"Anadolu Birleşik Devletleri"

A+A-
Özcan YENİÇERİ

Anadolu Birliği Derneği ile Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin hazırladığı projenin yönetmeni Ali Sürmeli aynen şunları söylüyor: “Artık tek vatan, tek yürek, tek bayrak gibi kavramları geçelim... Çünkü ben çoğulculuktan yanayım. Benim arabamın plakası bile 34 ABD 13. İstanbul’da polis beni çevirip ‘Bu ne plaka’diye sorduğunda verdiğim cevap Anadolu Birleşik Devletleri’nin plakası oldu. ABD kurucularının ise 13’üncü temsilcisiyim. Anadolu Birleşik Devleti kuralım. Biz Osmanlı torunlarıyız. Padişah torunlarıyız. Büyük düşünmeliyiz. Şu Osmanlı’nın torunları biraz daha ufuklara doğru baksa ve biraz daha kucaklayıcı olsa daha mutlu olurum” (22 Mart 2009. Hürriyet Gazetesi).
Bu sözler, bilinen bir zihniyeti açık bir biçimde ortaya koyması bakımından önemlidir.  “Büyük Osmanlı” denilen proje de budur. Türkiye’yi mozaik mozaik, etnik etnik, mezhep mezhep, bölge bölge ayrı ayrı yönetimleri olan küçük devletçiklere ayırmak amaçtır. Sonra da bu devletleri birleştirerek sözde bir Anadolu Birleşik Devletleri meydana getirilecektir. İşte bu ayırmaya, bölmeye, parçalamaya, halkı birbirine karşı düşman etmeye de “çoğulculuk” demektedirler.
Atatürk’ün kurduğu bir ülkeyi bir başka ülkede temsil eden bir büyükelçinin “Atatürk’ü geçelim” sözleri de geçtiğimiz günlerde basına düşmüştü. Anlaşılan sıra “tek vatan, tek yürek, tek bayrak” gibi kavramlara geldi, onları da geçersek iyice demokrat olup çıkacağız demektir. Bu zihniyetin kimlere ait olduğunu Türkiye’de bilmeyen yoktur.
Tek vatan, tek yürek ve tek bayrak kavramlarının birilerine dokunduğu doğrudur. Çünkü vatanın birliği ve milletin bütünlüğü, Türkiye’yi bölgede söz sahibi yapan en büyük kazanımdır. Küçük küçük, parça parça, bölge bölge ayrılmış bir  “Anadolu Birleşik Devletleri” nin etkinliği ancak  “Birleşik Arap Emirlikleri” etkinliği kadar olabilir. Bu durum Anadolu’yu küresel güçlerin kontrolü altına sokmak için şarttır. Türkiye’nin küresel güçler tarafından yutulması ve müstemlekeleştirilmesi tek vatan, tek bayrak ve tek devletli yapısı devam ettiği sürece mümkün değildir.
“Osmanlı torunları biraz daha ufuklara baksa...”  diye başlayan cümleleri kuranlar Osmanlı’dan ve onun nasıl var olduğundan haberi olmayanlardır. Nitekim Osmanlı, Anadolu’nun aşiret aşiret, bey bey ayrılmış olan yönetimlerine son vererek Osmanlı olabilmiştir. Osmanlı, Anadolu’da kurulan birliğin adı olmuştur. Ayrılığın değil...
Bilindiği gibi Anadolu’da beyliklere ait devletler Moğol işgali sırasında kurulmuştur. Moğollar, Anadolu’da denetimi ele geçirdiğinde uç beylikleri, önce İlhanlılara bağlı, sonra bağımsız devletlere dönüştürmüşlerdir. Bu proje düşman projesi olarak yürürlüğe sokulmuştur. Bu beyliklerden biri olan Osmanlı Beyliği, zamanla bütün öbür beyliklerin topraklarını ele geçirerek Anadolu’nun birliğini sağlamıştır. Osmanlı Devleti’nin bir güç haline gelmesi de ancak Anadolu’daki birliği ve bütünlüğü sağladıktan sonra mümkün olmuştur. Anadolu, beylikler döneminde paramparçaydı.
Türkiye’deki Türk hâkimiyetine karşı olan işgalci güçler tarih boyunca bütün gayretlerini Anadolu’da kurulmuş olan bu birliği yıkmaya hasretmişlerdir. Önce Mondros, sonra da Sevr ile amaçlanan da bu olmuştur. Günümüz BOP’unun amacı da budur.
Türkiye’nin küresel güçler tarafından kontrol edilebilecek küçüklükte devletlere ayrılması, sömürgeci güçlerin temel hedefidir. Bu nedenle Türkiye’yi kontrol edilebilecek devletçiklere ayırmak istemektedirler. Bunu da demokrasi, çoğulculuk, insan hakları kavramlarıyla maskelemektedirler. “Osmanlı torunuyuz” diyerek tek vatan kavramından vazgeçilmesini savunanlar, en hafif tabiriyle düşman emellerine hizmet etmektedir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları