Amerikan kazığı

A+A-
Orhan UĞUROĞLU

Türkiye Rusya ile tekrar iyi ilişkiler kurmaya başladı ya, Türkiye ısrarla eli kanlı darbeci Fethullah Gülen'i Amerika'dan istiyor ya, işte Amerikan kazığı John Dorrian'dan geldi.

Irak Meclis'inin Türk askerinin Başika'daki varlığını, "işgalci" ilan etmesinin perde arkası çok net bir şekilde ortaya çıktı.

Bu kararın arkasında Türkiye'nin Rusya ile tekrar yakın ilişkiler kurmasından rahatsız olan Amerika var.

Irak ile ortaya çıkan kriz, hükümetin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden Suriye ve Irak'ta sınır ötesi asker bulundurma tezkeresi geçirmesinin ardından patladı.

Yıllardır Irak Hükümetlerinin parasal destek ile topraklarında bulunmasına izin verdiği Başika'daki Türk Askeri Kampı'na Irak Hükümeti neden aniden karşı çıkma kararı aldı?

Bu sorunun yanıtı çok kısa sürede Irak'taki Uluslararası Koalisyon Gücü'nün Sözcüsü Amerikalı Albay John Dorrian'dan geldi.

Irak topraklarında bulunan Türk askerlerinin, Irak hükümetine IŞİD'le mücadelesinde yardımcı olan ve destek veren uluslararası koalisyon güçlerinin içerisinde olmadığını söyledi.

Türkiye Amerika ve müttefiklerine Suriye ve Irak'taki IŞİD'le mücadele için İncirlik Üssü'nü açmadı mı?

Irak'taki Başika Askeri Kampı da Suriye'de topraklarındaki Fırat Kalkanı harekatı da Amerika ve müttefiklerinin desteği ile Birleşmiş Milletler'in IŞİD'le mücadele kararları çerçevesinde yapılıyor.

Bu da bir yana Türkiye kendisine saldıran IŞİD'le mücadeleyi  ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BM Sözleşmesi'nin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde yapıyor.

Peki, bu Amerikan kazığı nereden çıkıyor?

Birinci neden, Amerika'nın Türkiye ile Rusya'nın çok yakın ilişkiler kurmasından rahatsız olmasıdır ki Amerika, Suriye konusunda Rusya ile ilişkilerini askıya almıştır.

İkinci neden Türkiye'nin Amerika'dan haklı olarak ısrarla Fethullah Gülen'i istemesidir ki son talebi Gülen'in Amerika'da tutuklu yargılanması talebidir.

Amerika'nın gerçek yüzü Albay Dorrian'ın açıklaması ile ortaya çıktı.

Hani IŞİD'le mücadele ediyordun Amerika?

Suriye'de Türk Silahlı Kuvvetleri'nin acil hava desteğine 2 uçak dahi göndermeyen sen değil misin Amerika?

Albay Dorrian, açıklamasının devamında, "Irak topraklarında bulunan Türk ordusu Irak hükümeti tarafından ve resmi izinle gelmemiştir ve illegaldir" diyor.

Ey Amerika sen Irak'a Saddam'ın resmi izni ile mi müdahale ettin?

Sen Suriye'de Esad'ın resmi iznini alarak mı varsın?

Bu ne yaman çelişkidir ey Amerika;

Hem IŞİD'le mücadele eder gibi yapacaksın, hem IŞİD'le şehitler verme pahasına mücadele eden Türkiye'yi Irak'ta, "işgalci" olmakla suçlayacaksın.

Hadi oradan...

  • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları