Anadolu kaplanı borsaya girerse

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Son aylarda ekonomide en büyük sorun iflas erteleme davaları.

Şu ana kadar yaklaşık 100 büyük ölçekli 500 kadar da orta ölçekli şirket iflas erteleme için mahkemeye başvurdu.

İflas erteleme başvurularının artması bankaları da rahatsız etmeye başladı. Nitekim bankalar artık hükümetten iflas erteleme davalarının önüne geçilmesi için yasal düzenleme yapmasını istiyor.

Keçi can derdinde kasap yağ derdinde misali gibi.

Bir dönemin Anadolu kaplanları şu günlerde çok zor günler yaşıyor.

Suriye, İran, Irak ve son olarak da Rusya pazarının tamamen kaybedilmesi binlerce orta ölçekli fabrikaları zora soktu.

Banka kredileri ödenemiyor. Banka, iflas erteleme başvurusundan önce kendini kurtarmak için tedbir alıyor. Bu da üretimin aksamasına ve binlerce kişinin işsiz kalmasına neden oluyor.

***

Bu kriz ortamında eli güçlü olan ve rahat olan şirketler var.

10 yıl önce Amasya'da küçücük bir şirket halka açıldı.

O gün halka arzını bizzat izlemiştim. Birkaç ortağın birleşerek kurduğu bu küçücük şirket, borsada halka açılarak buradan elde edilen geliri şirketin büyümesi için kullandı.

2006 yılındaki bu halka arzın ardından 10 yıl geçti. Bugün bu şirket büyümüş, en çok ihracat yapan şirketler arasında yer alıyor. Silverline isimli bu şirket, geçmiş krizlerden etkilenmemiş ve tam tersi büyümüş. Suriye ve Rusya pazarının kaybedilmesinden sonra gözünü Avrupa pazarına çevirmiş. Bugün bir çok Avrupa ülkesinde kendi markası ile ürün satıyor ve Avrupalı şirketlerle kalite yarışına giriyor.

Krizde bile eleman çıkartmayıp tam tersi daha fazla istihdam yaratan bu şirketin başarı hikayesinde halka açılma var.

Banka kapısında kredi için sabahlayan şirketlerin tam tersi borsada küçük ortakla büyüyen şirket, bugün iflas erteleme sorununun çözümü için iyi bir örnek.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Laçin'in, 10 yıl önce borsaya açılmak için anlattıkları projeler bugün fazlasıyla gerçekleşmiş.

Silverline örneği özellikle Anadolu şirketleri tarafından hayata geçirilemez mi?

Öncelikle halka arz seferberliği ilan edilmeli. Özellikle Borsa İstanbul, Anadolu'yu karış karış dolaşarak halka açılmanın önemini bu şirketlere anlatmalı. Bunu yaparken de Silverline gibi şirketlerin başarılarını anlatmalı.

Tabii ki bunu yaparken de halka arz sürecindeki zorluklar yine devlet politikası ile ortadan kaldırılmalı. Borsaya açılmanın şirketler için korkutucu bir olay olmadığı gösterilmeli. Hisselerin bir bölümünü borsada satmanın şirketi kaybetmek olmadığını tam tersi maliyetsiz bir kaynak olduğunu anlamalılar.

Banka kredisiyle yatırım yapmak el gömleği ile düğüne gitmek gibi bir şey.

Bir anda üstünüzden o gömleği çıkartır alırlar ve çırılçıplak ortada kalırsınız.

Hükümet faz indirimi için verdiği mücadeleyi Anadolu şirketlerinin halka açılması için verseydi bugün binlerce kişi işsiz kalmazdı.

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları