Amerika'dan virüslerle ilgili flaş açıklama

Amerika'dan virüslerle ilgili flaş açıklama
ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, virüslerin yakın bir zamanda bir devlet veya terör örgütü tarafından biyolojik silah olarak karşı ülke ve insanlara tehdit amaçlı kullanılabileceği konusunda endişelerinin olduğunu söyledi.

Dünya, korona virüs salgını ile mücadele ederken yeni virüslerin ortaya çıkma ihtimali de tüm dünyada tedirginliğe neden oluyor.

Virüslerle ilgili Amerika'dan flaş bir çıkış geldi. Orgeneral Milley, Washington merkezli Brookings Enstitüsünde gündemdeki güvenlik konularına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Biyolojik silahlarla ilgili bir soruya yanıt veren Milley, "Bu virüs (Kovid-19) veya başka bir tip virüs biyolojik bir sistem olarak kötü emeller için kullanılabilir mi? Elbette ki evet. Bu olabilir ve bu bir kaygıdır" dedi. 

"ULUS DEVLETLERİN BU KAPASİTESİ VAR" 

Ulus devletlerin zaten böyle bir kabiliyet geliştirme kapasitesine sahip olduğuna işaret eden Milley, "Asıl daha büyük kaygı ise bir terör örgütünün veya sorumlu aktör gibi davranmayan birilerinin bunu kullanmasıdır. Bu çok büyük bir kaygıdır. Ayrıca, elinde hiç silah olmayan örgütlerin biyolojik silahlar geliştirip bunları kullanmalarını ve korkunç bir yıkıma neden olmalarını hayal etmek hiç de zor değil" değerlendirmesinde bulundu.

"YOK ETMEK BAKIMINDAN TEDBİRLİ OLMAMIZ GEREKİYOR" 

Henüz örgütlerin elinde böyle bir şey olmadığını ancak bunun bir ihtimal olduğunu belirten Milley şöyle devam etti: 

"Böyle bir kabiliyete müdahale etmek ve onu yok etmek bakımından tedbirli olmamız gerekir. Ama aynı zamanda devam eden salgından da ders almamız gerekir ve bunları kendimizi savunmak için kullanmalıyız. Dolayısıyla gelecekte kişisel koruma malzemelerimizin, böyle bir durum söz konusu olduğuna müdahale edecek ekiplerimizin hazır olmasını temin etmemiz, böyle bir biyolojik saldırının etkisini azaltmak için kendimize uygulayacağımız protokol ve prosedürleri hazır etmemiz gerekir"   

Kaynak: Anadolu Ajansı 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58