Anadolu arayışları

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Medyanın gündemi ile vatandaşın gündemi arasındaki farka alanda, yani Anadolu’nun il ve ilçelerinde bir kez daha tanık oldum. Üç günlük seyahat boyunca gizlemeye gayret ettiğim gazeteci kimliği ile nabız ölçmeye gayret ettim.  “Çarıklı Erkan”  olarak nitelendirilen güzel Anadolu’muzun engin gönüllü insanlarının tespit ve teşbihleri ile müthiş bir hiciv eseri yazılabilir.
AKP hükümetinin teslimiyet politikalarına olan tepki, ABD Başkanı Obama’nın yaptığı ünlü açıklama ile had safhaya çıkmış durumda. 29 Mart’taki seçim eğer 26 Nisan’da yapılmış olsa AKP 8 değil 16 puan kaybederdi. Soykırımın Ermenicesini telaffuz ederek ağzındaki baklayı çıkaran ABD Başkanının Türk milletinin onurunu zedelediğinde hem fikir olan vatandaş Erdoğan’ın,  “sınır açılmayacak”  sözlerini de samimiyetsiz buluyor. Ve Ermeni sınır kapısının kısa bir süre sonra emri vaki ile açılacağına eminim. Azerbaycan’da yükselen tepkileri haklı bulanlar, kardeş Azerbaycan’ın bütün bu olumsuz koşullara rağmen nezaketi elinden bırakmadığına inanıyor.
Soykırım safsatası ile ilgili olarak yerel fıkraları günümüze uyarlayarak  “Obama soykırım deyince biz soykırım mı yapmış olacağız. Bu kompleksten kurtulmak lazım. ’İt ürür kervan yürür’denseydi yıllarca böyle tavizler verilmezdi” diyorlar.
Her türlü tavizi aldıkları halde gidişattan memnun olmayan Ermenilerin bundan sonra da tatminini mümkün görmeyenler geçerli tepki sergilemeyen siyasilere de ateş püskürüyor. Ermenistan’da Taşnaksütyun Partisinin hükümetten çekilmesini örnek gösterenler oyları ile seçtikleri milletvekillerine de öfkeliler. Terör örgütü PKK’nın temsilcilerinin Mecliste yaptıkları oturma eylemini örnek gösteren vatandaş, milliyetçi milletvekillerinin de derhal harekete geçmesini istiyor. Siyasete ve siyasetçiye olan güvensizlik yeni arayış ve beklentilerin de yolunu sonuna kadar açmış. Keşke tutumlarımız yeterli olsa da parti liderleri ile ilgili üretilen fıkraları okuyucuyla paylaşabilseydik. İnternet ortamında dolaşanlara hiç de benzemeyen güldürürken düşündüren, düşündürürken endişelendiren hicivlerden keşke muhataplar da üstüne düşeni alabilse.
Baharın gelişiyle yeşeren bereketli topraklarda ne yazık ki hasat için fazla umut yok. Değişim beklentisinin gerçekleşmemesi durumunda tarlaya tohum atma, bahçedeki fidanları aşılama bağda bostanda çapa yapmaya niyetleri yok. Umutsuzluk sarmalı alternatif ışıkların belirlenmesiyle harekete geçecek kadar da enerjik. Kişisel tercihler ideolojik doğmalar bir kenara bırakılmış. Geçmişteki kırgınlıklar şahsi umutlar yerine adam gibi bir adamın sözcülüğü ve önderliği ile yıpranmamış inançlı kadroların bir araya gelmesi özleniyor.
Gönülleri gani olan Anadolu insanının beklentileri de kendileri gibi mütevazı. Aynı dilden konuşacak, ağız tatlarını bilecek, sevinçte ve tasada yanlarında samimi bir sıcaklık dışında bir şey beklemiyorlar.
Hiç de zor olmayan bu seçenek için yakılan çoban ateşi memleketin her yerinden görünüyor aslında. İş irade sahiplerine kalmış. Vicdanının sesini dinleyenler harekete geçmedikleri takdirde mevcut iradelerinin de birkaç ay sonra ellerinden alınacağının farkında. Tarihi sorumluluğu yerine getirmek için beyanda bulunmaya da hazırlar.
İbrahim Hakkı hazretlerinin  “Görelim mevlam neyler, neylerse güzel eyler”  sözlerini bir defa daha hatırlatıyor. Asli misyonlarına sahip çıkanların, yeni vizyon arayışlarının hayırlı olmasını diliyorum.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları