Amerika ve doları

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Saddam Hüseyin, Kasım 2000’de bir karar aldı ve petrol ihracını bütün dünyanın referans para birimi olarak kabul ettiği dolardan vazgeçerek euro ile yapacağını belirtti.
Aradan çok değil sadece 3 yıl geçti, Saddam Hüseyin ve rejimi Amerikan-İngiliz işgali ile yok oldu gitti.
Saddam Hüseyin ürettiği petrolü Amerikan doları ile değil de euro ile satsaydı ne olurdu?
Bu sorunun yanıtı çok açık ve net: Amerika bugünkü süper güç olamazdı. Çünkü Amerika’yı güçlü kılan parasıdır. Amerika, dünyanın jandarmalığını yapıyorsa kendi parasını korumak için yapıyordur. Saddam Hüseyin gibi bir Orta Doğu diktatörünün dolardan vazgeçmesi  Amerika gibi bir süper gücü nasıl olumsuz etkilerdi ki?
Irak; mevcut verilere göre, 115 milyar varillik kanıtlanmış petrol rezervi ile dünyanın en zengin petrol yataklarına sahip üçüncü ülke. Irak’ın başlattığı böyle bir ticaret kısa sürede Amerikan ekonomisini vurabilirdi.
Nitekim kimyasal silah iddiası ile Irak işgal edildi ve Saddam idam sehpasına gönderildi.
O gün bugündür kimse referans para konusunu açmıyor. Ta ki  Ukrayna’da olayların başlamasından sonra Rusya’nın Kırım’ı işgal etme planlarının ortaya çıkmasına kadar. Amerikan Başkanı Rusya’yı  oturduğu yerden vurdu. Öyle Rusya’ya milyonlarca dolar değerinde bomba atmasına gerek kalmadan... Rusya lideri Putin bölgedeki tatbikatı iptal edip askerlerini geri çekti.
Obama, belki de nükleer silahtan bile etkili bir savaş aracını kullanmıştı. 
O da ekonomi. 
Obama, Rusya’yı izole etmekle tehdit etti. Rusya borsası aynı anda yüzde 10 değer kaybetti. Rusya para birimi ruble, dolar karşısında hızla değer yitirerek 1 dolar 30 rubleden 37’ye yükseldi. Rusya Merkez Bankası doları frenlemek için faizleri 5.5’ten 7’ye çekmek zorunda kaldı. Rusya ekonomisi, Obama’nın açıklamasından sonra saatler içerisinde darmadağın oldu.
İşte günümüzün savaşı ve yarattığı enkaz, ekonomidir.
ABD Başkanı Obama’nın Ukrayna’daki gelişmeler karşısında Rusya’ya yönelik sert ekonomik yaptırımlarla izolasyon süreci başlatılacağı açıklamasına Rusya’dan karşı açıklama geldi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ekonomi konular danışmanı Sergey Glaziyev,  “ABD, ilan ettiğini pratikte hayata geçirmeye kalkışırsa Rusya dolardan vazgeçerek başka döviz türlerine yönelecektir. Kendi ulusal hesap sistemimizi kurarız”  dedi.
Saddam Hüseyin’in referans para çıkışından tam 14 yıl sonra bir ülke daha doları tehdit etmişti. Gazeteler bu haberi fazla dikkate almadı ama bu çıkış, Amerika için Ukrayna ve Kırım’dan çok daha önemli.

Niçin önemli?..

Amerika öyle bir sistem kurmuş ki neredeyse bütün dünya sadece bu ülke için çalışıyor. 
Amerika’nın para birimi dolar, bütün dünyada kabul gören tek para birimidir. Her ticaret bu para birimi üzerinden yapılır. Petrol gibi bir çok uluslararası ticaretin ödemeleri de hep dolar üzerinden yapılır. Ancak kimse sormaz bu kadar dolar nereden geliyor diye. İddialara göre, Amerika dünya için karşılıksız para basıyor. Bu iddia eğer doğruysa 100 doların Amerikan Merkez Bankası FED’e maliyeti sadece 13 sent.  Türkiye dahil bütün ülkeler aylarca hatta yıllarca çalışıp Amerika’nın sadece 13 sente mal ettiği doları kazanabiliyoruz. 
Referans para biriminin dolar olması, Amerika’nın dünyayı sömürme sistemidir. Ancak unutmamak gerekir ki, Amerika bu gücü oturduğu yerden elinde tutmuyor. 
İşte size dünya ülkelerinin askeri harcamaları:
ABD 607 milyar dolar, Çin 84,9 milyar dolar, Fransa 65,74 milyar dolar, İngiltere 65,35 milyar dolar, Rusya 58,6 milyar dolar, Almanya 46,87 milyar dolar, Japonya 46,38 milyar dolar, İtalya 40,69 milyar dolar, Suudi Arabistan 38,2 milyar dolar ve Hindistan 30 milyar dolar.
Şimdi soruyorum:
Sizce referans para birimi nedir?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları