Ameliyattaki hastadan para istendi

Ameliyattaki hastadan para istendi
Sosyal medyada ortaya atılan bir iddia sağlık sistemi ile ilgili tartışmaları yeniden alevlendirdi. İddiaya göre, devlet hastanesinden ameliyat olan bir hastadan malzeme parası olarak bin lira istendi.

 Ekşi Sözlük yazarı Giyotinciseko'nun ortaya attığı bir iddia sosyal medyada büyük tepkiyle karşılandı. İddiaya göre, Avcılar’da bir devlet hastanesinde ameliyat olan bir hastadan malzeme parası olarak bin lira istendi.

Ekşi sözlük yazarı söz konusu iddiayı şu şekilde yazdı:

“12.01.2019 avcılar murat kölük devlet hastanesi rezaleti olacaktı. başlık sınırına takıldı
arkadaşının ricası üzerine bu başlığı açıyorum başlığın gündem de kalması için destek veren herkese şimdiden teşekkürler. Noktasına virgülüne dokunmadan aşağıda paylaşıyorum.

İstanbul ili avcılar ilçesi murat kölük devlet hastanesinde görev yapmakta olan Uzm. Dr. Levent inanç ’a dizimdeki menüsküs ile ilgili muayene olmak için randevulu olarak gittiğimde kendisinin takdiri ile ameliyat olmam gerektiğini öğrendim.

Ameliyat günüm geldiğinde devlet güvencem sayesinde sorunsuz ve ücretsiz ameliyat olacağım düşüncesi ile ailem ve refakatçim ile birlikte ameliyat öncesi uzm. dr. levent inanç beyin sekreterini beklemeye başladık. mesai saati çoktan geçmesine rağmen keyfe keder iş yapan sekreterin çok geç de olsa gelmesi ve ameliyat öncesi gerekli işlemlerimi yapması neticesinde geç de olsa 24.12.2018 tarihi sabah saati itibari ile ameliyata alındım.

Soğuk ameliyathane girişinde uzun bir süre bekletilmem neticesi girdiğim ameliyatta; ortamın ve sağlık durumumun geleceği konusundaki belirsizliğin yeterince olumsuz etkilediği psikolojik durum yetmezmiş gibi birde ameliyat esnasında uzm. dr. levent inanç şahsıma; ameliyat için gerekli malzemenin olmadığını belirterek açtığı yeri sözde biraz temizlediğini söyleyerek kapatıp ameliyatı bitirdiğini belirtti.

Sosyal güvencem olmasına rağmen bir yandan ameliyat malzemesi (ip) olmamasının şahsımda meydana getirdiği ağır psikolojik durum, diğer yandan ‘’madem malzeme yoktu, neden ameliyata alınıp neşter altına yattım? ‘’ sorusunun cevabı; bulunduğum ortam sebebi ile zaten hassas durumda olan psikolojimi çok daha kötü hale getirdi.

Ameliyat sonrası yanıma gelen Uzm. Dr. Levent inanç, ‘’neden tam olarak ameliyat olamadım?’’ sorusuna yanıt olarak; ‘’ameliyat için gerekli malzeme hastanede yok, dışarıdan geliyor. sen girdiğinde de henüz gelmemişti o nedenle seni ameliyata alana kadar malzeme bekledim. malzeme (ip) gelmeyince de temizleyip diktim. fakat bir sonraki ameliyatında ip gelmiş olur. o zaman ameliyatını yapmış oluruz. bu malzeme (ip) için senden belki bir miktar talep edilebilir belki de edilmeyebilir.’’ dedi ve ikinci ameliyat tarihi olarak 07.01.2019 tarihinde mutabık kaldık.

Neticede sözde ameliyat sonrası yürümekte zorluk çeksem de aynı günün akşamı çıkışımı yaptıklarını söyleyen hemşirelerin sözlerine itibar ederek baston ve refakatçi desteği ile de olsa evime gidebildim.
fakat doktor ve hastane mağduriyetleri yetmezmiş gibi hemşirelerin de çıkışımı yaptıklarını söylemelerine rağmen eve geldiğimde çıkışımın yapılmadığını öğrenip ameliyatlı halimde çok zor yürüyor olsam da hemşirelerin doğru işlem yapmaması neticesinde ikinci gün ameliyatlı halimde tekrar giderek hastaneden çıkışımı yaptırdım.

Mağduriyetlerim bununla sınırlı kalmadı. 2 hafta sonraki ameliyatıma kadar kişisel ihtiyaçlarımı dahi çok zor giderebildim. işlerimi yapamayarak, işyerime gidemeyerek her şeyden geri kalıp, müşterilerime de mahçup oldum.

Böyle zor durumlar yaşarken 2 haftalık zorlu günlerden sonra ‘’malzeme yok.’’ denilerek beni ikinci kez ameliyat psikolojisine sokan durumu yaşamak zorunda kaldım.

07.01.2019 tarihinde öğleden önce yine aile bireylerim ve refakatçim eşliğinde yatışımın yapılmasından sonra aynı sebepten ikinci kez ameliyata alındım. ameliyat esnasında daha önce görmediğim bir şahsın da uzm. dr. levent inanç ‘ın yanında gözetmen edasıyla bulunduğunu fark ettim. ameliyat esnasında söz konusu kimliği belirsiz şahıs ameliyatı takip ederken şahsıma yönelerek; ‘’Senden para alınabilir. Biliyorsun dimi?’’ dedi. bende; ‘’Devletimizin bizlerden her ay aldığı primlere rağmen nasıl olur da bir ameliyat ipi dahi bulunmaz?’’ diye düşünsem de kimliği ve vasfı belirsiz şahsa mecburiyetten ve rakam telaffuzu olmaması sebebi ile ufak bir rakam olacağı düşüncesi ile; ‘’evet, biliyorum.’’ dedim.

Ameliyat sonrası soğuktan titrerken ortopedi katına çıkarılıp yatağıma yatırıldığım, 1 dakika içerisinde; ameliyatta başımda bulup ameliyatı takip eden fakat vasfını ve görevini bilmediğim şahıs; yan yatakta yatan hasta, o hastanın eşi, annem, babam ve refakatçimin önünde daha kendime gelememiş vaziyette olduğumu göre göre laubali ve sebepsiz sırıtma ile şahsıma; ‘’beni hatırladın mı? hatırlamadın mı? sana ameliyatta 2 tane ip harcadık bunun 1.000 tl bedeli var sana hesap numarası vereceğim onu hemen verdiğim hesaba yollarsın.’’ dedi.

Kim olduğunu sonradan öğrendiğim kişinin medikal işi yaptığı, bana ameliyat öncesi sadece; ‘’belki para alınabilir.’’ denmesine karşın önceden bir fiyat belirtmeden, bunun yazılı ve sözlü onayını almadan, maddi gücümün yetip yetmeyeceğini bilemeden aynı sebepten ikinci kez girdiğim ameliyattan onca mağduriyetime rağmen haksız ve hukuksuz şekilde para (1000tl) talep edilmesi; şahsımın, ailemin, refakatçimin, yan yatakta yatan hastanın ve yakınının da hayatlarında ilk kez gördükleri bir olaya tanık olmalarına sebep oldu.
babam tarafından konunun hızlıca serzenişte bulunmak suretiyle başhekim tarafına iletilmesi neticesi

Aranan Uzm. Dr. Levent inanç, olayın duyulması neticesi şahsımdan para alınmamasını medikal işi yapan şahsa telefonda dile getirerek olayın kapanmasını istemişse de hem şahsım hem yakınlarım hem de olaya tanık olan diğer hasta ve hasta yakınları olaydan duydukları rahatsızlığı dile getirmek için Uzm. Dr. Levent inanç ‘ın hasta ziyaretini beklerken bir süre sonra dr. bey odamıza geldiğinde öncelikle yan hasta ile ilgilenip tam çıkarken talebimizle ve istemsizce bize de bir iki kelime ile ameliyat sonrası nelere dikkat etmemiz gerektiğini belirtirken ameliyat sonrası yaşadığım durumu nezaket kuralları çerçevesinde kendimi ifade etmek üzere konuyu tekrar açmak istediğimde çok sert bir karşılıkla; ‘’o konuyu sakın açmayın, ben sizin iyiliğinizi düşünüp dışarıdan malzeme getirttim ama siz bu durumu başhekime anlattınız. ipin parasını ben ödeyeceğim sakın bir daha ödeme teklif etmeyin kabul etmiyorum ben ödeyeceğim. fakat bu durumu asla kabul etmiyorum, bunu bir saygısızlık olarak ve bir dolandırıcılık olarak kabul ediyorum. tedavini burada bitiriyorum. artık benim hastam değilsin.’’ diyerek bize de konuşma hakkı vermesini istememize rağmen son sözünden sonra 1 saniye dahi durmadan hızlıca çıkıp gitmiştir.

Hastaneden taburcu olduktan sonra kontrol için 11.01.2019 tarihinde tekrar hastaneye gittiğimde Uzm. Dr. Levent inanç ‘ın şahsıma ilgisiz davranması neticesi aklıma; ‘’ uzm. dr. levent inanç ‘ın dediğini yapıp medikal işi yapan laubali kişiye 1.000 lirayı verseydim doktor beyin ilgi ve alakası nasıl olurdu?’’ sorusu geldi.
-bir devlet hastanesinde nasıl ameliyat ipi olmaz?
-hipokrat yemini etmiş, alanında uzman olmuş bir doktor birilerinin 1.000 lira kazanmasını sağlamak adına 1 hastayı nasıl 2 kez ameliyat edip 2 kat fazla mağdur edebilir?
-öncesinde rakam konusunda net bilgiler verilmeyip ameliyattan çıkalı 1 dakika olmamış bir hastadan laubali şekilde biran evvel ne hakla para (1.ooo lira) talep edilebilir?
-haksız ve hukuksuz olarak talep edilen rakamı isteyen medikal işi yapan şahıs ne hakla ameliyatıma girer?
-bana öncesinde böyle kesin bir rakam söylenip rızam alınmadan neden ameliyatım yapılır?
-benden para talep eden kişi neden belge, fatura vs sunamaz?
-tüm bu hukuksuz olayların döndüğü hastanede yöneticilerin (başhekim, yardımcıları vs.) nasıl bu durumlardan haberi olmaz ?"

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş