Amerikan Seçimleri

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Harbiyeden sonra Mülkiye'yi bitirip, yüksek lisansın üzerine bunca işin gücün arasında doktora yapmakta olan Hakan Alkan Ağabeyim dünyayı turlayıp geldi. Yediği içtiği kendisine gördüğünü paylaştı. Amerika'da seçimler Türkiye'ye yansıdığı gibi değilmiş. Kulak verelim;

"Geçtiğimiz bir kaç ayda, Türkiye ve Türk milleti için çok kara günlere şahit olduk. Maalesef  "Türk Ordusu" ki senin de benim de öğrenci olarak olsa da eğitimini terbiyesini aldığımız şanlı yuva, ihanetlerin en büyüğüne, kendi silah arkadaşlarına ve milletine silah çekmek gibi eşi görülmemiş bir ihanete, uğradı.

Bu süreçte yaşadığımız coğrafyada işler her geçen gün daha kötüye gitti ve gitmeye devam ediyor. Dünyanın en kanlı tarihine sahip bu coğrafyada, bütün yaşadıklarına ve ciddi yaralı olmasına rağmen, Türk Ordusu çok başarılı bir hareketi de yürütüyor. Fakat çok sıkıntılı bir dönem de gelmekte. Bunu herkes görüyor.      

Bu süreç içerisinde ise; dış politika yapıcılarımız ve yürütücülerimiz maalesef son onbeş yılda çok kötü sınav verdiler. Bu da bir başka gerçeğimiz.

Gelecek Kasım ayının ikinci Salı günü ise önümüzdeki dört (Belki de sekiz yılı bulabilecek) yılın dünyasının ne kadar karanlık ya da ne kadar barışa yönelik bir yüzü olacağını belirleyen en önemli seçim ABD de yapılacak. Ameriken Başkanlık seçimi 1940'lı yılların sonundan bu güne, bir bakıma dünyanın orta ve uzun vadede gidiş yönünün belirlendiği seçimlerdir. Aslında seçimi kim kazanırsa kazansın Amerikan devlet politikaları esaslı bir değişim yaşamaz. Yani devlet politikaları kişiye bağlı değildir. Belki kişinin karekteri bazı konuları öne çıkarmada etkili olacaktır ama devlet mekanizmaları her zaman asıl belirleyici olandır.

Bu sefer ise durum iyice vahim bir hal almış görünmektedir. Yani bence kişilerin pozisyonu iyice zayıflamıştır. Bunun ilk delili şu soruda gizlidir. Son Otuziki yılda kimler Başkan oldu? Sayayım istersen: Baba Bush (2 Kere) Bill Clinton (2 Kere) Oğul Bush (2kere) Barak Obama (2 kere) ve şimdi de adaylar Donald Trump ve yine tanıdık bir sima Bayan Clinton.

Amerikada yıllardır başkan olmaya layık ancak üç aileden insan yetişmekte ve dünyayı (abartarak söyleyeyim) yönetmekte! Yani yüzmilyonlarca insan arasında yetenekli insanlar hep bu üç aileden çıkıyor. Ya da yine milyarlarca dolar sahibi Trump'ı da sayarsak dört. Sence bu tablo vehametin büyüklüğünü göstermiyor mu? Üstelik başkan adaylarının birinin sağlık durumu çok ciddi sıkıntılı diğeri ise şimdiden, dünyanın dörtte üçünü belki de çok daha fazlasının kızgınlığına sebep olmuş durumda.

Bu nedenle ben bu başkanlık seçiminde başkan yardımcılarının çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Biraz açarak söyleyeyim ki, Amerika Anayasası'na göre başkanlara bir şey olursa yeni seçim yapılmaz ve yerini başkan yardımcısı alarak görev süresini tamamlar. Bu madde seçildikten ve başkanlık yapmaya başladığı ilk günden itibaren geçerlidir.

Peki başkan yardımcılarını Türkiyede tanıyan, bilen var mı? İnşallah vardır diyorum ama zannetmiyorum. Kendini yönetmekte zorlanan ülkemiz maalesef bu konuları hiç önemsemiyor."

Şu Amerikan seçimleri daha çok tartışılır gibi. Biz de sırası gelince topa girmekten imtina etmeyeceğiz.

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları