Amerikalı morukların kararı!

A+A-
Arslan BULUT

Rusya Devlet Başkanı Medvedev, “Gürcistan toprakları Rusya’nın işgali altındadır” diye bir karar çıkaran Amerikalı senatörlerin girişimi hakkında, “Bir avuç moruğun inisiyatifiyle alınan karar bizi bağlamaz” dedi.
İşte Amerikalıların kendi kendilerine aldıkları kararların geçerliliği bu kadardır. Tanırsanız, sizi bağlar; tanımazsanız, sizi bağlamaması için güçlü olmak zorundasınız..

***

Aslında ABD ekonomisi de uzun süreden beri çatırdıyor. ABD Hazine Bakanlığı’nın eski müsteşarı Paul Craig Roberts, “Kıyamete giden yol” başlıklı makalesinde çok önemli tespitler yapıyor:
* “ABD merkez bankası ABD ve yabancı bankalara toplamı 16.1 trilyon dolar tutan gizli kredi sağladı. Bu miktar ABD’nin gayri safi yurtiçi hasılasının toplamından daha büyük bir yekûn tutuyor. 
* 2011’de devlet harcamalarının yüzde 43’ü ABD hükümetinin aldığı borç ya da merkez bankasının bastığı para ile karşılandı. Daha önceden görülmemiş mali ve parasal teşvike rağmen, ekonomi toparlanmadı.
* Irak, Afganistan, Pakistan, Yemen, Somali’de sürmekte olan askeri operasyonlara ilave olarak, ABD ve NATO, 19 Mart 2011’de Libya’ya askeri bir operasyona başladı. Libya’ya yönelik bu saldırganlığın gerçek amacı, Çin’i Doğu Libya’daki petrol yatırımlarından el çektirmek. 
* Benzer şekilde, ABD destekli silahlı isyancıların bulunduğu Suriye’de Washington’un hedefi Tartus’taki Rus deniz üssü idi. Suriye’de Esad hükümetini iktidardan indirmek ve ABD dostu bir rejim koymak Rusya’nın Akdeniz’deki deniz gücü varlığını etkileyecekti.
* Çin’in yükselişi ile huzursuzlanan ABD, Çin’in bağımsız enerji kaynaklarına sahip olmasını engellemeyi kendine iş edindi. Fakat Orta Doğu savaşına odaklanan Washington, ABD ekonomisi için yapılan savaşı kaybediyor. 2011 yıl süresince ekonomik iyileşme umutları ortadan kalkınca, savaş ihtiyacı daha gerekli, kaçınılmaz oldu.”

***

Esasen Rusya Başbakanı Putin de ABD’nin imkânlarının ötesinde krediyle yaşayan bir ülke olduğunu ve borcunun bir kısmını dünya ekonomisinde dinlendirdiğini belirtti.
Putin, ABD’nin doların monopol durumunu kullanarak, dünya ekonomisinde asalak gibi yaşadığını söyledi.
Aslında bugünkü Amerikan ekonomisi 1929 buhranı üzerine inşa edilmiştir. Kasıtlı söylentiler sebebiyle ABD’de halk parasını çekmek için bankalara koşmuştu. Bütün bankalar batınca, ülke ekonomisi de çökmüş, geniş tarım arazileri maden ve petrol yatakları el değiştirmişti. Bugün Federal Reserv’in temsil ettiği sermaye, Amerikan ekonomisinin neredeyse tamamını bu buhran sayesinde ele geçirmişti.
Öyle ki artık köşe başında tost satmayı bile tekellerine almışlardı.
Küresel terörün kaynağı da Federal Reserv dedikleri bankada basılan fakat dörtte üçünün hiçbir karşılığı olmayan, ama dünyanın temel para birimi olan dolardır!
İşte bugün onların kurduğu sistem çöküyor.. Karşılıksız para basarak bugüne kadar geldiler ama artık bütün dünya bu hırsızlığı biliyor.
Bu sebeple Rusya ve Çin, ABD Doları’ndan ziyade kendi para birimleriyle daha fazla ticaret yapma konusunu araştırıyor.
Çin ise “Küresel para birimi sistemini değişik para birimlerinin kullanımını destekleyerek çeşitlendirmeliyiz” diyor. Yani, Doların ve ABD’nin egemenliğini yavaş yavaş çökertecekler..

***

Esasen, birkaç büyük ülkenin dolar kullanımını tamamen bırakması halinde ABD ve Avrupa ekonomileri 24 saat içinde çöker. Fakat, bu durumda dolar alacaklısı Çin de çöker..
ABD, Türkiye’yi bu savaşta yedeğine almak istiyor. Bu sebeple TSK’ya operasyon üstüne operasyon düzenliyorlar. Bu sebeple AKP iktidarını büyüttüler, beslediler.
Bu sebeple, bölücülük yaptığı için 1980’de yurtdışına kaçan ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine 31 yıl sonra Türkiye’ye dönen Kemal Burkay, “Biz federasyonu savunuyoruz” diyebiliyor. Amerikan destekli Turgut Özal da federasyon diyordu! 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları