durumda kalmasına sebep olabileceği belirtiliyor.
Peru hükümetinin çıkardığı yasa, toprağı yabancı enerji ve maden şirketlerine cazip hale getirme niteliği taşıyor. Tıpkı Türkiye-Suriye sınırındaki mayınlı arazi gibi! Tabii Peru’daki topraklar daha geniş.

***

Peru Devlet Başkanı Alan Garcia, çatışmalarla ilgili olarak “Şimdi ülkemizde küresel sermaye yatırım yapmak istiyor, bakıyorsunuz birileri çıkıyor ‘O, diyor, Yahudi sermayesidir, olmaz!’ Yahu arkadaş gelip benim ülkemde yatırım yapacak. 500 milyon dolarlık, 1 milyar dolarlık yatırım yapacak. Yahu işsizlik diyorsun, işte buyur bak adam yatırım yapacak. Yatırım yapınca burada kim çalışacak? Burada İzak çalışmayacak, Pepe çalışacak. İşte buyur bak işsizliği aşıyoruz, istemez misin? Bakıyorsunuz bir başka yatırım yapılacak ‘istemeyiz.’ Niye efendim? ‘O bizim milletimizden değil. Siz bunu peşkeş çekiyorsunuz, çünkü George ‘Ya kardeşim bırak George olsun, gelsin yatırım yapsın. Buraya fabrikayı kurduğu zaman buradan gitse fabrikayı alıp da mı gidecek. Adam burada çalışacak kimi yanında istihdam edecek Pepe’yi. Onlara istihdam sağlayacak ve pazarı hazır burada” dese yeridir!
Türkiye’nin Başbakanı Tayyip Erdoğan öyle diyor!
Aradaki fark şu:
Peru Devlet Başkanı Garcia, İnka medeniyetini katliamla yıkanların soyundan geliyor. Türkiye’nin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın soyunda ise bildiğimiz kadarıyla öyle bir vukuat yok. Üstelik kendisi de yerli!

***

Peru’nun yüzde 45’i kızılderili veya yerli kökenlidir. Nüfusun yüzde 37’sini melezler, yüzde 15’ini ise Avrupa kökenliler oluşturuyor.
Peru’nun yerlileri muhteşem İnka medeniyetinin sahibidir. İnka medeniyetini kuranların 20 bin yıl öncesinden başlayarak Asya’dan Amerika’ya geçtikleri kabul ediliyor.
1821’de ülke Jose de San Marten ve Simon Bolivar tarafından kurtarıldı ve bağımsızlığını kazandı. Ancak yönetim halen yerlilerin elinde
değil.

***

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, kısa bir süre önce Peru’daki Titicaca gölü kıyısında düzenlenen Amerikan Yerlileri Zirvesi’ne gönderdiği mesajda Amerikan kıtasının hep sömürüldüğünü hatırlatarak, resmi tarihin Amerika’nın istilasını “Amerika’nın keşfi”, soykırımı ise “fetih” olarak takdim ettiğini belirtmiş ve “Bugün de zenginliklerimize serbest ticaret anlaşmalarıyla el atmanın adını entegrasyon koydular” demişti.
Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, ülkede yerlilerin toprakları ile ilgili anayasal düzenleme yaparak tarımsal reform başlatmış, Amerikan şirketlerinin tarım alanları ve tarım ürünleri ile ilgili yatırım taleplerine de mesafeli yaklaşarak milli bir program devreye sokmuştu. Yerli halkın toprak edinimine tepki gösteren zengin eyaletlerde ise zengin kesim huzursuz olmuştu.
Tayyip Erdoğan ise Alan Garcia gibi halkın elinden alınan toprakları yabancı sermayeye satmak için kanun çıkarıyor! Bunu da gelişme modeli diye sunuyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları