Amerika kimi gözden çıkardı?

A+A-
Ahmet GÜRSOY

Basınımızda yazılıp çizilenlere bakar mısınız? Cümleler nasıl kuruluyor. İçim sızlayarak okuyorum. Yazılıp çizilenlere bakın lütfen. Yorumcularını izleyin TV kanallarında.
Neyi tartışıyorlar?
Amerika’nın meselâ MİT Başkanını gözden çıkarıp çıkarmadığını. Ve haliyle Başbakanı gözden çıkarıp çıkarmadığını..
Türkiye’yi Amerika’dan gelecek iyi veya kötü habere göre yönetenlerin başımıza sardığı en aşağılayıcı onur kırıcı durum bu. Sen elalemin eşbaşkanı olursan el de seni göze alır ya da çıkarır. Kimse “böyle bir şey nasıl olur” demiyor da olayı kabullenmiş tartışıyor.
Ağlar mısın güler misin?
Yabancı bir ülkenin yönetiminin bir başka ülkenin hükümet başkanını veya istihbarat örgütünün en tepesindeki adamı gözden çıkarıp çıkarmadığını tartışan her kim varsa bilin ki tartışılan ülke ya esaret altındadır yahut o ülkeyi yönetenler ile öteki arasında ilişkiler farklı bir boyut kazanmıştır. Böyle bir ülkenin bağımsızlığından her kim söz ediyorsa beri gelsin.
Ne demek “Amerika gözden çıkardı?..”
Amerika’nın eyaleti miyiz biz?
Tutmuş ABD Ankara Büyükelçisi açıklama yapıyor.
ABD Dışişleri Bakanlığı yok mu? Muhatabımız devlet düzeyinde diplomatik alanda kim?
Elçilik mi, bakanlık mı?
Türkiye’yi İslam’la uyutup, sadece talan etmiyorlar; aynı zamanda siyasal çaresizler ülkesi haline getiriyorlar. AB’ye, ABD’ye ezdiriyorlar. Bu da yetmiyor, kendi geleceklerini Obama’nın iki dudağından çıkacak söze ayarlıyorlar.
Söyler misiniz?
AB’nin hangi ülkesinde hangi ABD Büyükelçisi bizdeki gibi açıklamalar yapıyor. Ülkenin dört bir yanını geziyor ve temaslarda bulunuyor. Hatta hangi ülkenin politikasını beğenip beğenmediğini söylüyor?
Buyurun söyleyin!
Hiçbirini..
Peki, Türkiye Amerika’nın nesi oluyor da Amerika istediğini gözden çıkarabiliyor, istediğini çıkaramıyor?
Bu ülkeyi Amerikan hegemonyasına sokanların Türk’e ve Türk Milliyetçiliğine neden düşman olduğunu anladınız mı şimdi?
Bay Ricciardone, Çin’den silah almamamız konusunda ince bir gönderme yapıyor. Ardından PKK ile yapılan görüşmeleri beğendiklerini söylüyor. Sorar mısınız kendisine: Türkiye Terörle mücadelede ta 1984’den bu tarafa ABD’yi neden gerektiği gibi yanında göremedi? ABD, Türkiye’ye neden Kobra helikopterlerini satmak istemedi? Neden Çekiç-Güç, 36. paralel kapsamı alanında olan PKK’ya yardım sandıkları götürdü? Ve neden ABD Türkiye’nin kendini vuran teröre karşı ABD’nin desteği ile Kandil’i yerle bir edemedi?
Süreci destekliyormuş..
Öyle denmez ona; şöyle denir: “Biz hep Kuzey Irak’tan Türkiye’yi uzak tuttuk, çünkü orada bir devlet kuracaktık. PKK’yı tümden ezdirmedik, çünkü zaman zaman bize lazımdı. Şimdi Ortadoğu’da yeni bir düzen kurmamız gerektiği için de Türkiye’deki dostlarımızla anlaşarak PKK sürecini başlattık. Haliyle de süreci övüyoruz. Ancak Türkiye mızıkçılık ediyor. Tutmuş Çin’den füze almaya kalkıyor. Olur mu? O zaman Biz Türkiye’yi kontrol edemeyiz ki...”
Sen söylemesen de biz senin bakışlarından ve mimiklerinden anlıyoruz.. Endişe etme..
“Benim verdiğim silahla Kıbrıs’a çıkamazsın” dediğiniz zamanları da biliyoruz.
---------------
NOT: Geçen hafta anjiyo oldum ve stent takıldı. Bu sebeple beni arayan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları